در کمال ناباوری و در آستانه روز خبرنگار انجام شد /لغو همکاری رابطان خبرنگار ایرنا هدیه خبرگزاری دولت در آستانه روز خبرنگار 

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) در اقدامی بی سابقه و ناباورانه، اقدام به لغو همکاری حدود ٣٠٠خبرنگار( رابط خبری) این رسانه در استانهای مختلف کشور کرده است.

خبرنگاران خبرگزاری ایرنا در سراسر کشور ظهر روز یکشنبه ٩مردادماه در حالیکه طبق روال همیشگی، مشغول انجام امور خبری و اطلاع رسانی بودند، با اعلام روسای دفاتر استانی، خبر ممنوعیت فعالیت خود را، بطور همزمان دریافت کردند.

در حالی که اندوه و تبعیض عدم برخورداری از حداقل ها با وجود دوندگی‌ها و تلاش‌های شبانه روزی همپای خبرنگاران رسمی، و انجام وظیفه در شیفت تعطیلات ، پوشش نمازپرفیض جمعه و… چنان بر دلشان سنگینی می‌کرد که امید و انگیزه کار را از آنها سلب کرده بود، موضوع لغو همکاریشان نیز بر مشکلات دیگرشان افزوده شد.

این در حالی است که بسیاری از آنها، بدون برخورداری از هیچ گونه مزایایی نظیر حقوق ثابت، بیمه خبرنگاری و غیره، با داشتن سابقه بیش از سه دهه فعالیت با این رسانه، بصورت خرید خدمت (پرداخت حق الزحمه به ازای تولید خبر و گزارش) همکاری داشته اند.

عنوان حق الزحمه ای که دریافت می کرده که حتی از بیان مبلغ آن نیز شرمسارند چرا که چنین حقوق و دریافتی هیچ کجای دنیا وجود ندارد.

خبرنگارانی که با تلاش های بی وقفه آنها، خوراک خبری نه تنها ایرنا که بسیاری از خبرگزاری ها و روزنامه های دیگر هم تامین می‌شد.

آنچه به عنوان علت این اقدام و اخراج رابطان از سوی مسئولان ایرنا اعلام شده ساماندهی نیروی انسانی است بطوریکه در برخی از دفاتر ایرنا فقط یک الی ٢ خبرنگار رابط را به عنوان نیرو حفظ و عذر بقیه خبرنگاران را خواسته اند.

 

این اقدام ایرنا آن هم درست در آستانه ١٧ مرداد و روز خبرنگار که پس از شهادت شهید صارمی خبرنگار ایرنا در افغانستان نامگذاری شده است ، موج شدیدی از نارضایتی ها را بین این خبرنگاران ایجاد کرده است .

گفتنی است با این اقدام ایرنا، در این شرایط حساس اقتصادی، این خبرنگاران، که تعدادی از آنها سرپرست خانوار نیز هستند، با مشکل مالی و تامین معیشت ناشی از بیکاری و نیز تبعات منفی ناشی از آن مواجه شده اند.

این اقدام خبرگزاری ایرنا به عنوان رسانه دولت، تناقض آشکار با رویکرد دولتِ مردمی و انقلابی سیزدهم، آن هم در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به شعار ” تولید ، دانش بنیان و اشتغال آفرین ” مزین شده، دارد.

دولتی که شعارش عدالت محوری است و ادعایی بیش از دولت های گذشته، در تحقق منویات رهبری، مبنی بر رفع مشکلات مردم، به ویژه در حوزه معیشتی دارد.

آنها که همواره پیگیر مطالبات و مشکلات مردم از مسئولان بوده اند حالا اما، خود با اقدام شوک آور خبرگزاری دولت مواجه شده و با انتشار این متن ، خواستار پیگری و پاسخگویی مسئولان ذیربط هستند.

خواسته آنها این است که ضمن تجدید نظر در این تصمیم و بازگشت این خبرنگاران به سنگر اطلاع رسانی ایرنا، که خود را متعلق به آن می دانند، سازوکار و گشایش‌های لازم در راستای برخورداری آنها از حداقل‌های قانونی و حفظ کرامت انسانی ایجاد شود.

حداقل هایی که حتی یک کارگر ساده‌ی کارگاه کوچک در نقاط کور و دور افتاده هم از آن برخوردار است.