صحبت های مهم استاندار ایلام در خصوص سهمیه بندی بنزین:

  اگر مردم در جریان کامل طرح اصلاح قیمت بنزین قرار بگیرند آن به نفع اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه است و از این طرح استقبال خواهند کرد/قبل از اصلاح قیمت بنزین ۴ هزار تومان یارانه پنهان بنزین تنها در اختیار عده ای معدود قرار می گرفت/در طرح حمایتی دولت بیش از ۶۰ […]

 

اگر مردم در جریان کامل طرح اصلاح قیمت بنزین قرار بگیرند آن به نفع اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه است و از این طرح استقبال خواهند کرد/قبل از اصلاح قیمت بنزین ۴ هزار تومان یارانه پنهان بنزین تنها در اختیار عده ای معدود قرار می گرفت/در طرح حمایتی دولت بیش از ۶۰ میلیون نفر یارانه بنزین دریافت می کنند/تجمعاتی در چند نقطه استان بود که با پادرمیانی مسئولان به شکل مسالمت آمیز پایان یافت

به گزارش ایلامیان  ، قاسم سلیمانی دشتکی  در نشست قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده استان به موضوع سهمیه بندی بنزین اشاره کرد و گفت: چند سالی بود که بحث افزایش قیمت مشتقات نفت وجود داشت که این موضوع هم از مجلس و هم از برنامه ششم دارای مجوز بود.

وی ادامه داد: علی رغم اینکه موضوع افزایش بنزین می بایست از چند سال قبل اجرا می شد اما به سبب ملاحظات خاصی از جمله وضعیت معیشتی مردم انجام نپذیرفت.

استاندار ایلام در ادامه با اشاره به این موضوع که دولت برای هر لیتر بنزین مصرفی ۵ هزار تومان هزینه می پردازد گفت: این بدان معناست که تا کنون ۴ هزار تومان یارانه پنهان برای هر لیتر بنزین پرداخت می شد اما از آنجایی که این یارانه تنها در اختیار عده ای که صرفا صاحب خودرو بوده اند قرار می گرفت و مابقی مردم از این یارانه بی بهره بوده اند، بنابراین طرح حمایتی دولت در جریان اصلاح قیمت بنزین به نفع اقشار آسیب پذیر و کم درآمد جامعه خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر در کشور حدود ۲۰ میلیون خودرو وجود داشته باشد قریب ۶۰ میلیون نفر دیگر خودرو ندارند و اگر خانواری هم حساب کنیم حدود ۷ میلیون خانوار خودرو داشته باشند باز حدود ۲۵ میلیون خانوار دیگر بدون خودرو هستند و اینجا پرداخت یارانه بنزین به نفع افراد ضعیف و کم درآمد جامعه است.

وی افزود: اگر مردم در جریان کامل طرح اصلاح قیمت بنزین قرار بگیرند قطعا آن به نفع اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه است و از این طرح استقبال خواهند کرد.

سلیمانی دشتکی در ادامه گفت: از طرفی به دلیل ارزان بودن قیمت سوخت در کشور و اختلاف قیمت بنزین با کشورهای همسایه برخی به شیوه های مختلف دست به قاچاق بنزین می زدند که با اجرای طرح اصلاح قیمت بنزین تا حدود زیادی از این کار جلوگیری می شود.

وی با اشاره به این مهم که در طرح حمایتی دولت در قبال افزایش پول بنزین حدود ۱۸ میلیون خانوار و بیش از ۶۰ میلیون جمعیت کشور را پوشش می دهد، تصریح نمود: این مبلغ یارانه بنزین جدای از مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی است که از قبل بصورت یارانه دریافت می شد.

استاندار ایلام با اشاره به این مهم که ما به تفاوت هزینه سوخت به جیب مردم باز می گردد، گفت: این میزان برای خانوار یک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و برای خانوار ۵ نفره ۲۰۵ هزار تومان است.

وی با اشاره به این مطلب که میزان دریافتی افراد از طرح حمایتی اصلاح قیمت بنزین جدای از میزان دریافت یارانه است، اضافه کرد: بطور مثال اگر یک فرد ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه می گیرد با رقم ۵۵ هزارتومان طرح حمایتی در ماه میزان دریافتی به ۱۰۰ هزار تومان می رسد و همینطور برای خانوارهای ۲و ۳و ۴و ۵ نفره نیز این مبالغ جمع می شود.

نماینده عالی دولت در استان از اولین پرداخت طرح حمایتی دولت ظرف دوهفته آینده خبر داد و گفت: بایست به درستی اطلاع رسانی شود که اصلاح قیمت بنزین به نفع کشور و مردم است.

وی ادامه داد: اگر ابهامی در بحث سهمیه بندی بنزین وجود دارد بایست به درستی به مراجع ذی ربط انتقال داده شود تا برطرف شود.

استاندار ایلام در ادامه با اشاره به این موضوع که اگرچه در واکنش به سهمیه بندی بنزین در برخی مناطق استان تجمعاتی شکل گرفت، گفت: این تجمعات به شکل مسالمت آمیز با پادرمیانی مسئولان پایان پذیرفت.

وی افزود: امروز دعا کردم که برای جوانی مشکل پیش نیاید و خدا را شکر که مسئله ای هم پیش نیامد و تجمعات بصورت مسالمت آمیز پایان یافت.