میانگین نرخ باروری در ایلام با سطح جانشینی فاصله دارد

کارشناس جمعیت و باروری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: هم اکنون فاصله کلی میانگین نرخ باروری کلی استان در سطح کشور ۱.۶ درصد بوده که با سطح جانشینی که ۱.۲ درصد است، فاصله زیادی دارد. زهرا تولایی اظهار داشت: بر اساس بررسی های صورت گرفته نرخ باروری کلی کشور هم اکنون ۱،۴ بوده […]

کارشناس جمعیت و باروری معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: هم اکنون فاصله کلی میانگین نرخ باروری کلی استان در سطح کشور ۱.۶ درصد بوده که با سطح جانشینی که ۱.۲ درصد است، فاصله زیادی دارد.

زهرا تولایی اظهار داشت: بر اساس بررسی های صورت گرفته نرخ باروری کلی کشور هم اکنون ۱،۴ بوده و نرخ رشد از سال ۹۵ شیب نزولی به خود گرفته و همچنان در حال کاهش است و ایلام نیز از این قاعده مستثنی نیست.

وی با بیان اینکه کشورمان سالها از جمعیت جوان برخوردار بوده است، افزود: جوانی جمعیت بر اساس سیاست های تنظیم خانواده که قبلا ابلاغ شد باعث وارد شدن جمعیت به سمت و سوی کاهش در کشور شده و شیب صعودی رشد جمعیت کاملا متوقف و شیب نزولی به خود گرفت.

تولایی ادامه داد: استان هایی مانند سیستان و بلوچستان و هرمزگان نرخ باروری کلی آنها بالاتر است ولی ایلام جزو استان هایی است که باروری پایین دارد ، این شیب نزولی از سال ۹۵ تاکنون حفظ شده و زنگ خطر را به صدا درآورده که جمعیت ایلام روبه سالخوردگی می رود.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد جمعیت استان را سالمندان تشکیل می دهند که از میان شهرستان ها ، بیشترین درصد سالمندی مربوط به بدره و سیروان است ، این ۲ شهرستان بدلیل اینکه روند مهاجرت به استان های دیگر در آنها بالا و از طرفی ازدواج و موالید آنها کم می شود و هر سال ادامه دارد ، جزو شهرستان های سالمند قرار دارند.