دوشنبه , ۵ مهر , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

مردم ایلام در موضوع سهمیه بندی بنزین سربلند بیرون آمدند

استاندار ایلام:
مردم ایلام در موضوع سهمیه بندی بنزین سربلند بیرون آمدند

استاندار ایلام گفت: مردم ایلام در مساله بنزین هم مانند موضوع اربعین سربلند بیرون آمدند و خواسته و نگرانی خود را به صورت مسالمت آمیز، منطقی و عاقلانه بیان کردند.

به گزارش گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری ایلام، قاسم سلیمانی دشتکی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مردم استان ایلام بدون ایجاد هرگونه خسارت و آسیب به اموال عمومی یا افراد دیگر و بدون تحمیل هزینه به خودشان و نظام، با هوشمندی اعتراض خود نسبت به سهمیه بندی بنزین را به گوش مسئولان رساندند و این حرکت آنها ارزشمند و قابل تقدیر و به حق است.

وی گردهمایی مسالمت آمیز مردم ایلام را نشانه عقلانیت آنها برشمرد و افزود: مسئولان و شخص بنده نیز از مردم استان و خواسته های معقولانه آنها حمایت می کنیم و با هر گونه گرانی خودسرانه در صنوف مختلف به بهانه سهمیه بندی بنزین برخورد قاطع و جدی می شود.

استاندار ایلام تاکید کرد: موضوعات و نگرانی های مرتبط با مساله سهیمه بندی بنزین در استان ایلام به مسئولان ارشد کشور منعکس می شود و وضعیت استان به طور مکرر در حال رصد و بررسی است تا مشکلی برای مردم ایجاد نشود.

وی اضافه کرد: چندین جلسه ستاد تنظیم بازار برگزار شده و هماهنگی های لازم با صنوف و اتحادیه های مختلف، تعزیرات حکومتی، صنعت، معدن و تجارت و دادستانی برای مقابله با گرانی های احتمالی انجام شده است.

*سهمیه بندی بنزین در گرانی اجناس نقشی ندارد

سلیمانی دشتکی یادآور شد: عمده نگرانی مردم بعد از سهمیه بندی به خاطر ترس از گرانی اجناس و کالاها یا حامل های انرژی است در حالی که گرانی بنزین هیچ نقشی در گرانی صنوف مختلف ندارد چرا که بنزین حوزه تولید و تغییر قیمت کالاها را تحت تاثیر سهمیه بندی خود قرار نمی دهد و فقط در حوزه خدمات نقش دارد.

وی با بیان اینکه مصرف بنزین عمومیت ندارد و همه جامعه مصرف کننده بنزین نیستند، افزود: برای خودروهای عمومی چون آمبولانس، انواع تاکسی، ون، وانت، موتورسیکلت، … سهمیه مشخص شده و حتی کسانی که هنوز کارت سوخت دریافت نکرده اند تا شش ماه سهمیه آنها محفوظ است.

وی تاکید کرد: از آنجا که طرح سهمیه بندی بنزین ناگهانی و بدون اطلاع رسانی گسترده انجام شد مردم چندان به اهداف و مزایای این طرح واقف نشدند و در این میان رسانه های بیگانه و معاند از خلاء اطلاع رسانی و عدم اشراف مردم به موضوع سهمیه بندی بنزین به نفع خود سوء استفاده کردند.

استاندار ایلام گفت: دولت، استانداران را مختار کرده است تا نواقص استان خود در حوزه سهمیه بندی را با ارائه طرح های معقول و قابل اجرا مدیریت کنند و در استان ایلام هم با رصد مداوم و لحظه ای بازار بر قیمت کالاهای مختلف نظارت مستمر و جدی می شود.

*۶۰ درصد جامعه از عواید یارانه پنهان بنزین بی نصیب بودند

وی اظهار داشت: یارانه پنهان حاصل از توزیع بنزین به رقم ۳۷۰ هزار میلیارد تومان در سال تا قبل از سهمیه بندی سوخت بیش از پنج برابر بودجه عمرانی کل کشور بود که ۶۰ درصد جامعه از این رقم کلان بی بهره بودند.

وی توضیح داد: طبق آمار، ایران دارای ۲۵ میلیون خانوار در کشور است که هفت میلیون خانوار به علت تمکن مالی و قرار گرفتن در دهک های بالا یارانه نمی گیرند که بیشترین ماشین های کشور را این هفت میلیون خانوار دارند و در مقابل ۱۸ میلیون خانوار یارانه بگیر معادل بیش از ۶۰ درصد خانوارها ماشین کمتری دارند و از رقم کلان یارانه پنهان بنزین به مقدار ۳۷۰ هزار میلیارد تومان درطول سال بهره مند نیستند.

