حماسه تنگه کوشک، روایتی از روز‌های ایثار و مقاومت

پنجم مرداد ماه سال ۶۷ یادآور حماسه غرور آفرین، ایثار و مقاومت رزمندگان ایوانی در تنگه کوشک است. پنجم مرداد ماه سال ۶۷ سالروز حماسه‌ای غرور آفرین است که در آن غیور مردان شجاع ایوان، ارتفاعات تنگه کوشک را از محاصره رژیم بعث عراق آزاد و افتخار دیگری را در تاریخ دوران دفاع مقدس ثبت […]

پنجم مرداد ماه سال ۶۷ یادآور حماسه غرور آفرین، ایثار و مقاومت رزمندگان ایوانی در تنگه کوشک است.

پنجم مرداد ماه سال ۶۷ سالروز حماسه‌ای غرور آفرین است که در آن غیور مردان شجاع ایوان، ارتفاعات تنگه کوشک را از محاصره رژیم بعث عراق آزاد و افتخار دیگری را در تاریخ دوران دفاع مقدس ثبت کردند.
پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران، ارتش عراق سومار را اشغال کرد و با عبور از پل هفت دهنه و جاده سومار ایوان با هدف قطع ارتباط دو استان ایلام و کرمانشاه و تصرف شهرستان ایوان وارد تنگه کوشک شد.
مردم شهرستان ایوان پس از اطلاع از حمله عراق با تشکیل بسیج مردمی و با حمایت ارتش به ویژه هوانیروز و ژاندارمری به مقابله با نیرو‌های رژیم بعث در منطقه تنگ کوشک پرداختند.
در این روز ارتش عراق و منافقین کوردل با یورش به محور سومار به ایوان در منطقه صعب العبور کوشک در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر ایوان توسط نیرو‌های مردمی زمین گیر شد.
در این عملیات ۳ نفر از جوانان ایوان به نام‌های سیروس دوبرا و شیخ عباس فلاحی و سرتیپ خرمرودی فرمانده هنگ ژاندارمری به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
عملیات تنگه کوشک و مقاومت دلیرانه مردم ولایتمدار و انقلابی ایوان در دوران دفاع مقدس سرشار از عبرت های انسان ساز است.
شهرستان ایوان در ۳۵ کیلومتری ایلام واقع است.