پیشرفت ۸۵ درصدی پروژه سامانه گرمسیری در استان ایلام

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار ایلام از پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی پروژه بزرگ سامانه گرمسیری در این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایلامیان، سعید هژبری با اشاره به اهمیت تکمیل پروژه سامانه گرمسیری و نقش آن در توسعه استان گفت: توسعه اراضی دیم، بهبود وضعیت کشاورزی و معیشت مردم شهرستان‌های ایلام، مهران و دهلران به وسعت ۱۷ هزار و ۵۵۹ هکتار به روش نوین آبیاری ، ایجاد اشتغال پایدار برای سه هزار و ۵۱۱ نفر، افزایش بهره وری در مصرف آب و کاهش تهدیدات سیاسی و امنیتی به دلیل افزایش جمعیت حاشیه مرز‌ها از مهم‌ترین اهداف اجرای این پروژه است.

وی افزود: برای اجرای پروژه سامانه گرمسیری،احداث ۲ سد، اجرای ۵۰۰ کیلومتر لوله، احداث ۳۵ کیلومتر تونل، احداث ۵۰ کیلومتر کانال و باکس بتنی پیش بینی شده است.

معاون عمرانی استاندار ایلام با بیان اینکه محدوده تحت پوشش سامانه گرمسیری در استان شامل ۷۷ روستا، ۲۵ شهر و ۱۲ شهرستان است، تاکید کرد: ۲۱۲ کیلومتر شبکه انتقال در این پروژه باید اجرا شود که تاکنون ۱۷۰ کیلومتر آن عملیاتی شده است، همچنین ۲ تونل به طول ۱۷ کیلومتر و ۵ کیلومتر باکس بتنی نیز در این طرح وجود دارد.

وی اضافه کرد: پیشرفت فیزیکی مجموع طرح تا شهرستان مهران ۹۵ درصد و در سراسر استان ایلام هم اکنون ۸۵ درصد است.

معاون عمرانی استاندار ایلام با اشاره به اینکه در حوزه شبکه آبیاری فرعی مزارع نیز ۴۵۰ میلیارد تومان توسط جهاد کشاورزی هزینه شده است، گفت: تاکنون ۷۰۰۰ میلیارد تومان برای طرح هزینه شده و برای تکمیل طرح ۹۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 سامانه گرمسیری بزرگترین طرح توسعه منابع آب و خاک تاریخ کشور با بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان هزینه، به منظور مدیریت آب‌های سطحی و تامین آب شرب و کشاورزی و عمران و آبادانی است.

این پروژه از رودخانه سیروان در شمال غربی کرمانشاه تا موسیان دهلران در استان ایلام و مرز دشت عباس در استان خوزستان ۵۰۰ کیلومتر طول دارد که این طرح از محل صندوق توسعه ملی به بار نشست و با تلاش و همت جهادی و انقلابی دولت سیزدهم منجر به شکوفایی می‌شود.

با اجرای کامل این سامانه ۹۰۰ میلیون متر مکعب آب در اختیار استان‌های کرمانشاه و ایلام قرار می‌دهد و یک ظرفیت ۲۵ هزار نفری اشتغال برای مردم این مناطق خواهد داشت و باعث تحولی بزرگ در بخش کشاورزی و اشتغال می‌شود.