پسماندها را در یابیم/ برخی مناطق شهر رها شده اند /صنعت ، کمک کار شهرداری نیست

به گزارش ایلامیان و به نقل از روابط عمومی شهرداری ایلام، شهردار ایلام با اشاره به اینکه ما برای رسیدن به اهدافمان باید مشارکت مردم را داشته باشیم، گفت: لازمه این کار، جلب اعتماد مردم است و این اعتماد با کار کردن برای مردم فراهم می‌شود. دکتر «طالب صادقیان» در کنفرانس خبری با اصحاب رسانه […]

به گزارش ایلامیان و به نقل از روابط عمومی شهرداری ایلام، شهردار ایلام با اشاره به اینکه ما برای رسیدن به اهدافمان باید مشارکت مردم را داشته باشیم، گفت: لازمه این کار، جلب اعتماد مردم است و این اعتماد با کار کردن برای مردم فراهم می‌شود.

دکتر «طالب صادقیان» در کنفرانس خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات ایلام با اشاره به اینکه شهرداری ایلام در حوزه مالی و منابع پایدار هم فقیر و هم مظلوم است، اظهار کرد: علیرغم ظرفیت‌های گردشگری خوبی که وجود دارد نتوانسته‌ایم از آن استفاده کرده و درآمدی جذب کنیم.

صنعت کمک‌کار شهرداری نیست

وی با اشاره به اینکه شهرک‌های صنعتی ایلام غالبا یا تعطیل و یا نیمه کاره هستند که بخواهیم از ظرفیت آنها استفاده کنیم، افزود: اگر بخواهیم با همان درآمدهای قطره چکانی عوارض عمومی برنامه‌ریزی و کار کنیم باید فقط به دنبال رنگ جداول و سنگ‌فرش کردن پیاده‌روها باشیم.

شهردار ایلام دومین مشکل را در حوزه خدمات شهری اعلام و عنوان کرد: متاسفانه ما در شهرداری هیچ طرح جامع خدمات شهری ندیدیم و حتی ناوگان خدمات شهری اینقدر ضعیف بود که کارایی و کاربرد آنها را تغییر دادیم.

ترافیک ایلام به بحران تبدیل شده است

صادقیان با بیان اینکه در برخی استان‌ها تغییرات نه تنها به سال و ماه بلکه به روز و حتی ساعت است، تصریح کرد: از دیگری مشکلات حوزه شهری در ایلام، بحث ترافیک است که از مشکل گذشته و به بحران تبدیل شده به طوری که سال گذشته ۱۶ هزار دستگاه خودرو در استان ایلام شماره گذاری شده که ۵۰ درصد از این تعداد وارد شهر ایلام شده در حالی که خروجی ما تنها ۷۰۰ دستگاه بوده است.

وی با تاکید بر اینکه ترافیک باعث ایجاد مشکلات متعددی شده است، تصریح کرد: اتلاف سوخت، مدیریت زمان، مشکلات اجتماعی، درگیری‌های عصبی و ….. را می‌توان از مشکلات ناشی از ترافیک دانست که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است.

افزایش فضای سبز ایلام به ۳٫۶ متر مربع

شهردار ایلام با اشاره به اینکه در حوزه فضای سبز سرانه هر نفر ۱٫۶ متر مربع بود که با نرم استاندارد آن فاصله داریم، ادامه داد: در راستای اقدامات انجام شده در این بخش پارک بلوط را هم به سرانه فضای سبز اضافه کردیم که با احتساب آن سرانه موجود به ۳٫۶ متر مربع رسید.

پسماندها را دریابیم

صادقیان با تاکید بر اینکه در حوزه مبلمان شهری باید تمام امکانات و تجهیزات را برای آسایش شهروندان بکار گرفت، اظهار کرد: در حوزه پسماند که امروزه از آن به عنوان طلای کثیف یاد می‌شود باید از طریق بازیافت به یک منبع درآمدی تبدیل شود.

برخی محلات شهر رها شده است

وی با بیان اینکه برخی محلات شهر رها شده که نیازمند ایجاد زیرساخت‌های خدماتی و رفاهی هستند، یادآور شد: موضوع سرمایه‌گذاری برای شهرداری یکی از مباحث بسیار مهم است که باید مورد توجه باشد و البته ما برای سرمایه‌گذاران فرش قرمز پهن می‌کنیم.

شهردار ایلام در ادامه به وضعیت سکونتگاه‌های غیر رسمی و حاشیه شهر ایلام اشاره و عنوان کرد: این مناطق نه راه ارتباطی مناسب، نه روشنایی معابر، نه فضای سبز و نه حتی سیستم دفع آب‌های سطحی دارند و می‌توان گفت که امکانات روستای غیر برخورداری هم در این مناطق دیده نمی‌شود.

