۱۸ خرداد ۶۴ یادآور روزی خونین در ایوان

۱۸ خرداد ۱۳۶۴ هجری شمسی ارتش بعث عراق بمب‌های خود را بر سر مردم بی گناه و خانه‌های این دیار فرو ریخت. صبح روز شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۶۴ هجری شمسی برابر با ۱۸ رمضان المبارک و در یکی از گرم‌ ترین روز‌های سال، هواپیما‌های ارتش بعث عراق در آسمان ایوان نمایان شدند و بمب‌های خود […]

۱۸ خرداد ۱۳۶۴ هجری شمسی ارتش بعث عراق بمب‌های خود را بر سر مردم بی گناه و خانه‌های این دیار فرو ریخت.

صبح روز شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۶۴ هجری شمسی برابر با ۱۸ رمضان المبارک و در یکی از گرم‌ ترین روز‌های سال، هواپیما‌های ارتش بعث عراق در آسمان ایوان نمایان شدند و بمب‌های خود را بر سر مردم بی گناه و خانه‌های این دیار فرو ریختند و جنایت و فاجعه‌ای دردناک را در تاریخ رقم زدند.

شهر ایوان در طول جنگ تحمیلی هشت بار مورد تعرض هوایی قرار گرفت که در خون بارترین این حملات در ۱۸ خرداد ماه سال ۱۳۶۴ بیش از ۱۳۰ نفر شهید و ۷۰۰ نفر دیگر مجروح شدند و شنبه خونین ایوان رقم خورد به طوری که تمام شهر پر از دود و آتش شد و در کوچه و خیابان‌ها، پیکر‌هایی آغشته به خون پیر و جوان و کودک و زن و مرد زیر آوار افتاده بودند.

مقاومت و پایداری مردم ایوان و اصرار آن‌ها بر تخلیه نکردن شهر، حضور گسترده جوانان در جبهه‌های نبرد در شرایطی که زیر گلوله باران و حملات هوایی و موشکی بی وقفه دشمن بود و پشتیبانی از جبهه‌ها نشان از ایثار و از خودگذشتگی مردم شهرستان ایوان در دوران هشت سال دفاع مقدس دارد.

استان ایلام دارای ۳۷ یادمان و ۷۸ شهید گمنام است که هفت یادمان ملی دوران دفاع مقدس دارای شهید گمنام و ۱۹ یادمان نیز فاقد شهید گمنام است.