۶ میلیون اصله نهال در استان ایلام کاشت می شود

رضا احمدی روز یک شنبه در مراسم روز درختکاری که با حضور نمانیده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر ایلام برگزار شد، اظهار داشت: در سال جاری دو هزار و ۶۰  هکتار نهال کاری در کشور انجام می شود که سهم ایلام از این تعداد ۱۳۰۰ هکتار بوده که صد درصد ان محقق […]

رضا احمدی روز یک شنبه در مراسم روز درختکاری که با حضور نمانیده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر ایلام برگزار شد، اظهار داشت: در سال جاری دو هزار و ۶۰  هکتار نهال کاری در کشور انجام می شود که سهم ایلام از این تعداد ۱۳۰۰ هکتار بوده که صد درصد ان محقق شده است.

وی افزود: ۶۳ درصد از عرصه های جنگل کاری در کل کشور، باتوجه به سعت کم استان در ایلام می باشد که این مهم سبب می شود علاوه بر افزایش اعتبارات ملی، اشتغالزایی ایجاد و سبب درآمد زایی می شود.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام گفت: در راستای کاهش تهدید زیست محیطی با مشارکت مردم، دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد کاشت ۶ میلیون اصله نهال در سال جاری در ایلام آغاز شده است.

وی ادامه داد: در این راستا تولید نهال در سطح نهالستان های افزایش یافته است. در حال حاضربا فاصله بسیار زیاد ایلام در بحث نهالکاری جز استان های اول کشور است.

احمدی خاطر نشان کرد: همه باید همت کنیم در بحث جنگل کاری، تولید نهال و پویش های بذرکاری که از پاییز سال جاری (آذرماه) شروع شد و تا پایان فصل ابی (خردا ماه ) سال ۱۴۰۱ ادامه دارد فعالیت داشته باشیم.

وی یادآور شد: کاشت نهال و بذر با استفاده از سیستم های نوین و تجارب که ما خلق کردیم در رابطه با ابخیزداری هیج ممنوعیت و مانعی در رابطه با زمان کاشت وجود ندارد.

۴۰ هزار هکتار از اراضی ملی به مردم عودت داده شد

مدیرکل منابع طبیعی ایلام گفت: در بحث حفاظت محیط زیست ایلام کارهای بسیار مهمی با همراهی دستگاه های ذیربط و مردم انجام شده است به طوری که در بحث حریق در سال جاری با کاهش ۹۰ درصدی همراه بوده ایم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته ۷۳ هکتار دچار حریق شده و این میزان در سال جاری به ۸٫۴ دهم هکتار کاه یافته است و این مهم نشان از توجه مردم به منابع طبیعی است.

احمدی افزود: تاکنون یک میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار از اراضی ایلام صاحب سند تک برگ شده و این مهم با همکاری مراجع قضایی، دادستانی و غیره ثبت شده است.

وی عنوان کرد: استان ایلام در بحث طرح کاداس رتبه اول کشور را کسب کرده و در رفع تداخل ماده ۵۴ که عرصه های ملی با اراضی کشاورزی بوده این مشکل حل  و تاکنون ۴۰ هزار هکتار از اراضی که صورت قانونی به مردم عودت داده شده است.

مدیرکل منابع طبیعی ایلام بیان داشت: این اداره کل در راستای ایجاد اشتغال، درآمدزایی، تولید و کمک به توسعه بخش کشاورزی،  صنعت، خدمات و غیره تا کنون بیش از ۶۰ هزار هکتار از اراضی ملی را در قالب قانون به متقاضان، سرمایه گذاران و کار فرینان واگذار کرده است.

هر ساله ۱۵ لغایت ۲۱ اسفند ماه به عنوان هفته منابع طبیعی نامگذاری شده و شعار امسال ( ایران سرسبز، ایران قوی، همه با هم جهاد برای حفظ و احیای منابع طبیعی و به یاد هر شهید هزار اصله نهال بکاریم) نامگذاری شده است.