سیمای پیام نوروزی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم‌ انقلاب

سیمای پیام نوروزی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم‌ انقلاب انقلاب اسلامی ایران حرکتی جمعی و اعتراضی نسبت به عملکرد مستبدانه رژیم خودخواهی است که در قالب اندیشه های پاک و هوشمندانه امام راحل(ره) و راهبری داهیانه مقام معظم رهبری با یک جهت گیری جهانی و مطابق با فطرت بشری با ۲ شعار استقلال […]

سیمای پیام نوروزی مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم‌ انقلاب

انقلاب اسلامی ایران حرکتی جمعی و اعتراضی نسبت به عملکرد مستبدانه رژیم خودخواهی است که در قالب اندیشه های پاک و هوشمندانه امام راحل(ره) و راهبری داهیانه مقام معظم رهبری با یک جهت گیری جهانی و مطابق با فطرت بشری با ۲ شعار استقلال و آزادی به ستیز با استبداد و استکبار می پردازد.

 

امنیت و کرامت‌، نوجویی و معنویت و اخلاق و انسانیت ارمغان این انقلاب مردمی پس از گذشت ۴۳ سال است بر مدار تبیین آثار و تعمیق ارزش های دینی و بدور از خطاهای محاسباتی به سمت اهداف عالیه خود در حرکت است.

 

این‌ نهضت نورانی‌ بدون هیچ رابطه ای با انقلاب ۱۷۸۹ فرانسه و خیزش ۱۹۱۷ روسیه‌ و عدم شباهت با تحول ۱۹۴۹ چین و انقلاب ۱۹۶۲ الجزایر، پایانی بر انحطاط سیاسی یک ملت و نجات از پیچ و خم های فشل قاجاری و سراشیبی های ذلت بار پهلوی با شعار نه شرقی، نه غربی و منطبق بر سه اصل عزت، حکمت و مصلحت بود و تغییر شگرفی در هندسه قدرت جهان بوجود آورد و بخاطر تازگی و طراوت بسرعت مورد قبول افکار عمومی آزادگان عالم قرار گرفت.

 

داستان انقلاب ایران همانند گُل یاسمن است که در باغچه جانمان کاشته شد، ریشه آن با خونمان مستحکم گردید، با دیبای مهتاب زیور یافت، با درخشش ستارگان آراسته شد و در پرتو خورشید به رقص آمد و برگ خِرد آن بر قامت ما عزت ببار آورد.

 

حرکت بزرگی که گام اول آن در میان یک چله تضاد و تعارض و بی دینی و انحرافات متکثر در قالبی مقدس و خون آورد هزاران انسان همگام با روح انقلابی و نظام سازی جهانی و تمدنی ماندگار، استراتژی نوینی را با مشی و منش ایرانی و عیار و اعتبار اسلامی پی نهاد.

 

بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی از نگاه مقام معظم رهبری دارای آموزه های عالی و جلوه های جان افزای عقلی است که سرشار از آرایه های ادبی و هنری، ترکیبات بدیع، استعاره های عتیق و عمیق و مضامین و مفاهیم‌ دل نشین است که در پیام نوروزی رهبری مورد تاکید قرار گرفت.

 

گام‌ دوم‌ انقلاب اسلامی، یعنی حفظ و تثبیت گام اول، چون گام اول حاصل ایمان به خدا، اعتماد به خود و عدم تکیه به دشمن است.

 

بازخوانی گذشته و تدبر در حال، آینده امنی را بدنبال خواهد داشت چراکه گذشته خود بهترین آموزگار آینده است و هرکسی با تعریف، تضمین، اقتباس و انطباق روزگار و حذف معلومات مضر و کشف مجهولات مفید از این مکتب درس نگیرد، در لای چرخ‌ نادانی له می شود.

