فردا با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی؛ ۳۲ پروژه آبخیزداری در ایلام افتتاح می‌شود ۳۲ پروژه آبخیزداری در ایلام افتتاح می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام گفت: فردا با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ۳۲ پروژه آبخیزداری در ایلام افتتاح می‌شود.   به گزارش ایلامیان و به نقل از خبرگزاری مهر، رضا احمدی اظهار کرد: فردا قرار است مسعود منصور معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع […]

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام گفت: فردا با حضور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، ۳۲ پروژه آبخیزداری در ایلام افتتاح می‌شود.

 

به گزارش ایلامیان و به نقل از خبرگزاری مهر، رضا احمدی اظهار کرد: فردا قرار است مسعود منصور معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راس هیئتی به استان ایلام سفر کند.

 

وی گفت: در این سفر قرار است ۳۲ پروژه آبخیزداری، آبخوانداری و کنترل سیلاب در استان ایلام که به عنوان اولین استان در سطح کشور که پروژه‌های آبخیزداری در سال جاری در آن به اتمام رسیده است، افتتاح شود.

احمدی بیان کرد: برای اجرای این پروژه‌ها بیش از ۳۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده که در سطح ۱۳ هزار هکتار از حوزه آبخیز شهر ایلام اجرایی شده است.

 

آغاز طرح جنگل کاری اقتصادی در ایلام

 

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام با اشاره به در این سفر قرار است طرح جنگل کاری اقتصادی کشور در سال ۹۹ نیز در شهرستان مهران از توابع استان آغاز شود، گفت: در این طرح سه هزار و ۲۵۰ هکتار برای استان مصوب شده ولی با تلاش‌های منابع طبیعی استان قرار است در سطح بیش از ۱۲ هزار هکتار اجرایی شود.

 

وی گفت: برای اجرای این طرح چاله کنی در سطح شش هزار هکتار اجرایی شده که قرار است درختان مثمر مثل کنار، بادام و…کشت شوند.

 

وی تصریح کرد: ۶۰ درصد کل طرح جنگل کاری در حوزه زاگرس و ۴۰ درصد طرح جنگل کاری در کل کشور در استان ایلام انجام می‌شود.

 

برنامه ریزی برای تولید ۱۲ میلیون اصله نهال در استان ایلام

 

احمدی اضافه کرد: دیگر برنامه مهم معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، بازدید از نهالستان ایوان است.

 

وی با اشاره به اینکه نهال کاری از دیگر حوزه‌های موفق استان ایلام است، گفت: امسال برنامه ریزی برای تولید ۱۲ میلیون اصله نهال در استان ایلام صورت گرفته است.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام بیان کرد: ۹ میلیون اصله نهال از میزان کل تولیدات استان در داخل استان استفاده و مابقی آن به دیگر مناطق کشور ارسال می‌شود.

 

توسعه طرح زراعت چوب در استان ایلام

 

احمدی اضافه کرد: یکی دیگر از طرح‌های مهمی که در منابع طبیعی استان ایلام دنبال می‌شود، بحث زراعت چوب در سطح شش هزار و ۲۸۷ هکتار است.

 

وی گفت: ۴۳ درصد کل طرح زراعت چوب در منطقه زاگرس و ۲۱ درصد زارعت چوب در کل کشور در استان ایلام انجام می‌شود.

 

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام بیان کرد: در این طرح قرار است شش میلیون اصله نهال در استان تولید شود.

 

توسعه کشت گیاهان دارویی در سطح ۱۰ هزار هکتار

 

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از طرح‌های مهم در حوزه منابع طبیعی ایلام، کشت گیاهان دارویی برای تحقق اقتصاد مقاومتی است، گفت: در این طرح نیز سهم استان کشت گیاهان دارویی یک هزار و ۲۰۰ هکتار بوده ولی قرار است این میزان در سطح ۱۰ هزار هکتار از ۱۵ گونه مختلف گیاه دارویی انجام شود.

 

احمدی اظهار کرد: این طرح کشت گیاهان دارویی در ۳۷۰ طرح مرتع داری که ۲۲۰ طرح آن فعال است، اجرایی می‌شود.

 

وی گفت: دیدار با امام جمعه ایلام و استاندار ایلام نیز از دیگر برنامه‌های معاون وزیر جهاد و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در استان خواهد بود.