ضریب نفوذ پایین بیمه ها در استان ایلام

به گزارش ایلامیان به نقل از  روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام، شورای هماهنگی واحدهای تابعه به ریاست نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام و  شورای هماهنگی بیمه ها برگزار شد . علی سایه میری در این نشست با اشاره به سهم بیمه ایران در همه […]

به گزارش ایلامیان به نقل از  روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام، شورای هماهنگی واحدهای تابعه به ریاست نماینده وزیر و مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام و  شورای هماهنگی بیمه ها برگزار شد .

علی سایه میری در این نشست با اشاره به سهم بیمه ایران در همه استانهای ایران گفت: بیمه ایران حدود ۵۰ درصد سهم بازار بیمه را در اختیار دارد  و ساختاری انحصاری را بوجود آورده است . شاخص صنعت بیمه استانی به صورت بنگاه مسلط و انحصارچند جانبه است که در ایلام ساختار بازار از نوع بنگاه مسلط با بیمه ایران می باشد یعنی سهمی بیش از ۵۰ درصد را دارد .

وی افزود:  به دلیل وجود بنگاه مسلط، ساختار رقابتی در صنعت بیمه  از بین رفته ، و ورود برای شرکت‌های جدید سخت است و این ساختار مغایر با اصل ۴۴ قانون اساسی و بند ۷ سیاست‌های کلی برنامه ششم است که بر ایجاد فضای رقابتی در صنعت بیمه تاکید می کنند .

سایه میری افزود : این ساختار  همگام با سیاستهای اقتصاد مقاومتی در نهادینه کردن نقش مردم در اقتصاد نیست و کاهش دخالت دولت در اقتصاد در صنعت بیمه و رقابتی بودن صنعت بیمه به جهت رضایت مشتریان از کیفیت خدمات بیمه‌ای، توقف سیکل معیوب نرخ شکنی،افزایش قدرت انتخاب ، رضایت مشتریان، تلاش شرکتها برای محصولات جدیدو متنوع ضروری است.

سایه میری با اشاره به ضریب نفوذ۶ بیمه در دنیا،  و ۲ در ایران،ضریب نفوذ بیمه در استان ایلام را نزدیک یک اعلام کرد که عددی بسیار پایین است. وی گفت: نسبت خسارت پرداختی به حق بیمه دریافتی در استان معادل ۸۸ درصد می باشد

وی گفت ؛ در سال ۹۵ مجموع ارزش بیمه‌نامه‌ها ۱۳۷ میلیارد تومان و مجموع خسارتهای پرداختی معادل ۱۵۵ میلیارد است که نشانگر خسارت بالای مردم و عدم کاهش هزینه‌هاست .

وی افزود: بالا بودن میزان هزینه خسارت پرداختی ریشه‌های مختلفی دارد که باید مطالعه های علمی در این خصوص انجام شود، به عبارتی ریشه یابی شود که چرا بیمه های مهم پرخرج یا ولخرجند در صورتی که در کشورهای پیشرفته اینگونه نیست.

عیسی میرزایی مدیر بیمه ایران در استان ایلام وجود یک پنجره واحد بین بیمه و دستگاه های انتظامی و قضایی  را با هدف کاهش تخلفات و خطاهای احتمالی مهم عنوان کرد و افزود : بیشترین پرداختی شرکت های بزرگ و پیمانکاران بزرگ از جمله نفت، گاز ، پتروشیمی و … در خارج از استان است در صورتی که جبران خسارت در ایلام انجام می شود.

میرزایی گفت:این یک سیاست نادرست در صنعت بیمه است که منافعی برای استان ندارد .

وی با اشاره به  ناشناخته بودن فرهنگ بیمه ای برای خانواده ها به عنوان پشتوانه اقتصاد ،درج مطالب بیمه ای در کتب درسی دوران ابتدایی و تهیه بسته های فرهنگی و توزیع در میان دانش آموزان را از راهکارهای رفع غربت بیمه در بطن خانواده ها عنوان کرد .

علی آخی زادمعاون اقتصادی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام در این نشست ، اجرای تحقیقات علمی را جهت رصد مشکلات ریشه ای بیمه ها در استان و حل آنها با مشارکت کلیه بیمه ها را امری اساسی عنوان کرد .

خانی مدیر بیمه دانا  نیز با اشاره به مشکلات بیمه ها در استان ایلام از جمله عدم به رسمیت شناختن شرکت‌های بیمه توسط مسئولین استان، همانند بانک ها، عدم دعوت از مسئولین شرکت های بیمه در جلسات شورای اداری و جلسات استانی، دیدگاه منفی مراجع قضایی و انتظامی به سمت بیمه که این باعث پیشداوری و محکومیت شرکت ها در دعاوی بدون مدنظر قرار دادن قوانین و شرایط بیمه‌نامه می‌گردد اشاره کرد .

مدیر بیمه دانا  همچنین به  اصلاحیه  قانون شخص ثالث در ماده ۳۲ که حداکثر مهلت پرداخت ۱۵ روزه را اعلام داشته اشاره کرد که در این ماده فرصت بررسی و دقت در واقعی و یا غیر واقعی بودن پرونده‌ها را از شرکت‌های بیمه گرفته و باعث سوء استفاده افراد سودجو می‌گردد.

وی همچنین ماده ۴۰ قانون بیمه شخص ثالث را که مراکز بدون ترسیم کردن کروکی تا سقفی خاص است را باعث ایجاد مشکلاتی برای صنعت بیمه عنوان کرد .

خانی در ادامه با اشاره به عدم حضور کارشناس در صحنه تصادف که باعث سوء استفاده طرفین از قبیل جابجایی راننده و جابجایی زیان مقصر حادثه می‌گردد و همچنین عدم همکاری پلیس در پاسخ به استعلامات جهت تصادفات مشکوک را نیز به معضلی برای  شرکت های بیمه دانست .

عدم هماهنگی و انسجام در بین مسئولین بیمه ها به خصوص رقابت‌های ناسالم با ارائه نرخ بهای پایین و غیرکارشناسی به خصوص در حوزه درمان، با توجه به تعرفه‌های بالای هزینه‌های درمانی و عدم نظارت بیمه مرکزی  نیز از جمله مشکلاتی بود که توسط خانی بیان شد .

کلانتری مدیر بیمه معلم  در استان ایلام و همچنین اسماعیل پور مدیر بیمه آسیا نیز دراین نشست ،عملکرد بیمه های تحت مدیریت خود را تبیین و به بسته های تشویقی و فرهنگی ارایه شده بین مدارس استان در سال جاری اشاره کردند.