حال و روز پارک های ایلام خوب نیست!

✍️مریم چراغیان _ پایگاه خبری ایلامیان در شرایطی که بسیاری از شهروندان از کمبود پارک و فضای سبز تفریحی در نقاط مختلف شهر شکایت دارند، بی توجهی آشکار و عدم رسیدگی مناسب به پارک های موجود به خصوص در زمینه روشنایی، کفسازی و آبنماها و ایجاد فضای آرام و دلنشین باعث تشدید مشکلاتی برای مردم […]

✍️مریم چراغیان _ پایگاه خبری ایلامیان

در شرایطی که بسیاری از شهروندان از کمبود پارک و فضای سبز تفریحی در نقاط مختلف شهر شکایت دارند، بی توجهی آشکار و عدم رسیدگی مناسب به پارک های موجود به خصوص در زمینه روشنایی، کفسازی و آبنماها و ایجاد فضای آرام و دلنشین باعث تشدید مشکلاتی برای مردم شده است، به طوری که عملاً محدوده پارک های شهر، پس از تاریک شدن هوا خصوصا برای خانواده ها، عملاً غیرقابل استفاده و خطرآفرین می باشد.

پارک کوثر و چغاسبز، که جزء بزرگترین پارک ها و اماکن تفریحی شهر ایلام هستند، این روزها وضعیت مناسبی نداشته و همین امر سبب اعتراض و نگرانی مردم بویژه در این وضعیت آب وهوایی شده است.

متاسفانه محیط داخل این پارکها با وجودِ داشتن تیرهای چراغ برق، که همگی خاموشند، فضای ترسناکی را بوجود آورده اند و موجب فراهم شدن مکانی مناسب برای تجمع اراذل و اوباش شده اند .

این در حالیست که به راحتی می توان با روشن ساختن چراغ های روشنایی، این مشکلات را برطرف نمود و به گذران اوقات فراغت مردم درشرایطی بهتر، کمک کرد.

متاسفانه برای فضاسازی انبوه چنین پارک هایی هزینه های زیادی صرف شده است اما به دلیل روشن نبودن چراغها و نورافکنهای موجود، تاریکی مانع استفاده خانواده ها از این پارکها شده و در بعضی موارد تجمع در قسمتهایی از پارک که کمی روشنتر است گاهاً دیده می شود و قسمت اعظمی از این پارک ها بدون استفاده رها شده است.

پارک های کوچک محله ای داخل شهر نیز، علاوه بر عدم کفسازی مناسب با کفپوش های استاندارد، به دلیل نبود زیر ساختها به قدری تاریکند که به سختی می توان وجود پارک را در شبها متوجه شد، چه برسد به نشستن مردم برای گذران اوقات فراغت و بازی کردن کودکان و کسب آرامش در آنها.

برای ساکنان محله ای، که به دلیل شرایط مالی نامناسب نمی توانند فرزندان خود را به شهربازی های دیگر ببرند، لازم است در راستای پاسداشت حقوق شهروندی، پارک های محله ای، مناسب سازی شوند.

مردم حتی از وجود برخی پارک‌های بادی هم که فاقد ایمنی هستند، بسیار گلایه‌مندند و می‌گویند: این پارک‌ها ایمنی لازم را ندارند و کودکان در زمان بازی آسیب می‌بینند و نیاز است که بر آنها نظارت لازم صورت گیرد.

یک مسئله دیگر در شهر ایلام نیز که بسیار مشکل ساز شده است، تبدیل شدن پارک‌ها و بوستان‌های این شهر ازجمله پارک ملت و پارک محله ای نوروزآباد به استراحتگاه و محل تزریق مواد مخدر توسط معتادان است.

پیام های متعددی از کاربران در طول هفته های اخیر داشته ایم، مبنی بر وضعیت نامناسب چمن ها، خراب بودن و یا شکسته شدن وسایل بازی در بام ایلام و دیگر بوستان‌های سطح شهر ،که غیراستاندارد و خطرآفرین بوده‌اند.

تپه شاهد از دیگر پارک‌های ایلام است که علیرغم هزینه زیاد برای احداث آن در سالیان خیلی دور و ظرفیت های بالقوه ای که داراست، عملا هیچگونه استفاده ای از آن نشده و با وجود وعده وعیدهای مختلفی که برای راه اندازی آن داده شده، اما تا کنون هیچ خبری از بازگشایی این پارک نیست.

شاید برای اجرایی نشدن پروژه های عظیم در زمینه فضای سبز بتوان کمبود بودجه و زیرساختها را دلیل قانع کننده ای تلقی نمود، اما روشن نبودن چراغ ها و سامان دادن آب نماها و ایجاد محیطی دلنشین آنهم در این موقع از سال و در پیشواز تابستان، که مورد استفاده بسیاری از شهروندان و مسافران قرار می گیرد، بسیار عجیب و ناراحت کننده است.

به راستی وسایلی که با هزینه های گزاف در پارک های ایلام و بصورت ویژه در بام ایلام نصب شده اند و به صورت طبیعی یا خراب کاری، بعد از مدتی فرسوده می‌شوند چرا نسبت به نگهداری، نگهبانی و رسیدگی به آن‌ها سازوکاری صورت نمی‌گیرد؟

ما بعنوان رسانه موظفیم مطالبات مردمی را به سمع و نظر مسئولین شهر برسانیم و در همین راستا باید به مدیران شهری بگوئیم: که شهروندان از وضعیت موجود در پارک‌های سطح شهر، رضایتی ندارند و خواهان رسیدگی و تلاش برای بهبود وضعیت وسایل بازی و دیگر مشکلات مطرح شده در این یادداشت هستند.

انتظار می رود که شهردار و شورای اسلامی شهر، این موضوعات را در دستور کار رسیدگی قرار داده و در اسرع وقت مشکل سیستم روشنایی پارکهای ایلام، خرابی وسایل بازی و ورزشی، کفپوش های نامناسب، بهداشت و… را برطرف نمایند.