فرودگاه مهران، پتانسیل فراموش شده!

✍️مریم چراغیان _ پایگاه خبری ایلامیان به بهانه ی سفر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد اربعین کشور به ایلام و بازدید از زیرساخت های اربعین و پایانه مرزی مهران؛ شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری شهر ایلام و دارای ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است. این مرز، حدود ۱۸ […]

✍️مریم چراغیان _ پایگاه خبری ایلامیان

به بهانه ی سفر معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد اربعین کشور به ایلام و بازدید از زیرساخت های اربعین و پایانه مرزی مهران؛

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری شهر ایلام و دارای ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق است.

این مرز، حدود ۱۸ سال است که به عنوان مرز بین المللی از سوی سازمان ملل متحد شناخته شده است.

مسافت کوتاه و ۲۸۰ کیلومتری این مرز تا کربلا، دلیل انتخاب این شهر برای ورود به عراق و کربلاست، که این موقعیت سوق الجیشی ، سبب شده هم بصورت روزانه و هم در آستانه ی اربعین، پذیرای خیل عظیم و میلیونی زوار امام حسین (ع) از سراسر کشور و حتی کشورهای همسایه باشد و به عنوان فعال‌ترین مرز رسمی کشور مطرح گردد.

مرز مهران طی چند سال اخیر، جزء مهمترین مرزهای غربی کشور بوده، که زائران عتبات عالیات به علت نزدیکی و امنیت بالا، برای ورود به عراق ترجیح داده اند و به همین علت بایستی این موضوع مهم، سبب شود تا زیر ساخت های آن به صورت جدی تر، مورد توجه قرار گیرند.

حدود ۶ دهه پیش، فرودگاه مهران به متراژ ۲۷۴ هکتار با طول باند ۱٬۵۰۰ متر با کاربری هواپیماهای سمپاشی ساخته شد، تا اینکه با منسوخ شدن پرواز این نوع هواپیماها، کم‌کم این مکان به یک فرودگاه متروکه تبدیل شد.

در آبان ماه سال ۹۳، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در بازدید از این فرودگاه در مرز بین‌المللی مهران خبر از احیاء و بازسازی دوباره این فرودگاه داد، وعده ای که هنوز با توجه به پتانسیل بالای مهران کماکان با وعده و وعید مواجه است و هیچ اقدام مهم و عملی در این خصوص برداشته نشده است، جز اینکه هر از چندگاهی، مسئولین در روزهای نزدیک اربعین، از اجرا و آغاز مطالعات این طرح بحث به میان می آورند ، که باید پرسید آیا این مطالعات چندین و چند ساله به نتیجه ای هم رسیده است یا خیر ؟!

با توجه به زیرساخت های موجود فرودگاه مهران و همچنین توجیهات متعدد مرزی و اقتصادی آن ، در صورت پیگیری این امر توسط مسئولان، با کسب مجوز و اخذ اعتبارات لازم، زمان کمتری جهت حصول نتیجه، تجهیز و ساخت یک فرودگاه بین المللی درخور و شان مردم استان و مسافران عراقی و زوار ایرانی سراسر کشور ، صرف خواهد شد.

احیاء و بازسازی فرودگاه مهران ازحیث انتقال گردشگران، زوار عتبات عالیات و همچنین سرمایه گذاریهایی که در این شهرستان انجام می شود، دارای توجیه اقتصادی است و تنها همت و اراده ی مسئولین استانی را می طلبد.

از آنجا که طولانی بودن مسیر ایلام تا رسیدن به شهر مرزی مهران، اهمیتِ داشتنِ یک فرودگاه بین المللی را دوچندان می کند، در صورت ترمیم و بازسازی فرودگاه مهران، این موضوع نقش مهمی را می تواند درتوسعه ی مرز وآسان شدن رفت وآمد زائران به عتبات عالیات و خروج ایلام از بن بست را رقم بزند.