عبور از شرایط کم آبی با رعایت الگوی مصرف

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام با تاکید بر مدیریت مصرف آب در فصل پاییز گفت:حجم کنونی مخزن سد ایلام ۲۰ میلیون مترمکعب است

به گزارش خبرنگار ایلامیان، علی پور احمد حجم کنونی مخزن سد ایلام را ۲۰ میلیون متر مکعب عنوان کرد و افزود: بر اساس پیش بینی‌ها پاییز کم بارشی در استان داریم که این امر مدیریت مصرف آب را دو چندان کرده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۵۰ درصد نیاز آبی شهر ایلام از چشمه‌ها و ۵۰ درصد دیگر نیز از سد ایلام تامین می‌شود، اظهار کرد:به صورت میانگین میزان مصرف روزانه آب در سطح شهر ایلام ۳۵۰ لیتر در ثانیه است.

مدیرعامل شرت آب منطقه‌ای ایلام با بیان اینکه کاهش نزولات جوی طی ۲ سال گذشته و فصل پاییز امسال ضرورت مدیریت مصرف و منابع آب را در این استان جدی‌تر کرده است، گفت: تنها راهکار گذر از این تنش آبی مدیریت مصرف آب است.

پوراحمد بیان کرد: استفاده از ظرفیت چاه‌های سطح شهر ایلام که جهت استفاده فضای سبز استفاده می‌شود، خرید چاه‌های کشاورزی با قابلیت تامین آب و استفاده از ظرفیت تصفیه خانه آب شرب ایلام از دیگر اقدامات کوتاه مدت در جهت تامیت آب شرب شهر ایلام است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام یادآور شد: سطح سفره آب‌های زیرزمینی استان در حال افت است و آبدهی رودخانه‌های استان نیز کاهش چشمگیری داشته که این موضوع وضعیت مخازن سد‌ها را در شرایط نگران کننده‌ای قرار داده است.

پوراحمد تاکید کرد: کاهش برداشت از سد ایلام، جدا سازی آب مورد نیاز فضای سبز از شرب و افزایش برداشت از سایر منابع آب شرب از جمله اقدامات پیشگیرانه‌ای اضطراری محسوب می‌شود که به جهت تامین آب پایدار شهر ایلام در حال انجام است.