۲ هزار و ۸۰۰ روشندل در ایلام شناسایی شد

به گزارش خبرنگار ایلامیان، حسین نورعلیوند با اشاره به شناسایی حدود ۲ هزار و ۸۰۰ روشندل در ایلام افزود:یک هزار و ۶۷۴ نفر مرد و یک هزار و ۱۰۴ نفر زن بوده که در شهرستان‌های مختلف استان سکونت دارند. وی اظهار کرد: از مجموع کل روشندلان ۸۷۴ نفر دارای معلولیت بینایی خفیف، ۹۹۹ نفر متوسط، ۶۶۹ […]

به گزارش خبرنگار ایلامیان، حسین نورعلیوند با اشاره به شناسایی حدود ۲ هزار و ۸۰۰ روشندل در ایلام افزود:یک هزار و ۶۷۴ نفر مرد و یک هزار و ۱۰۴ نفر زن بوده که در شهرستان‌های مختلف استان سکونت دارند.

وی اظهار کرد: از مجموع کل روشندلان ۸۷۴ نفر دارای معلولیت بینایی خفیف، ۹۹۹ نفر متوسط، ۶۶۹ نفر شدید و ۲۳۶ نفر نیز خیلی شدید است.

مدیرکل بهزیستی ایلام یکی از مهمترین طرح‌های این اداره کل را اجرای طرح توانبخشی مبتنی بر جامعه “CBR” عنوان کرد و یادآور شد: عمده این افراد که دچار معلولیت نابینایی هستند در قالب این طرح و در مناطق روستایی شناسایی شده‌اند.

نورعلیوند در خصوص اقدامات انجام برای این افراد گفت: برای علاوه بر پرداخت مستمری و هزینه معیشتی درمانی، حمایت تحصیلی هم یکی از عمده اقدام‌ها برای حمایت از افراد دارای معلولیت نابینایی در این استان است.

وی اظهار داشت: از مجموع ۳۶۰ دانشجوی دارای معلولیت این استان حدود ۶۰ نفر نابینا هستند که از حمایت‌های مالی این اداره کل استفاده می‌کنند.

وی یکی از اقدام‌های مهم برای پیشگیری از معلولیت نابینایی را اجرای طرح غربالگری بینایی پیشگیری از تنبلی چشم عنوان کرد و تاکید کرد: این طرح با هدف سنجش بینایی کودکان سه تا ۶ ساله در این استان اجرا و پارسال نیز بیش از ۲۰ هزار کودک سه تا شش ساله معاینه شده اند.

نورعلیوند عدم مناسب‌سازی مطلوب معابر و محیط‌های عمومی را یکی از مشکلات افراد دارای معلولیت از جمله نابینایان در این استان عنوان و تاکید کرد: در این زمینه همه دستگاه‌های اجرایی باید مشارکت کنند تا زمینه تردد آزادانه افراد دارای معلولیت در فضا‌های عمومی را به عنوان یکی از حداقل حقوق‌های این افراد فراهم کنند.

مدیر کل بهزیستی ایلام، اشتغال را از دیگر مشکلات جامعه معلولان استان بویژه نابینایان برشمرد و گفت: در صورت رعایت اعمال قانون سه درصد استخدام‌ها به افراد دارای معلولیت بخشی از مشکلات این افراد رفع خواهد شد.

۲۳ مهرماه روز جهانی نابینایان با شعار اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان نوید بخش حقوق اجتماعی نابینایان نامگذاری شده است.