ظروف و کیسه های پلاستیکی عاملی مهم در آلودگی محیط زیست

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۰ ۰ admin کد خبر ۳۲۴۱۳ ۵ بازدید ایمیل به گزارش سایت خبری ایلامیان به نقل از روابط عمومی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام ” در همایش گرامیداشت هفته محیط زیست اظهار کرد: شعار هفته محیط زیست در سال جاری با عنوان”حذف آلودگی پلاستیک” و با هدف کاهش استفاده از ظروف […]

۲۱ خرداد ۱۳۹۷ ۰۹:۲۰ ۰ admin کد خبر ۳۲۴۱۳ ۵ بازدید ایمیل

به گزارش سایت خبری ایلامیان به نقل از روابط عمومی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان ایلام ” در همایش گرامیداشت هفته محیط زیست اظهار کرد: شعار هفته محیط زیست در سال جاری با عنوان”حذف آلودگی پلاستیک” و با هدف کاهش استفاده از ظروف و کیسه های پلاستیکی تعیین شده است.

سلیمان نژاد افزود: مردم با جایگزینی کیسه های پارچه ای به جای کیسه های پلاستیکی می توانند در کاهش آلودگی های محیط زیست اثر گذار باشند.

سلیمان نژاد ادامه داد: یکی از مهمترین آلودگی های محیط زیست استان، موضوع گردوغبار است و برنامه عمل گردوغبار استان در این راستا تدوین گردیده است.

وی گفت: کاشت نهال، تثبیت خاک و تلاش برای کاهش و یا مهار فرسایش خاک از جمله راهکارهای مؤثر در زمینه مقابله با بیابان زایی و کاهش آثار ریزگردهاست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام افزود: با توجه به اینکه بخش عمده ای از گردوغبار استان منشأ خارجی دارد، این مسأله از طریق رایزنی های بین المللی در حال پیگیری است.

وی یادآور شد: هم اکنون هفت شهرستان دارای ایستگاه سنجش گردوغبار هستند و با تجهیز شهرستان های بدره،ملکشاهی و سیروان، تکمیل شبکه پایش گردوغبار استان محقق خواهد شد که یکی از برنامه های اولویت دار اداره کل حفاظت محیط زیست ایلام می باشد.

سلیمان نژاد در ادامه به برخی برنامه های انجام گرفته یا در دست اجرای اداره کل حفاظت محیط زیست استان ایلام اشاره کرد و افزود: هفت درصد مساحت استان به عنوان مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست می باشد و توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست به طور مستمر تحت نظارت قرار دارد.

وی اجرای طرح های آبخیزداری نظیر گابیون بندی، خشکه چینی و آموزش جوامع محلی و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی برای حفظ و احیاء تالاب ها را از دیگر فعالیت های انجام شده اعلام نمود
سلیمان نژاد مدیریت پسماندهای خانگی، صنعتی و پزشکی، پایش واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی و تشویق آنها به خوداظهاری و الزام این واحدها به نصب تجهیزات کنترل آلودگی را از جمله اقدام های این دستگاه نظارتی دانست.

وی تصریح کرد: در سال های اخیر با تلاش های صورت گرفته چندین گونه حائز اهمیت حیات وحش شامل شاهین پاسرخ، گربه کاراکال، پلنگ ایرانی، روباه شنی و… در استان ایلام مستند سازی شده اند.

سلیمان نژاد یادآور شد: برای فرهنگ سازی و تنویر افکار عمومی در حوزه محیط زیست بین دانش آموزان و آینده سازان برنامه های آموزشی مختلفی نظیر “یک ساعت با محیط بان در مدرسه” و “جشنواره نخستین واژه آب” برگزار گردیده است.