به مناسبت فرارسیدن سالروز آزادسازی مهران

مهران، امسال هم در تقویم نیست!

تقویم را که جستجو می کنی ، آزاد سازی سوسنگرد، آبادان، خرمشهر، دزفول و اندیمشک و شاید ده ها روستا و شهرستان خوزستان را ثبت شده و ماندگار می بینی، اما اثری از مهران، نیست که نیست!!

 

✍️مریم چراغیان _ پایگاه خبری ایلامیان

شهر مهران در نزدیکترین نقطه به صفر مرزی یعنی ۵ کیلومتری مرز قرار دارد و از بلندی‌های مرزی به طور مستقیم دیده می شود.

همین موقعیت مکانی ویژه باعث شد، در ۸ سال دفاع مقدس، صدام این شهر مرزی را بارها مورد تاخت‌وتاز قرار دهد ؛ به طوری که در دوران جنگ تحمیلی این شهر ۴ بار اشغال و سپس آزاد شد.

مهران سه بار به دست ارتش بعثی و یک‌بار در همکاری گروهک تروریستی منافقین با این ارتش، اشغال و هر بار با تلاش و همت رزمندگان ایران آزاد شد.

عملیات کربلای یک، که در تقویم استانی ایلامیان به سالروز آزادسازی مهران معروف است و به همت مسئولین، فقط در گستره ی جغرافیایی استان اهمیت ویژه ای دارد ، در تاریخ ۹ تا ۱۹ تیرماه ۱۳۶۵ با رمز ابوالفضل العباس ادرکنی در منطقه عمومی مهران با هدف باز پس گیری مجدد مهران و مقابله با استراتژی دفاع متحرک عراق انجام گرفته است .

این عملیات توسط لشکر ۲۷ محمدرسول الله(ص) انجام گرفت و «مهران را هم خدا آزاد کرد»، جمله‌ ی ماندگاری از امام خمینی، که در خصوص آزادی خرمشهر هم آن را بیان کرده بود.

در بیان مظلومیت مهران همین بس که سوم خرمشهر که نزدیک می شود، صدها نامه و بخشنامه و دستورالعمل‌ از دو هفته قبل توسط وزارت های مختلف به دستگاه ها و ادارات و بانک های سراسر کشور صادر می شود.

صدها نمونه برنامه ارسال می شود و صدها بار هم جهت ارسال عملکرد، پیگیری و مکاتبه می شود و تماس ها گرفته می شود.

تقویم را که جستجو می کنی ، آزاد سازی سوسنگرد، آبادان، خرمشهر، دزفول و اندیمشک و شاید ده ها روستا و شهرستان خوزستان را ثبت شده و ماندگار می بینی، اما اثری از مهران، نیست که نیست!!

دهم تیر که می شود، برنامه ی هرساله مسئولان این است که یک سخنران دعوت کرده و چندین بنر چاپ می شود و نامش را گرامیداشت می گذارند و اوج هنر و خلاقیت هم این است که صدا و سیما، دو تا سه کلیپ و خبر از گرامیداشت تهیه میکند و به مرکز ارسال می کند، که شاید در برنامه های اخبار ملی پخش شود و شاید نه!

سالهاست در همین مثلاً گرامیداشت ها مسئولان شعار می دهند، مهران را در تقویم ثبت خواهیم کرد و در حد همان شعار، همان جا فراموش می شود.

رزمندگان عملیات حماسی کربلای یک، که مهران را از اشغال رژیم بعثی آزاد کردند، همچون ایلامیان و مهرانیان ، از قرار نداشتن نام و یاد این عملیات در تقویم ملی گلایه مندند .

باوجود گذشت بیش از سی سال ، آزادسازی مهران همچنان رویدادی غریب و ناشناخته برای بسیاری از مردم و مسئولان کشور است، آنقدر غریب که شاید پیام تبریکی هم از طرف مسئولان بلند مرتبه ی کشوری برای مردم قهرمان مهران مخابره نشود .

امسال هم گذشت، امیدواریم سال آینده، تقویم ملی را با ثبت آزادسازی این روز باشکوه ورق بزنیم و شاهد پخش صدها مستند و فیلم و سریال از مظلومیت مردم قهرمان مهران باشیم و یک ایران، مهران را علاوه بر دروازه ی اربعین و مهمان نوازی مردمانش، در تقویم ملی هم بشناسد.

@ilamiyaan