خنثی کردن ۲۰۰ گلوله و مین دوران جنگ تحمیلی در دهلران

مدیر مین زدایی استان ایلام گفت: در یک هفته گذشته ۲۰۰ گلوله ، مین و مواد منفجره ناشی از دوران جنگ تحمیلی در تنگ تاپو شهرستان دهلران کشف و خنثی شده است. بهرام میثمی در جریان بازدید معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران از روند خنثی سازی مواد منفجره کشف شده با اشاره به فعالیت […]

مدیر مین زدایی استان ایلام گفت: در یک هفته گذشته ۲۰۰ گلوله ، مین و مواد منفجره ناشی از دوران جنگ تحمیلی در تنگ تاپو شهرستان دهلران کشف و خنثی شده است.

بهرام میثمی در جریان بازدید معاون استاندار و فرماندار ویژه دهلران از روند خنثی سازی مواد منفجره کشف شده با اشاره به فعالیت مین زدایی استان از سال ۸۳ تاکنون اظهار داشت: بیشترین آلودگی به مین و مواد منفجره در ۴۳۰ کیلومتر نوار مرزی استان ایلام وجود دارد.

وی افزود: استان ایلام رتبه اول در بین پنج استان آلوده کشور از نظر وجود مین و مواد منفجره ناشی از دوران جنگ تحمیلی را دارد.

میثمی یادآور شد: یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار از اراضی استان آلوده به مین و مواد منفجره هستند که این نشان از آلودگی ۸۴ درصدی استان به مین و مهمات عمل نکرده است.

مدیر مرکز مین زدایی ایلام تاکید کرد: هم اکنون در استان میدان مین روی زمین بجز یک یا دو قسمت در چم هندی شهرستان دهلران وجود ندارد که پاکسازی این نقاط نیز در حال انجام است.

میثمی همچنین به کشف مین و مواد منفجره در منطقه تنگه تاپو دهلران اشاره و اضافه کرد: این منطقه قبلا زاغه و محل توزیع مهمات جنگی بوده است که سال ۸۶ در این منطقه تمام سنگرها و زاغه ها پاکسازی شد امام در عمق زمین روند پاکسازی انجام نشد.

وی افزود: چندی پیش متوجه شدیم که مواد منفجره در عمق خاک منطقه وجود دارد و عملیات پاکسازی در عمق را شروع و بر اساس بررسی ها آلودگی ها از یک متر تا ۶ متر وجود دارد.

میثمی پیشگیری از سوانح را یکی از کارهای مین زدایی برشمرد و گفت: به همین منظور تیم های شناسایی در شهرستان ها عملیات کاری خود را دنبال و اگر اطلاعاتی از مواد منفجره باشد، اقدام می کنند.