نوروزگاه اصلی عید ۱۴۰۱ در ایلام دایر می‌شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: نوروزگاه‌های عید سال ۱۴۰۱ به علت شیوع ویروس کرونا تنها در ۲ شهرستان ایلام و دره شهر برگزار می‌شود. عبدالمالک شنبه زاده اظهار داشت: نوروزگاه‌های اصلی عید سال ۱۴۰۱ در شهرستان ایلام به مدت ۹ روز و در دره شهر به مدت پنج روز برگزار می‌شود […]

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: نوروزگاه‌های عید سال ۱۴۰۱ به علت شیوع ویروس کرونا تنها در ۲ شهرستان ایلام و دره شهر برگزار می‌شود.

عبدالمالک شنبه زاده اظهار داشت: نوروزگاه‌های اصلی عید سال ۱۴۰۱ در شهرستان ایلام به مدت ۹ روز و در دره شهر به مدت پنج روز برگزار می‌شود و در سایر شهرستان‌ها نیز برنامه‌های مفرح متناسب با عید نوروز در کانون‌های جمعیتی و اماکن پربازدید اجرا خواهد شد.

وی افزود: برنامه‌های نوروزگاهی از دوم یا سوم عید نوروز عصر‌ها در اماکن از پیش تعیین شده با حضور هنرمندان محلی برای مردم برگزار می‌شود که در این برنامه‌ها موسیقی محلی، مسابقه، شعرخوانی محلی، نمایش و دیگر برنامه‌های مفرح و شادی بخش برای مخاطبان پخش خواهد شد.

شنبه زاده ادامه داد: در نوروزگاه شهرستان ایلام که در محوطه قلعه والی برگزار خواهد شد، از هنرمندان اقوام مختلف استان ایلام با گویش‌ها و البسه محلی برنامه‌های سنتی خاص مناطق خود را برای حضار اجرا می‌کنند و در واقع نوروزگاه ایلام تلفیقی از اقوام و قبایل مختلف استان است.

وی افزود: در کنار نوروزگاه‌ها نمایشگاه‌های صنایع دستی شامل ۱۰۰ غرفه در شهرستان‌های مختلف استان دایر می‌شود که در این نمایشگاه ها، غرفه داران صنایع دستی و محصولات تولیدی بومی استان را به معرض دید گردشگران نوروزی قرار می‌دهند و این نمایشگاه‌ها از ۲۹ اسفندماه فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

شنبه زاده یادآور شد: همچنین در حال رایزنی هستیم تا هنرمندان شاخص محلی خوان کشور، چون خوانندگان کُرد، لر، لک، عرب و سایر هنرمندان شاخص محلی را به استان ایلام به منظور اجرای برنامه برای گردشگران نوروزی دعوت کنیم و این موضوع در دست پیگیری است.

وی افزود: موزه‌های استان شامل باغ موزه دفاع مقدس، کاخ تاریخ کشاورزی فلاحتی، قلعه والی، موزه حیات وحش محیط زیست، موزه سنگ و سنگواره واقع در اداره کل فنی و حرفه‌ای و موزه تاریخ باستان شناسی دره شهر نیز آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است.

بگفته مدیرکل میراث فرهنگی استان ایلام خانه‌های بومگردی و اقامتی، مهمان پذیر و هتل، کمپ‌های اقامتی و زائرسرا‌های امامزادگان نیز آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی هستند، اما پذیرش و استقرار مهمانان نوروزی به علت شیوع کرونا در مدارس امکان پذیر نیست.