قصرشیرین به زودی آزاد می‌شود

به نظر می رسد تا تحقق آرزوی دیرینه مردم استان کرمانشاه و پیوستن قصرشیرین به جمع مناطق آزاد تجاری کشورمان، زمان زیادی نمانده است؛ شاید یکی دو ماه دیگر. کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از چند روز گذشته بررسی جزئیات لایحه دولت برای ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی را در […]

به نظر می رسد تا تحقق آرزوی دیرینه مردم استان کرمانشاه و پیوستن قصرشیرین به جمع مناطق آزاد تجاری کشورمان، زمان زیادی نمانده است؛ شاید یکی دو ماه دیگر.

کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از چند روز گذشته بررسی جزئیات لایحه دولت برای ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری و ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی را در دستور کار قرار داده و آنچنان که نمایندگان عنوان می کنند، تصویب این لایحه در کمیسیون و صحن مجلس قطعی است. 
این لایحه را رئیس جمهوری در تیرماه ۹۵ تقدیم مجلس کرد و کلیات آن در همان سال به تصویب نمایندگان رسید. 
براساس این لایحه به دولت اجازه داده می شود در استان های گلستان (اینچه برون)، ایلام (مهران)، اردبیل (اردبیل)، سیستان و بلوچستان (سیستان)، کردستان (بانه – مریوان)، هرمزگان (جاسک)، بوشهر(بوشهر)، منطقه آزاد تجاری – صنعتی را در محدوده هایی که به تصویب هیات وزیران می رسد ایجاد کند. 
نام قصرشیرین پس از قول رئیس جمهوری در سفر استانی کرمانشاه (تیر ۹۵) به این لایحه اضافه شد.

**توافق دولت و مجلس 
محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ۲۵ دی از موافقت این کمیسیون با همه مناطق آزاد معرفی شده خبر داد و گفت که این تایید پس از توافق مجلس و دولت برای اصلاح قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی صورت می گیرد. 
توافق کمیسیون اقتصادی و دولت شامل اصلاح قانون فعلی با هدف ‘جلوگیری از قاچاق کالا، جلوگیری از فرار مالیاتی، جلوگیری از تشکیل شرکت‌های صوری در مناطق آزاد، بحث کالای همراه مسافر، مشوق‌های صادراتی و کاهش حجم واردات’ است. 
به گفته فرهاد تجری، نماینده مردم قصرشیرین، سرپل‌ ذهاب و گیلانغرب در مجلس ‘از هشت منطقه آزاد اقتصادی، کمیسیون اقتصادی تاکنون چهار منطقه از جمله قصرشیرین را بررسی و تایید کرده است.’ 
انتظار می رود چهار منطقه دیگر و اصلاحات قانون اداره مناطق آزاد هم در جلسه هفته آینده کمیسیون اقتصادی تصویب شود و لایحه دولت در صف تایید نهایی در صحن علنی قرار گیرد. 

**محدوده منطقه آزاد مشخص نیست 
گرچه دولت محدوده مناطق آزاد را تعیین کرده است اما هنوز اطلاعات آن رسانه ای نشده و مشخص نیست که منطقه آزاد قصرشیرین چه شعاعی از استان کرمانشاه را شامل می شود. 
از زمان قول رئیس جمهوری به مردم استان برای ایجاد منطقه آزاد، در نظر گرفتن شعاع حداکثری برای آن به یکی از مطالبات فعالان اقتصادی تبدیل شده است. 
منطقه آزاد تجاری، موقعیت جغرافیایی مشخصی است که اغلب در محدودهٔ داخل یک بندر یا مجاورت آن قرار گرفته و تجارت در آن با سایر نقاط جهان محدودیت ندارد؛ به این معنی که می توان بدون پرداخت حقوق و عوارض گمرکی کالا صادر یا وارد کرد یا آن ها را برای مدتی ذخیره و در صورت لزوم بسته بندی و دوباره صادر کرد. 
هدف از ایجاد چنین تسهیلاتی، جذب سرمایه گذاران خارجی، توسعه صادرات، انتقال فناوری و رشد صنعت و اشتغال است. 
هم اکنون هفت منطقه آزاد و ۶۴ منطقه ویژه اقتصادی در ایران وجود دارد؛ اروند، ماکو، ارس، انزلی، سیستان، چابهار، قشم، کیش مناطق آزاد کشور هستند. 
در این میان، سهم استان کرمانشاه سه منطقه ویژه اقتصادی اسلام آبادغرب، قصرشیرین و کرمانشاه است. 

**مزایای منطقه آزاد 
مناطق ویژه اقتصادی برخلاف مناطق آزاد از معافیت مالیاتی کامل برخوردار نیستند. 
از سوی دیگر، سرمایه گذاران خارجی می توانند در مناطق آزاد به صورت صد درصدی مالکیت واحدهای تولیدی را در اختیار داشته باشند و ورود و خروج سرمایه نیز آزاد است. 
برای ثبت موسسات صنعتی، فرهنگی و مالکیت معنوی نیازی به دوندگی زیادی نیست و در کوتاه ترین زمان ممکن این کار انجام خواهد شد. 
همچنین در مناطق آزاد سهم دولت در عوارض صادرات و واردات کالا صفر است اما در مناطق ویژه این رقم به موضوع فعالیت تخصصی منطقه بستگی دارد. 
خرده فروشی کالا در مناطق ویژه اقتصادی فقط برای اتباع خارجی امکان پذیر است، اما در مناطق آزاد محدودیتی ندارد. 

**ایجاد منطقه آزاد به تنهایی کافی نیست 
شهرستان قصرشیرین با ۲۷ هزار نفر جمعیت در غرب استان کرمانشاه واقع شده و ۱۸۶ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد. 
این شهرستان با ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان و بازارچه سومار، محور نیمی از صادرات ۲ میلیارد دلاری ایران به همسایه غربی است که انتظار می رود این رقم با ایجاد منطقه آزاد قصرشیرین جهش قابل توجهی داشته باشد. 
کرمانشاه نزدیکترین و بهترین مسیر ایران به عراق است و در کمتر از ۲٫۵ ساعت به حدود ۱۸ میلیون نفر از جمعیت آن دسترسی دارد. 
البته روشن است که اگر زیرساخت های صادراتی تکمیل و امکان تولید و شکوفایی ظرفیت های متعدد کشاورزی، ‌معدنی، دارویی و صنعتی استان ۲ میلیون نفری کرمانشاه فراهم شود، زمینه یک جهش بلند اقتصادی فراهم می شود در غیر این صورت ممکن است که منطقه آزاد بجای تقویت تولید داخلی، اشتغال و صادرات حتی به تضعیف آنها منجر شود.