یک میلیون و ۲۷۷ هزار تن کالا از مرز مهران به عراق صادر شد

مدیرکل گمرگ ایلام از صادرات یک میلیون و ۲۷۷ هزار تن کالا از مرز مهران در هشت ماهه گذشته به عراق خبرداد. روح الله غلامی با بیان اینکه ارزش اقتصادی این میزان کالای صادر شده ۶۳۲ میلیون دلار برآورد شده است اظهار داشت: از نظر وزنی نسبت به سال گذشته ۱۳۹ درصد و از نظر […]

مدیرکل گمرگ ایلام از صادرات یک میلیون و ۲۷۷ هزار تن کالا از مرز مهران در هشت ماهه گذشته به عراق خبرداد.

روح الله غلامی با بیان اینکه ارزش اقتصادی این میزان کالای صادر شده ۶۳۲ میلیون دلار برآورد شده است اظهار داشت: از نظر وزنی نسبت به سال گذشته ۱۳۹ درصد و از نظر ارزش دلاری ۱۲۲ درصد رشد صادرات ثبت شده است.

وی با بیان اینکه ترانزیت کالا از مرز مهران نیز  در هشت ماه گذشته امسال  ۶۲ هزار تن بوده که در مقایسه با سال گذشته ۱۶۴ درصد رشد داشته است افزود: صادرات مرزی پس از فروکش کردن کرونا در حال بازگشت به دوران اوج است و خوشبختانه با رایزنی مستمر با طرف عراقی هیچ مشکلی از نظر صادرات وجود ندارد.

غلامی با بیان اینکه علاوه بر مرز بین المللی مهران ایجاد ۲ بازارچه مرزی در استان ایلام سال ۹۶ در هیات دولت مصوب شد عنوان کرد: بازارچه هلاله شمالی نیز در هیات‌های کارشناسی تصویب شده است که امیدواریم بزودی بازگشایی شوند تا بتوانیم سهم صادرات خود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به عضویت کشور عراق در کنوانسیون” تیر” یادآور شد: بحث بورکراسی و تضامین به کشور عراق نیز حل شده و نیاز به رایزنی داریم که بتوانیم از طریق کشور عراق کالا را به سوریه و لبنان صادر کنیم.

شهر مرزی مهران در استان ایلام با حدود ۲۳۰ کیلومتر فاصله با بغداد نزدیک‌ترین شهر مرزی کشورمان به پایتخت عراق و عتبات عالیات این کشور است.