ایلام شهری موتوری است

صادقیان با تاکید بر اینکه محیط باید برای شهروند فراهم شود تا آسایش ساکنان شهر مهیا گردد، افزود: شهر ایلام شهری موتوری است به طوری که به ازای هر ۵ نفر در ایلام ۳ ماشین وجود دارد یعنی زمینه برای آلودگی‌های زیست محیطی و … فراهم شده و ما در برنامه‌ریزی، فرد محوری را مد نظر قرار دادیم که باید با ارتقاء آن خانواده محوری را معیار قرار داد.

وی تشویق شهروندان به استفاده از ناوگان عمومی را از نکات مهم ارزیابی کرد و گفت: در حوزه فناوری اطلاعات شهرداری ایلام را به سمت الکترونیکی کردن سوق خواهیم داد به نحوی که به صورت پایلوت در معاونت شهرسازی مناطق یک و دو استارت این کار زده شده و در برنامه داریم که به دنبال شهر الکترونیکی باشیم تا برای مدیریت بحران، ترافیک و … کمک کار ما باشند.

شهردار ایلام به برنامه‌ریزی در بخش گردشگری اشاره و اظهار کرد: ظرفیت‌های گردشگری در ایلام منحصربه فرد هستند چرا که هم دشت، هم آب، هم کویر، هم کوه و … داریم که هر کدام از اینها زمینه‌ساز جذب گردشگر هستند در صورتی که بتوان زیرساخت آنها را فراهم کرد. ما باید توجه داشته باشیم که صنعت غالب در بسیاری از کشورها صنعت گردشگری است به عنوان مثال بهترین زمین را برای ایجاد باغ گل‌ها در اختیار داریم.

اگر درست کار کنیم مردم اعتماد می‌کنند

صادقیان به وجود نخبگان، تحلیلگران، فرهیختگان و رسانه‌ها که نقش مهمی در ارتباط بین مردم و مسئولین دارند اشاره و عنوان کرد: ما برای رسیدن به اهدافمان باید مشارکت مردم را داشت

ه باشیم که لازمه آن، جلب اعتماد مردم است و این اعتماد با کار کردن برای مردم فراهم می‌شود.

شهردار ایلام با اشاره به اینکه ما برای رسیدن به اهدافمان باید مشارکت مردم را داشته باشیم، گفت: لازمه این کار، جلب اعتماد مردم است و این اعتماد با کار کردن برای مردم فراهم می‌شود.

صادقیان با بیان اینکه اجرای طرح پارکبان تا اطلاع بعدی متوقف شده و هیچگونه وجهی از رانندگان دریافت نمی‌شود، تصریح کرد: بودجه سال آینده شهرداری ایلام به بیش از ۸۱ میلیارد تومان افزایش پیدا می‌کند که ۳۵ میلیارد آن برای انجام پروژه‌های عمرانی است.

«مظفر میرزاد» سخنگوی شورای اسلامی شهر ایلام نیز در این نشست در بیان عملکرد این شورا با بیان اینکه از آغاز بکار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر ایلام تاکنون ۳۴ جلسه رسمی برگزار شد، اظهار کرد: این تعداد جلسات ۵۳ مصوبه داشته است.

وی با اشاره به تعداد برگزاری جلسات هر کدام از کمیسیون‌‎های شورای شهر، اضافه کرد: کمیسیون برنامه و بودجه ۱۶ جلسه، حقوقی ۱ جلسه، حمل و نقل و خدمات شهری ۵ جلسه، عمران و شهرسازی ۹ جلسه، فرهنگی اجتماعی و زیست شهری ۱ جلسه، کمیته نامگذاری ۱ جلسه، کمیسیون جوانان و بانوان نیز ۱ جلسه برگزار کرده است.

میرزاد با بیان اینکه بودجه سال جاری شورای شهر ایلام ۶۴ میلیارد تومان بوده که در ۱۱ ماهه نخست ۴۲ میلیارد تومان آن تحقق یافته است، گفت: یکی از معضلات شهر ایلام، ساخت و سازهایی است که سطح اشغال را رعایت نمی‌کنند و طبقات اضافه می‌سازند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر ایلام با تاکید بر اینکه باید به سمت ایجاد درآمدهای پایدار از جمله گردشگری برویم، یادآور شد: باید به گونه‌ای عمل کنیم که شهرداری نیازی به عوارض نداشته باشد.

وی با اشاره به کمبود فضای سبز در شهر ایلام و لزوم اجرای ماده ۱۰۱ قانون شهرداری ها، بیان کرد: طرح بازنگری طرح جامع شهری ایلام باید صورت بگیرد تا به نتیجه برسد.
(اداره روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر ایلام)