 

مفهوم بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی حراست از کلیات گام نخست این مسیر مبارک است که شرافت اجتماعی، رفاه عمومی، امنیت همه جانبه، اشتغال پایدار، تربیت اسلامی، نهادینه کردن تئوری آتش به اختیار و تدوین سند بنیادین و مبانی نظری انقلاب اسلامی را با بهره گیری از قدرت رسانه و مشارکت مردمی دنبال می کند تا ساکنان دنیا را به یک همگرایی مقتدرانه و مهرورزانه فرا بخواند و افسانه ایران هراسی را منسوخ و دهلیز عالم را برای برداشتن گام های بعدی امن و آرام کند.

 

رهبر معظم انقلاب در کتاب عصر جدید نوشته سیدمهدی میرباقری فرازهایی از بیانیه گام دوم را استفاده بهینه از علم و پژوهش دانسته و می فرمایند: معنویت و اخلاق، اقتصاد و عدالت، عزت ملی و روابط خارجی، مرزبندی با دشمنان و نگاه خوش بینانه به آینده نهضت ریل روشنی است که تداوم آن‌ می تواند آینده کشور را ختم بخیر و همه را از ترس کاذب بر حذر دارد.

 

از نگاه مقام معظم رهبری، یاس عمومی، تحلیل های مغرضانه، انکار جلوه های امیدبخش، بزرگنمایی عیوب کوچک و کوچک شمردن موفقیت های بزرگ، پنهان کردن مُحَسنات موجود، تبلیغ ریزش ها و تکذیب‌ رویش های انقلاب در دستور کار بنگاه های خبری و رسانه های بیگانه است.

 

ایشان معتقدند: جوشاندن چشمه های‌ دانش‌، آشکارترین ابزار عزت‌ و اقتدار کشور است، زیرا روی دیگر دانایی، توانایی است، همان چیزی که دنیای غرب به برکت آن توانست ثروت و قدرت ۲۰۰ ساله خود را فراهم‌ و مسیر نسل های آتی را سهل و بی خطر کند.

 

استقلال اقتصادی، خودکفایی جامعه و حل مشکل معیشت مردم وابسته به تولید ، ایجاد جهش در آن ، حمایت و حذف موانع پیش روی تولید، روح اصلی بیانیه گام دوم انقلاب از دیدگاه مقام معظم رهبری است.

 

بر اساس نظر مقام معظم رهبری، جمهوری اسلامی ایران در ۲ دهه گذشته شاهد یک رستاخیز علمی و تحقیقاتی بوده است چونانکه استعداد علم و تحقیق در بین ملت ما از متوسط جهانی بالاتر است و با شتاب ۱۱ برابری نسبت به رقبا، ناظران جهان را غافلگیر و ما را به رتبه ۱۶ در بین ۲۰۰ کشور جهان ارتقا داده و این نعمت بزرگی است که بخاطر آن باید روز و شب خدا را شاکر باشیم.

 

به تعبیر مقام معظم رهبری. جهش در تولید و رونق اقتصادی وسیله ای است که بدون آن نمی توان به اهداف و مقاصد مطلوب رسید، تولید انبوه، توزیع عادلانه، مصرف به اندازه و خودداری از اسراف و تبذیر، ابزار اقتدار ماست که مسیر آن از تفکر جوانان خلاق و دانا و ساز و کار اقتصاد مقاومتی می گذرد.

 

انقلاب اسلامی ایران روح و جان انسان های آزاده را تسخیر و با الگوهای سیاسی و قواعد اجتماعی سازگار است و علیرغم خباثت های سردمداران ظلم و ستم، در اوج عظمت و خردگرایی به پیش می رود و شگفتی‌ می آفریند و با غلبه بر سیاست های فریبکارانه آمریکا و تفوق کامل بر جنگ های نیابتی در عراق، سوریه، یمن و فلسطین در عمل نقش محوری خود را به رُخ ابرقدرت های عالم کشیده است، لکن چون استراتژی های جهانی در حال تغییر و تحول است لازم است در بیانیه گام دوم، آرمان های آن بازخوانی و با فرهنگ و ادبیات نسل نو و اقتضائات زمانه منطبق شود و با حفظ اصول و انعطاف پذیری و توجه به میثاق ملی، نقاط ضعف آن شناسایی، ترمیم و تقویت شود.

