پارادوکس بهره برداری از فاز سوم یا فاز نخست سامانه گرمسیری ایلام

پارادوکس بهره برداری از فاز سوم یا فاز نخست سامانه گرمسیری ایلام درحالی که محمد نوذری استاندار دولت دوازدهم بهره‌برداری از فاز سوم سامانه گرمسیری ایلام را تا پایان دولت نوید داده بود، استاندار دولت سیزدهم از افتتاح فاز نخست آن خبر داده، خبری که برای مردم به معما تبدیل شده است. مطالعات طرح ملی […]

پارادوکس بهره برداری از فاز سوم یا فاز نخست سامانه گرمسیری ایلام

درحالی که محمد نوذری استاندار دولت دوازدهم بهره‌برداری از فاز سوم سامانه گرمسیری ایلام را تا پایان دولت نوید داده بود، استاندار دولت سیزدهم از افتتاح فاز نخست آن خبر داده، خبری که برای مردم به معما تبدیل شده است.

مطالعات طرح ملی سامانه گرمسیری به عنوان بزرگترین طرح عمرانی در تاریخ کشورمان از سال ۱۳۱۸ شروع شد و به برکت انقلاب اسلامی و با اتکا به توان داخلی و بهره‌مندی از نیروهای متخصص و متعهد و جهادی کشور به مرحله اجرا رسید، این طرح که استان‌های کردستان، کرمانشاه، ایلام و قسمتی از خوزستان را در بر می‌گیرد از ابر پروژه‌هایی است که می‌تواند، استقرار و تثبیت جمعیت، تامین آب، انرژی و اشتغال مولد را برای استان‌های هدف با خود داشته باشد.

بالا رفتن تاب‌آوری اجتماعی و افزایش سطح امنیت مناطق اهداف طرح نیز از دیگر مزایای سامانه گرمسیری است که به گفته “رضا اردکانیان وزیر نیرو دولت دوازدهم” اعتباری بالغ بر بر یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص یافته و ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی مرغوب و حاصلخیز استان‌های ایلام و کرمانشاه را زیر کشت آبی به روش آبیاری نوین می‌برد.

به گفته مسئولان بهره‌برداری از این پروژه ضمن اینکه سبب صرفه‌جویی در مصرف آب در استان خواهد شد، بلکه میزان بهره‌‌وری از محصولات کشاورزی را ارتقا می‌دهد و همچنین با اجرای این طرح ۹۰ هزار تن به محصولات کشاورزی استان اضافه می‌شود که ارزش ریالی آن ۳۶۰ میلیارد تومان در سال است.

افتتاح فاز سوم سامانه گرمسیری تا پایان دولت دوازدهم

محمد نوذری، استاندار دولت دوازدهم ایلام در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ با بیان اینکه تمامی تلاش خود را برای افتتاح فاز سوم سامانه گرمسیری تا پایان دولت به‌کار خواهیم گرفت به خبرنگار تسنیم در ایلام گفت: بهره‌برداری و آبگیری “سد کنجانچم” ایلام در راستای تحقق این تلاش برای اجرای کامل سامانه گرمسیری در حوزه استان ایلام است.

وی گفت: این پروژه که در پایداری مرز تاثیرگذار است به همراه پروژه آب‌اندازی ۲ هزار و ۷۵۰ هکتار شبکه اصلی آبیاری و زهکشی را در بر می‌گیرد با حجم مخزن ۸۵ میلیون متر مکعب بخشی از طرح بزرگ سامانه گرمسیری است که تنظیم کننده آب نابهنگام انتقالی از سامانه خواهد بود.

۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی

محمد رستمی، مجری طرح سامانه گرمسیری در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: طرح بزرگ سامانه گرمسیری توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در نوار مرزی غرب کشور در حال اجرا است.

وی افزود: این پروژه بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و شاهد افتتاح بخش دیگری از این پروژه بزرگ هستیم.

مجری طرح سامانه گرمسیری در رابطه با تامین آب مخزن سد کنجانچم عنوان کرد: بخشی از آب این مخزن از طریق آب‌های محلی استان ایلام و بخشی نیز از طریق سامانه گرمسیری تامین می‌شود.

رستمی اهداف احداث  این طرح را چنین عنوان کرد: از اهداف این طرح تامین آب شرب، آب مورد نیاز کشاورزی، صنعت در استان ایلام و اطراف شهر مهران است.

وی اضافه کرد: در دوره ساخت بیش از ۸۰۰ نفر مشغول به‌کار بودند که از ظرفیت افراد بومی نیز استفاده شد.

تحقق تکمیل سامانه گرمسیری در فازهای ۳ و ۴ ایلام

سارا فلاحی، نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی نیز در همان تاریخ در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ایلام با ابراز امیدواری برای تحقق کامل طرح سامانه گرمسیری در استان ایلام گفت: فاز ۳ و ۴ سامانه گرمسیری در استان ایلام قرار دارد که امیدواریم به‌زودی این سامانه تکمیل و آبگیری شود.

وی آبگیری سد کنجانچم را گامی در تحقق تکمیل سامانه گرمسیری در استان ایلام عنوان کرد و افزود: برای تحقق تکمیل سامانه گرمسیری در فازهای ۳ و ۴ ایلام تمام تلاش خود و سایر نمایندگان استان را به‌کار خواهیم برد تا با تامین اعتبارات مالی این ابر پروژه به فرجام برسد.

پارادوکس بهره‌برداری از فاز سوم یا  فاز نخست سامانه گرمسیری ایلام

در حالی که محمد نوذری، استاندار دولت دوازدهم بهره‌برداری از فاز سوم سامانه گرمسیری ایلام تا پایان دولت را نوید داده بود، استاندار دولت سیزدهم از افتتاح فاز نخست آن خبر داده است، خبری که برای مردم به معما تبدیل شده است.

چرا که حسن بهرام‌نیا، استاندار ایلام در تاریخ ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان ایلام خبر از افتتاح فاز نخست سامانه گرمسیری ایلام  را در آینده فاز نخست سامانه گرمسیری ایلام  را داد و گفت: به رغم همه مشکلات و تنگناهای مالی، با اعتبار ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان، امسال با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری می‌رسد.

خبر بهره‌برداری از فاز نخست سامانه گرمسیری در ایلام  توسط استاندار ایلام در حالی که محمد نوذری، استاندار ایلام در دولت قبل از افتتاح فاز سوم آن در دولت دوازدهم خبر داده بود، این سوال را در اذهان مردم ایلام به‌وجود آورده است که بالاخره این سامانه فاز اول است تا فاز سوم؟

امید است افتتاح و بهره‌برداری از هر فازی که هست مسئولان استان ایلام و تصمیم‌گیران ملی چاره‌ای برای به سامان رساندن “طرح سامانه ملی” بیندیشند.