مهران مستعد تبدیل به منطقه آزاد تجاری

استاندار ایلام با حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تبدیل مهران به منطقه آزاد تجاری دفاع کرد. به گزارش ایلامیان به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزیت های مهران، از تبدیل این شهرستان به منطقه آزاد تجاری دفاع […]

استاندار ایلام با حضور در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تبدیل مهران به منطقه آزاد تجاری دفاع کرد.

به گزارش ایلامیان به نقل از روابط عمومی استانداری ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مزیت های مهران، از تبدیل این شهرستان به منطقه آزاد تجاری دفاع کرد.

وی همسایگی با استان های مرزی عراق شامل واسط، میسان و دیالی و ارتباطات فامیلی، اجتماعی و مذهبی را از مزیت های مرز مهران برشمرد و اظهار داشت: استان ایلام ۴۳۰ کیلومتر با کشور عراق مرز مشترک دارد که ۱۸۰ کیلومتر آن در شهرستان مهران قرار دارد.

وی همچنین ابراز داشت: مهران دارای اراضی ملی و همچنین اراضی ارزان قیمت دیگری جهت توسعه زیرساخت ها، کارخانجات و کارگاههای صنعتی، نیمه صنعتی و صنایع تبدیلی می باشد.

استاندار ایلام وجود بازارچه تجاری و بین المللی مهران، استقرار گمرکات استان در مهران، وجود منطقه ویژه اقتصادی و راههای ارتباطی مناسب موجود و در دست احداث را از دیگر مزیت های مهران برای تبدیل شدن به منطقه آزاد تجاری برشمرد.

وی به اجرای طرح های احیاء اراضی و طرح گرمسیری در شهرستان مهران اشاره و گفت: با بهره برداری از این اراضی، امکان استقرار صنایع تبدیلی به منظور صادرات محصولات به کشور عراق وجود دارد.

سلیمانی دشتکی در بخشی دیگر از صحبت های خود، وجود سدهای در دست احداث، منابع نفت و گاز و صنایع پائین دستی، ظرفیت توسعه گردشگری را از دیگر مزیت های مهران برشمرد.

استاندار ایلام در این جلسه به صادراتی بودن مرز مهران اشاره و گفت: مرز مهران یک مرز صادراتی است به شکلی که در سال ۱۳۹۵، ۳/۲ میلیارد دلار کالا از این مرز صادر شده است.

وی در این زمینه خاطرنشان کرد: ظرفیت صادرات روزانه ۲۰۰۰ کامیون کالا از مرز مهران وجود دراد.

سلیمانی دشتکی در پایان سخنان خود به لزوم توجه نظام به استان ایلام اشاره و گفت: این استان ۸ سال درگیرجنگ با کشور عراق بوده و از توسعه بازمانده است. همچنین ۳۰۰۰ شهید و ۱۲۰۰۰ جانباز تقدیم نظام و انقلاب کرده است. علی رغم پتانسیل های زیاد از مشکلات زیادی از جمله فقر و محرومیت برخوردار است. این استان یک استان ثروتمند فقیر است. لذا ضرورت دارد نظام جمهوری اسلامی اقدامات همه جانبه در راستای توسعه همه جانبه استان ایلام را به عمل آورد.

لازم به ذکر است در این جلسه، بانک-رئیس مناطق آزاد کشور- و کاظم زاده -نماینده استان در مجلس شورای اسلامی- در جلسه کمیسیون اقتصادی حضور داشتند و از تبدیل مهران به منطقه آزاد تجاری دفاع کردند.