 

بیانیه گام دوم برجسته ترین سند تاریخی انقلاب اسلامی است که سرشار از جملات حکیمانه رهبری، راهبردهای فکری و اشتراکات ملی است که منشور و منظومه نهضت بی بدیل ما را تبیین و تشریح و متغیرهای ثابت و سیار و افزایش عیار معنوی انقلاب را بیان می کند.

 

مقام معظم رهبری در کسوت یک مربی ماهر و زبردست در پیام نوروزی و همچنین در صحیفه گام دوم‌ با نهایت دقت، آفاق ذهن، آرمان خواهی، نوآوری و خلاقیت، افق حرکت‌ و نقشه راه ملت را تبیین و به‌ بزرگان توصیه می کند میراث و مدل های رشد انقلاب را باخاطری جمع به جوانان انقلابی بسپارند و یاریگر آنان باشند.

 

منظور و مقصود مقام معظم رهبری در گام دوم و پیام نوروزی و نامگذاری سال ها، عبور از شعارهای احساسی، بازسازی افکار و اندیشه ها، تبیین جهان باوری انقلاّب اسلامی، اثبات قدرت نرم جوانان ایرانی، ترویج مدیریت جهادی، تنه زدن به قدرت های بلامنازع عالم، نقش آفرینی ایران بزرگ در جغرافیای سیاسی ، فرهنگی‌ ، اجتماعی و علمی در موازنه های بین قاره ای است که پرورش و عملیاتی کردن این صحیفه راهگشا، رسالت ذاتی نخبگان و جوانان نورسته است.

 

یکی از مظاهر روشن بیانیه گام دوم آشنایی با قدرت فکری، تدابیر سیاسی، تسلط مدیریتی و آینده نگری رهبر معظم انقلاب است که خِرَد خُفتگان بی هنر در پی انکار آنند، رهبر خردمندی که همواره فراتر از زمان و بالاتر از مکان، آسیب ها و تهدیدها را شناسایی و شاکله‌ شبکه ها را منسجم و بدور از توهم و تهدید، پندارها و کردارها و رفتارهای نیک را بر سبیل صراط گسترش می دهد.

 

ایشان ادامه حیات جامعه را منوط به کار ، تلاش ، تولید و اهتزاز پرچم استقلال و آزادی می دانند و همه را به سمت و سوی حمایت از تولید و رفع موانع فرا می خواند، چون معتقدند: زانو زدن در برابر دشمن، یعنی بوسه زدن بر پنجه گرگ و غفلت از داشته های خویش و تمنا از بیگانگان نیز مساوی با آتش زدن خِرمن خود است.

 

نظریه اقتصادی رهبر معظم انقلاب شامل اسناد بالادستی، سیاست های کلی نظام، نامگذاری سال های جدید، صدور پیام های نوروزی و اقتصاد مقاومتی همه یکجا در صحیفه گام دوم تجلی یافته و ثمردهی آن در گرو پافشاری بر مبانی شعار استقلال آزادی، جمهوری اسلامی، تکریم و تعالی اصل ایثار و شهادت بعنوان‌ استراتژی و شعار ماندگار و مورد تاکید حضرت امام خمینی (ره)، ایمان به مقام و منزلت رای و نظر مردم و شکرگذاری مراتب پایداری و همراهی آنان با ارکان انقلاب اسلامی، مبارزه مداوم با فساد و فشلی مدیران و متولیان در سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه و توسعه صداقت و ساده زیستی در جامعه بخصوص نهادهای دولتی و تلاش مضاعف برای اجرای مفاد قانون اساسی و برخورد جدی با خودسری و خودکامگی در عرصه های ملی و ایجاد صدایی واحد در چارچوب سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری برای گفت وگو وت عامل عزتمند با جهان است که چنانچه بدرستی اجرا شود، نویدبخش ایرانی تواناست.