گزارش یک روز سفر معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان جنگل‌ها به ایلام

  معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز سه شنبه به منظور افتتاح طرح‌های آبخیزداری، بازدید از چند طرح و دیدار با مسئولان استان وارد ایلام شد.   *دیدار با امام جمعه ایلام دکتر مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ابتدا به دیدار حجت الاسلام الله […]

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز سه شنبه به منظور افتتاح طرح‌های آبخیزداری، بازدید از چند طرح و دیدار با مسئولان استان وارد ایلام شد.

 

*دیدار با امام جمعه ایلام

دکتر مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ابتدا به دیدار حجت الاسلام الله نور کریمی تبار امام جمعه ایلام رفت و در این دیدار اظهار کرد: کشت گیاهان دارویی در کشور نیاز به بسته بندی و فراوری دارد که باید محقق شود و از منابع طبیعی ایلام به عنوان استان پیشرو در این کار تقدیر می‌کنیم.

 

حجت الاسلام کریمی تبار نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام نیز در این دیدار ضمن تقدیر از اقدامات دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزلاری استان ایلام گفت: کارهای آبخیزداری با توجه به شرایط استان باعث جلوگیری از سیل و استحصال آب‌های روان شده است و همچنین کشت گیاهان دارویی و نهال کاری استان ایلام در کشور نمونه است.

 

*دیدار رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با استاندار ایلام

دیگر برنامه رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دیدار با استاندار ایلام بود، منصور در این دیدار اظهار کرد: و ظیفه اصلی سازمان جنگل‌ها حفاظت از عرصه‌های ملی است که در کنار حفاظت فیزیکی، برخوردهای قانونی با متعرضان به عرصه‌های ملی و بازگشت اقتدار حفاظتی به عرصه‌های منابع طبیعی را به طور جد در دستور کار قرار داده است.

 

وی افزود: سازمان جنگل‌ها به وجه فنی در حفاظت از عرصه‌های ملی نگاه و توجه ویژه‌ای داشته است تا فعالیت‌های منابع طبیعی به صورت ضابطه‌مند انجام شود.

 

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ادامه داد: در سال جهش تولید ۹ محور کاری با عنوان “طرح ۹ در ۹۹” تدوین و به همه ادارات کل منابع طبیعی استان‌ها جهت اجرا ابلاغ شده است که با برنامه‌ریزی و اجرای این طرح‌ها اقدامات سازمان جنگل‌ها از سرعت قابل توجهی برخوردار می‌شود.

 

سلیمانی دشتکی استاندار ایلام نیز در این دیدار گفت: طرح آبخیزداری در دامنه جنگل‌ها در ایلام اجرا شده که باعث حفظ خاک و جلوگیری از سیل و ذخیره اب شده است.

 

وی گفت: کار مهم دیگر طرح احیا اراضی کشاورزی است که ظرف ۲ یا سه سال گذشته زمین‌های آبی استان از ۷۵ هزار هکتار به ۱۱۰ هزار هکتار افزایش پیدا کرده است.

 

استاندار ایلام با تاکید بر این مهم که منابع طبیعی اولویت ما در حوزه اعتبارات است، افزود: در حوزه زیرساخت‌های منابع طبیعی و محیط زیست هیچ محدودیتی برای اجرای طرح‌ها نگذاشته‌ایم و با اقداماتی چون آبخیزداری، آبخوانداری، کشت جایگزین و … در جهت حفظ منابع طبیعی و محیط زیست حرکت کرده‌ایم.

 

وی در ادامه کار نهضت جنگل کاری را محدود به استان ندانست و گفت: در جهت حذف منشا ریزگردها با کشور عراق تفاهم کرده‌ایم که ۶۰۰ هزار نهال در نوار مرزی کاشت شود اما به دلیل مسائل کرونا فعلاً ادامه کار متوقف شده است.

 

سلیمانی دشتکی تاکید کرد: کارهایی که در حوزه منابع طبیعی و کشاورزی در استان ایلام انجام شده در کمتر استانی نظیر آن را می‌توان مشاهده کرد که به طور نمونه به توان به اجرای طرح سامانه گرمسیری اشاره داشت که اخیراً در سفر آقای دکتر نوبخت ۵۵۰ میلیارد تومان برای آبگیری سد کنجانچم اختصاص یافت و این یک حرکت بزرگ و تحول آفرین در جهت آبی کردن اراضی کشاورزی منطقه بشمار می‌رود.

 

*بهره برداری از ۳۲ طرح آبخیزداری در استان ایلام

برنامه بعد سفر منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور افتتاح طرح‌های آبخیزداری در شهر ایلام بود.

 

در این برنامه ۳۲ پروژه آبخیزداری استان ایلام با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری افتتاح شد.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام در این آیین اظهار داشت: ۳۲ پروژ ه آبخیزداری، آبخوانداری و کنترل سیلاب در استان ایلام به عنوان اولین استان در سطح کشور که در سال جاری این طرح‌ها در آن به اتمام رسیده بود، افتتاح شد.

رضا احمدی افزود: برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که در سطح ۱۳ هزار هکتار از حوزه آبخیز شهر ایلام اجرایی شده است.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام با اشاره به اینکه در این سفر قرار است طرح جنگل‌کاری اقتصادی کشور در سال ۹۹ نیز در شهرستان مهران آغاز شود، گفت: در این طرح سه هزار و ۲۵۰ هکتار برای استان مصوب شده ولی با تلاش‌های منابع طبیعی استان قرار است در سطح بیش ۱۲ هزار هکتار اجرایی شود.

 

احمدی تصریح کرد: ۶۰ درصد کل طرح جنگل‌کاری در حوزه زاگرس و ۴۰ درصد طرح جنگل‌کاری در کل کشور در استان ایلام انجام می‌شود.

 

بازدید معاون وزیر از نهالستان ایوان، دیدار و بازدید با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان ایلام، بازدید از نهالستان گرمسیری شهرستان مهران، دیدار با دکتر دهقان رییس کل دادگستری استان ایلام از دیگر برنامه سفر یک روز مسعود منصور به استان ایلام بوده است.

دیدارو بازدید دکتر منصور  رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به همراه دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان ایلام و رستم زاد معاون امور اقتصادی استانداری ایلام با نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان ایلام

در این بازدید سرهنگ علیرضا بیگلری فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان ایلام ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و عملکرد یگان حفاظت منابع طبیعی استان ایلام گفت:نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی بصورت هدفمند،شبانه روزی و مستمر مشغول حفاظت و صیانت از جنگلها و مراتع استان هستند و این نیروها تمام توان و تلاش خود را به کار بسته اند که وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند.

سرهنگ بیگلری افزود:خوشبختانه باهمکاری و همراهی مردم و با احساس مسئولیت مدیرکل محترم ونیروهای پرتلاش منابع طبیعی در بحث حفاظت از این سرمایه الهی از ابتدای تیر ماه سال جاری تاکنون وقوع حریق در سطح جنگل‌ها و مراتع استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۳ درصد کاهش داشته است.

در این بازدید دکتر منصور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها،مراتع وآبخیزداری کشورضمن عرض خسته نباشید وخداقدت از زحمات و تلاش فرمانده ونیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی استان ایلام تقدیر و تشکر نمود وابراز نمود که نیروها یگان حفاظت به نحو مقتضی مورد تشویق قرار گیرند.

 

بازدید دکتر منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به همراه دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و هیئت همراه از نهالستان شهرستان ایوان