دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

قصه‌ی پرغصه‌ی بیکاری در پایتخت تورم ایران

افزایش شمار فروشندگان سیار نشانه‌ای دیگر از افزایش بیکاری

این روزها با گذر‌ از هر معبر و خیابان و بلواری متوجه افزایش چشم‌گیر فروشنده‌های سیار یا همان وانت‌بارها میشویم که اقدام به فروش میوه، تنقلات، البسه و برخی کالاهای دیگر مینمایند.

 

سهولت در فروش، عدم پرداخت هزینه‌های اجاره، عوارض، مالیات و انرژی سبب شده بسیاری به این شیوه فروش روی آورده و چهره نازیبایی به شهر بدهند.

از طرفی این اتفاق سبب شده کالاهای عرضه شده از سوی این فروشنده‌ها بدلیل نبود نظارت و هزینه‌های فوق اختلاف قیمت فراوانی داشته و حتی نسبت به مغازه داران نیز قیمت به مراتب پایین‌تر ارائه شود که همین امر موجب ایجاد نوسان قیمت و بروز مشکلات اقتصادی نظیر تورم در پایتخت تورم ایران شده و داد کسبه ها را نیز درآورده است. کسبه هایی که هزینه های مختلفی از جمله اجاره، مالیات، عوارض، آب و برق و دیگر هزینه ها را متقبل میشوند و امروز بازارشان با خطر رکود و کاهش فروش مواجه است.

اما باید توجه داشت این افزایش چشم‌گیر وانت‌بارها نشان از بالا رفتن آمار بیکاری در استانی است که سرشار از ظرفیت‌های معدنی، کشاورزی، میادین نفتی و گازی، واحدهای صنعتی و کارگاه‌های عمرانی است.

جوانان این استان نه سرمایه‌ای برای ایجاد کسب و کار دارند، نه امیدی به استخدام‌های دولتی دارند و نه رمقی برای ادامه تحصیل! یا باید تن به مهاجرت و درد غربت بزنند یا باید بمانند و غرق در آسیب‌های اجتماعی شوند. این مهم نشان میدهد مسئولین استان در ایجاد رفاه، شغل و خدمت به جوانان عملکرد بسیار ضعیفی داشته و هیچ برنامه‌ای برای کاهش این مشکلات ندارند.

حال باید دید تدبیر این مسئولین برای جلوگیری از افزایش فروش سیار(وانت‌باری) چیست؛ آیا عجولانه و بدون تدبیر ممنوعیت فروش و فعالیت را برای آنان به کار خواهند گرفت و درد دیگری به دردهای اجتماعی و اقتصادی این استان خواهند افزود یا با تفکر و تدبیر برنامه‌ای برای ساماندهی و کمک به معیشت آنان را در دستور کار قرار خواهند داد.

پی‌نوشت: تصویر از نت

 

نظرات کاربران را در اینستاگرام ایلامیان نیز دنبال کنید.

View this post on Instagram

قصه‌ی پرغصه‌ی بیکاری در پایتخت تورم ایران؛ افزایش شمار فروشندگان سیار نشانه‌ای دیگر از افزایش بیکاری این روزها با گذر‌ از هر معبر و خیابان و بلواری متوجه افزایش چشم‌گیر فروشنده‌های سیار یا همان وانت‌بارها میشویم که اقدام به فروش میوه، تنقلات، البسه و برخی کالاهای دیگر مینمایند. سهولت در فروش، عدم پرداخت هزینه‌های اجاره، عوارض، مالیات و انرژی سبب شده بسیاری به این شیوه فروش روی آورده و چهره نازیبایی به شهر بدهند. از طرفی این اتفاق سبب شده کالاهای عرضه شده از سوی این فروشنده‌ها بدلیل نبود نظارت و هزینه‌های فوق اختلاف قیمت فراوانی داشته و حتی نسبت به مغازه داران نیز قیمت به مراتب پایین‌تر ارائه شود که همین امر موجب ایجاد نوسان قیمت و بروز مشکلات اقتصادی نظیر تورم در پایتخت تورم ایران شده و داد کسبه ها را نیز درآورده است. کسبه هایی که هزینه های مختلفی از جمله اجاره، مالیات، عوارض، آب و برق و دیگر هزینه ها را متقبل میشوند و امروز بازارشان با خطر رکود و کاهش فروش مواجه است. اما باید توجه داشت این افزایش چشم‌گیر وانت‌بارها نشان از بالا رفتن آمار بیکاری در استانی است که سرشار از ظرفیت‌های معدنی، کشاورزی، میادین نفتی و گازی، واحدهای صنعتی و کارگاه‌های عمرانی است. جوانان این استان نه سرمایه‌ای برای ایجاد کسب و کار دارند، نه امیدی به استخدام‌های دولتی دارند و نه رمقی برای ادامه تحصیل! یا باید تن به مهاجرت و درد غربت بزنند یا باید بمانند و غرق در آسیب‌های اجتماعی شوند. این مهم نشان میدهد مسئولین استان در ایجاد رفاه، شغل و خدمت به جوانان عملکرد بسیار ضعیفی داشته و هیچ برنامه‌ای برای کاهش این مشکلات ندارند. حال باید دید تدبیر این مسئولین برای جلوگیری از افزایش فروش سیار(وانت‌باری) چیست؛ آیا عجولانه و بدون تدبیر ممنوعیت فروش و فعالیت را برای آنان به کار خواهند گرفت و درد دیگری به دردهای اجتماعی و اقتصادی این استان خواهند افزود یا با تفکر و تدبیر برنامه‌ای برای ساماندهی و کمک به معیشت آنان را در دستور کار قرار خواهند داد. پی‌نوشت: تصویر از نت

A post shared by ? ایـــــلامیـــــان ? (@ilamiyan) on

همچنین ببینید

بسطامی نماینده ایلام: رسیدگی به مشکلات ایثارگران یک اولویت برای همه مسئولان است/ تعامل و همراهی مجلس و دولت انقلابی، در رفع مشکلات ایثارگران و بازنشستگان

    صبح امروز چهارشنبه هفدهم شهریورماه، در جلسه اعضای فراکسیون ایثار و شهادت مجلس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *