کمترین شیوع کم خونی کودکان در ایلام

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: کمترین میزان شیوع کم خونی در میان استان‌های مختلف کشور مربوط به استان ایلام است.

به گزارش خبرنگار ایلامیان، جاسم محمدی با بیان اینکه کم خونی به صورت غلظت هموگلوبین کمتر از ۱۱ g/di تعریف می‌شود، افزود: بررسی کم خونی در کودکان در پایش صورت گرفته نشان می‌دهد که سیستان و بلوچستان با ۳۱،۶ درصد بیشترین و ایلام با ۱۸،۵ درصد کمترین شیوع کم خونی را در میان استان‌های مختلف کشور دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام یادآوری کرد: همچنین بیشترین شیوع کم خونی فقر آهن (کمبود توام هموگلوبین و فریتین) نیز در سیستان و بلوچستان و کمترین شیوع نیز متعلق به استان ایلام است.

محمدی همچنین وضعیت مصرف ویتامین D را در کودکان کشور و استان نامطلوب توصیف کرد و گفت: به طور میانگین ۸۰ درصد کودکان با کمبود این ویتامین مواجه هستند که استان خراسان جنوبی با ۸۸،۸ درصد بالاترین و هرمزگان با ۵۹،۸ درصد کمترین شیوع را دارد و ایلام نیز با ۸۲،۱ درصد جزو استان‌های با کمبود بالای این ویتامین قرار گرفته است.

وی تاکید کرد: ویتامین D گروهی از ویتامین‌های محلول در چربی هستند که باعث افزایش میزان جذب کلسیم، فسفات و منیزیم در روده شده و از این طریق، بر رشد و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اضافه کرد: افرادیکه به صورت طبیعی در محیط سرشار از آفتاب زندگی می‌کنند، میزان ویتامین دی طبیعی خونشان بین ۴۰ تا ۷۰ (ng/ml) است،

محمدی تصریح کرد: دریافت ویتامین دی کافی از راه رژیم غذایی برای افراد دشوار است و برای پیشگیری از کمبود این ویتامین باید مصرف مکمل ویتامین دی در نظر گرفته شود.