قصه‌ی پرغصه‌ی بیکاری در پایتخت تورم ایران

افزایش شمار فروشندگان سیار نشانه‌ای دیگر از افزایش بیکاری این روزها با گذر‌ از هر معبر و خیابان و بلواری متوجه افزایش چشم‌گیر فروشنده‌های سیار یا همان وانت‌بارها میشویم که اقدام به فروش میوه، تنقلات، البسه و برخی کالاهای دیگر مینمایند.   سهولت در فروش، عدم پرداخت هزینه‌های اجاره، عوارض، مالیات و انرژی سبب شده […]

افزایش شمار فروشندگان سیار نشانه‌ای دیگر از افزایش بیکاری

این روزها با گذر‌ از هر معبر و خیابان و بلواری متوجه افزایش چشم‌گیر فروشنده‌های سیار یا همان وانت‌بارها میشویم که اقدام به فروش میوه، تنقلات، البسه و برخی کالاهای دیگر مینمایند.

 

سهولت در فروش، عدم پرداخت هزینه‌های اجاره، عوارض، مالیات و انرژی سبب شده بسیاری به این شیوه فروش روی آورده و چهره نازیبایی به شهر بدهند.

از طرفی این اتفاق سبب شده کالاهای عرضه شده از سوی این فروشنده‌ها بدلیل نبود نظارت و هزینه‌های فوق اختلاف قیمت فراوانی داشته و حتی نسبت به مغازه داران نیز قیمت به مراتب پایین‌تر ارائه شود که همین امر موجب ایجاد نوسان قیمت و بروز مشکلات اقتصادی نظیر تورم در پایتخت تورم ایران شده و داد کسبه ها را نیز درآورده است. کسبه هایی که هزینه های مختلفی از جمله اجاره، مالیات، عوارض، آب و برق و دیگر هزینه ها را متقبل میشوند و امروز بازارشان با خطر رکود و کاهش فروش مواجه است.

اما باید توجه داشت این افزایش چشم‌گیر وانت‌بارها نشان از بالا رفتن آمار بیکاری در استانی است که سرشار از ظرفیت‌های معدنی، کشاورزی، میادین نفتی و گازی، واحدهای صنعتی و کارگاه‌های عمرانی است.

جوانان این استان نه سرمایه‌ای برای ایجاد کسب و کار دارند، نه امیدی به استخدام‌های دولتی دارند و نه رمقی برای ادامه تحصیل! یا باید تن به مهاجرت و درد غربت بزنند یا باید بمانند و غرق در آسیب‌های اجتماعی شوند. این مهم نشان میدهد مسئولین استان در ایجاد رفاه، شغل و خدمت به جوانان عملکرد بسیار ضعیفی داشته و هیچ برنامه‌ای برای کاهش این مشکلات ندارند.

حال باید دید تدبیر این مسئولین برای جلوگیری از افزایش فروش سیار(وانت‌باری) چیست؛ آیا عجولانه و بدون تدبیر ممنوعیت فروش و فعالیت را برای آنان به کار خواهند گرفت و درد دیگری به دردهای اجتماعی و اقتصادی این استان خواهند افزود یا با تفکر و تدبیر برنامه‌ای برای ساماندهی و کمک به معیشت آنان را در دستور کار قرار خواهند داد.

پی‌نوشت: تصویر از نت

 

نظرات کاربران را در اینستاگرام ایلامیان نیز دنبال کنید.

https://www.instagram.com/p/B6hsCOhAZzG/?igshid=ywi32jvpyp7w