کارخانه فرآوری روغن از نیاز‌های اساسی استان

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه ایلام با اشاره به روند رو به رشد کشت محصول کلزا در استان و بویژه شهرستان دهلران گفت: احداث کارخانه فرآوری روغن از نیاز‌های اساسی استان است.

به گزارش خبرنگار ایلامیان، حجت الاسلام والمسلمین اله نور کریمی تبار در دیدار با رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و برخی از معاونت‌های وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح سامانه گرمسیری از مهم‌ترین پروژه‌های حوزه کشاورزی استان است که تکمیل این سامانه نیازمند بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریال است.

وی با اشاره به اینکه برخی منابع آبی در استان از مرز خارج می‌شود، افزود: در صورت بهره‌برداری و ایجاد سد بر روی رودخانه ها، از هدر رفت آب این منابع جلوگیری و استان به بزرگترین تولیدکنندگان محصولات کشاورزی در کشور و حتی منطقه تبدیل و اراضی دیم به آبی تبدیل می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار اضافه کرد: سرمایه‌های طبیعی خدادادی به علت نبود برنامه‌های خاص و سرمایه گذار هدر می‌رود در حالیکه می‌تواند به یک منبع درآمد برای استان تبدیل شود.

وی با تاکید بر اینکه استان در بخش کشاورزی ظرفیت خوبی دارد، ادامه داد: با توجه به اینکه ایلام بخصوص در شهرستان دهلران یکی از قطب‌های تولید کلزاست، بنابراین احداث کارخانه فرآوری روغن یک نیاز و ضرورت به شمار می‌رود که برای ایجاد این واحد تبدیلی و تکمیلی با سرمایه گذاران و هلدینگ‌ها رایزنی شود.

امام جمعه ایلام گفت: ۱۱ درصد جمعیت استان ایلام عشایر کوچرو به عنوان یک قشر تولیدکننده و کم هزینه هستند که عواملی نظیر خشکسالی‌های مکرر، قیمت نهاده‌های دامی بالا، دیگر هزینه‌های جاری باعث ریزش جمعیت عشایر و دامداران و مهاجرت این قشر به حاشیه شهر‌ها شده است، در حالیکه باید از جمعیت مولد و تاثیرگذار حمایت شود.

حجت الاسلام والمسلمین کریمی تبار با بیان اینکه دلال‌ها بیشترین سود را از خرید و فروش دام‌های عشایر می‌برند، پیشنهاد کرد: باید درصدی مشخص و متناسب با تنظیم بازار داخلی استان، دام‌های مازاد عشایر و دامداران خریداری و به بازار‌های خارج استان یا کشور صادر شود.