نصب دستگاه شتاب‌نگار برخط در تمامی شهرستان‌های ایلام

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: دستگاه شتاب نگار برخط نسل جدید در راستای توسعه شبکه شتاب نگار، در تمامی شهر‌های مختلف استان تا پایان آذرماه نصب می‌شود. عبدالله بهادری اظهار داشت: این دستگاه‌ها که جنبش زمین و حرکت‌های تکنیکی آن را رصد و اطلاعات را آنلاین در اختیار قرار می‌دهند، برای کاهش خطرپذیری و […]

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام گفت: دستگاه شتاب نگار برخط نسل جدید در راستای توسعه شبکه شتاب نگار، در تمامی شهر‌های مختلف استان تا پایان آذرماه نصب می‌شود.

عبدالله بهادری اظهار داشت: این دستگاه‌ها که جنبش زمین و حرکت‌های تکنیکی آن را رصد و اطلاعات را آنلاین در اختیار قرار می‌دهند، برای کاهش خطرپذیری و افزایش تاب‌آوری شهر امکان بسیار خوبی فراهم می‌کند.

وی افزود: تاکنون ۲۰ ایستگاه شتاب‌نگار زلزله در استان ایلام نصب شده ‌است که با پیگیری های صورت گرفته تعداد ۱۲ ایستگاه شتابنگار برخط دیگر در شهرهای ایوان، چوار، لومار، صالح آباد، بدره، دره شهر، مهران، دهلران، مورموری، آبدانان، ارکواز ملکشاهی و چرداول تا اواخر آذرماه نصب و راه اندازی خواهد شد.

بهادری یادآور شد: غیرمنتظره بودن زلزله و نداشتن آمادگی پیش از وقوع آن باعث می‌شود ویرانی‌ها و خسارات جانی و مالی فراوانی به بار بیاورد، آنچه در هنگام وقوع زلزله خطرآفرین است، پایدار نماندن ساختمان‌ها و سازه‌ها است.

وی رعایت اصول ایمنی در ساخت‌وساز‌ها را از عوامل کاهش خسارت‌های ناشی از حوادث طبیعی به خصوص زمین لرزه عنوان کرد و افزود: تهیه نقشه مخاطرات زمین شناسی از وظیفه ذاتی وزارت راه و شهرسازی است و پس از آماده سازی آن به منظور تهیه طرح‌های شهری در اختیار ارگان‌های مربوطه قرار می‌گیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی ایلام تاکید کرد: زمان تهیه نقشه طرح‌های تفصیلی و جامع از نقشه‌های مخاطرات طبیعی به عنوان نقشه‌های بالادستی استفاده می‌شود تا بر اساس آن نحوه توسعه شهر را در نظر بگیرد.

بهادری با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی به عنوان متولی شبکه شتاب نگاری زلزله کشور مرجع مهمی در طراحی سازه‌های مقاوم و مدیریت بحران و زلزله در کشور است، بیان کرد: به دلیل سرعت بیشتر امواج طولی زلزله نسبت به امواج عرضی و سطحی، می‌توان با راه اندازی سامانه هشدار سریع و پاسخ سریع به دستگاه‌های اجرایی و امدادی هشدار‌های اولیه را ارسال کرد.