وی یادآور شد: تا قبل از تحریم های جدید آمریکا و مشکلات به وجود آمده ناشی از تحریم ها، دولت پرداخت یارانه های بنزین را تقبل کرد اما با توجه به رقم کلان این یارانه دولت دیگر توان پرداخت آن را ندارد ضمن بیشتر اقشار جامعه این یارانه را دریافت نمی کردند.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: قیمت تمام شده بنزین بیش از ۵۰ هزار ریال است در حالی که قیمت فروش این ماده سوختی در جایگاه های عرصه سوخت ۱۰ هزار ریال بود و کسری قیمت تمام شده معادل ۴۰ هزار ریال را دولت تامین می کرد که از این یارانه پنهان خانوارهای دهک های پایین و فاقد ماشین بی بهره بودند.

*مزایای سهیمه بندی بنزین/از افزایش درآمد ارزی کشور تا جلوگیری از قاچاق سوخت

استاندار ایلام در مورد اهداف و مزایای سهمیه بندی بنزین هم گفت: واقعیت این است که قیمت بنزین در ایران با منطقه خلیج فارس تفاوت فاحش داشت و همین قیمت ارزان سوخت موجب قاچاق سوخت به کشورهای خلیج فارس و کسب سود کلان برای قاچاقچیان شده بود که با افزایش نرخ و سهمیه بندی سوخت، قاچاق بنزین نیز کاهش چشمگیر خواهد یافت.

استاندار ایلام افزود: عواید و درآمد حاصل از سهمیه بندی بنزین در قالب کمک هزینه به خانواده ها داده می شود و در واقع با قطع یارانه پنهان بنزین همه اقشار از مزایای مالی آن بهره مند می شوند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۰ درصد تولید بنزین به خارج صادر می شد، اظهار داشت: در پی سهمیه بندی بنزین باتوجه به کاهش مصرف داخلی، کاهش آلودگی های زیستی و مدیریت حمل و نقل عمومی و با افزایش میزان صادارات بنزین حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد به درآمد ارزی ملی افزوده می شود.

*سهمیه بندی بنزین یک اقدام کارشناسی شده است و به نفع مردم است

سلیمانی دشتکی یادآور شد: موضوع سهمیه بندی بنزین یک مبحث طولانی مدت و مربوط به ماه های متمادی بررسی و مطالعه کارشناسی است و کارشناسان این حوزه چندین سال بر روی اجرای درست این طرح کار کرده اند.

وی اضافه کرد: سند اجرای طرح سهمیه بندی بنزین در برنامه ششم توسعه قید شده است و در قانون یارانه های مجلس نیز مصوب شد ولی با توجه به حساسیت موضوع شیوه اجرای درست آن با توجه به اینکه برای مردم بار مالی داشت سخت و حساس بود.

استاندار ایلام تاکید کرد: اجرای طرح سهمیه بندی بنزین مصوبه سران هرسه قوه بود و مقام معظم رهبری نیز آن را مورد تایید قرار دادند و دادستان کل کشور هم از اجرای آن حمایت کرد و در نتیجه طرح سهمیه بندی بنزین به مرحله اجرا درآمد.

*مواضع نمایندگان ایلام منطقی و کارشناسی بود

وی در باره مواضع برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم گفت: برخی نمایندگان مخالف دولت با نطق های تند و مغالطه آمیز خود و ارائه طرح دوفوریتی غیر کارشناسی بر موج احساسات مردم سوار شدند ولی مواضع نمایندگان استان ایلام منطقی و کارشناسی و بر اساس مطالعه واقعیت ها بود و البته در این میان کلام رهبری برای همه حجت است.

گفتنی است آغاز سهمیه بندی بنزین بر اساس تصمیم سران سه قوه از بامداد جمعه ۲۴ آبانماه تاثیری بر جایگاه‌های سوخت استان ایلام نداشته و روال عادی و آرام سوختگیری با شرایط جدید در پمپ بنزین های استان ایلام جریان دارد.

همچنین ببینید

بسطامی نماینده ایلام: رسیدگی به مشکلات ایثارگران یک اولویت برای همه مسئولان است/ تعامل و همراهی مجلس و دولت انقلابی، در رفع مشکلات ایثارگران و بازنشستگان

    صبح امروز چهارشنبه هفدهم شهریورماه، در جلسه اعضای فراکسیون ایثار و شهادت مجلس …

یک نظر

  1. لطفا کورکورانه از این طرح حمایت نکنید چرا که سرانجامی جز گرانی و بدبختی بیشتر برای مردم نداره ، و بعد اینکه سهمیه بندی با ۱۰۰۰ تومن هم میشد انجام داد ، عاقبت خوشی نداشت و نخواهد داشت..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *