جوابیه مدیر کل اموال واملاک بنیاد مستضعفان استان ایلام

  .#جوابیه *مدیر کانال تلگرامی و پیج اینستاگرامی ایلامیان*   با سلام   پیرو انتشار خبری در آن پیج تحت عنوان ” *طرح محرومیت زدایی بدون نظارت و پیگیری* “، به منظور تنویر افکار عمومی و مطابق ماده ۲۳ قانون مطبوعات جوابیه مدیریت هماهنگی واحدهای تابعه بنیاد مستضعفان کشور در استان ایلام به شرح ذیل […]

 

.#جوابیه

*مدیر کانال تلگرامی و پیج اینستاگرامی ایلامیان*

 

با سلام

 

پیرو انتشار خبری در آن پیج تحت عنوان ” *طرح محرومیت زدایی بدون نظارت و پیگیری* “، به منظور تنویر افکار عمومی و مطابق ماده ۲۳ قانون مطبوعات جوابیه مدیریت هماهنگی واحدهای تابعه بنیاد مستضعفان کشور در استان ایلام به شرح ذیل جهت درج در آن رسانه ارسال می گردد.

https://www.instagram.com/p/CKPVqvnAG4t/?igshid=7nm6h66i50kg

*” متن جوابیه “*

 

در مطلبی که در کانال و پیج خبری ایلامیان در تاریخ ذکر شده که فیلم و عکس تعدادی نهال خشکیده زیتون چاشنی آن شده ادعا شده که پروژه بدون مطالعه تخصصی در این محل دایر و افراد دخیل در این کار فاقد تخصص و پروژه رها و بودجه یکصدمیلیاردتومانی آن حیف و میل گردیده است. پروژه هیچ وقت رها نگردیده ودارای مدیریت بسیار خوب وبه صورت شبانه روزی نگهداری وحفاظت می شود.

در همین خصوص اقدامات انجام شده در پروژه جهت تنویر افکار عمومی به ترتیب ذیل ذکر میگردد؛

 

۱. مطالعات پروژه در سال ۹۶ با حضور صاحبنظران کشوری منجمله دکتر زینالو و یک کارشناس از کشور یونان انجام گردیده و خاک و اقلیم منطقه برای کاشت زیتون تٲیید گردیده ‌است . ضمن اینکه شرکت کشت و صنعت شهید مطهری زیر مجموعه بنیاد مستضعفان دارای پروژه‌های بزرگ باغی در ۱۷ منطقه کشور بوده و تخصص و تجربه کافی در این رابطه دارد.

۲. شروع رسمی پروژه از بهمن‌ماه ۹۷ بوده که بدلیل مشکلات اجتماعی و معارضین پروژه در مراحل اول بارها متوقف گردیده و با وجود خسارات فراوان به پروژه ناشی از مشکلات اجتماعی و ترک کار پیمانکاران، کار تداوم یافته و اقدامات لازم جهت احداث باغات و محقق شدن اهداف پروژه به انجام رسیده است.

۳. برای این پروژه ۳ حلقه چاه فلمن (دارای ‌گالریهای رسوبگیر ) در کنار رودخانه سیمره برای (اولین بار در سطح استان) احداث گردیده و به الکتروپمپهای ٨ اینچ مجهز گردیده‌اند.

۴. دو استخر در بالادست پروژه و هرکدام با ظرفیت ۵۰ هزار متر مکعب آب احداث شده و باورق ژئوممبران پوشش داده شده‌اند.

۵ . خط انتقال از چاها به استخرها در دو لاین ۳۵۵ و به طول ۲.۵ کیلومتر ایجاد شده است

۶.تجهیزات و لوازم و لوله و اتصالات سامانه آبیاری جهت دو فاز ۲۵۰ هکتاری خریداری شده و در محل انبار داخل پروژه نگهداری می‌شود.

۷. سامانه آبیاری برای یک فاز پروژه‌‌(٢۵٠ هکتار) کامل اجرا شده است.

٨. برق پروژه به میزان ۹۳۵ کیلووات تٲمین گردیده شامل نصب دستگاه اتوبوستر توسط اداره برق و خرید و نصب تابلوها و ترانسها و نصب تیرها و تجهیزات تکمیلی در محل پروژه

۹. خط انتقال برق فشار متوسط از محل پست برق هلیلان به محل پروژه به طول ۱۷ کیلومتر طی تفاهم نامه ۳ جانبه بنیاد با استانداری و اداره برق که در دست اقدام است.

۱۰. نقشه‌برداری و جانمایی نقاط کاشت نهال در فاز ۱ پروژه به تعداد ۶۵،۰۰۰ نقطه

۱۱. عملیاتی نمودن و حفر ۴۰،۰۰۰ چاله در فاز ۱ جهت کاشت نهال

۱۲. خرید وحمل و دپوی کود دامی داخل پروژه به میزان ۱۲۰۰ تن و توزیع نصفی از آن در کنار چاله‌های حفر شده برای کاشت نهال

۱۳. احداث جاده‌های دسترسی داخل پروژه بصورت جاده‌های اصلی و فرعی جمعاً به طول ۱۵ کیلومتر و حدود ۱۵ کیلومتر دیگر در دست اقدام

۱۴. احداث دیوار محوطه انبار با سنگ مالون به طول ۴۰۰ متر

۱۵. کاشت نهال به میزان ۴۰ هکتار و توقف نهالکاری به دلیل ورود به فصل گرما و موکول نمودن تکمیل آن در اسفند و فروردین آتی

۱۶. جذب و آموزش ۳۰ نفر از اهالی و اشتغال در پستهای نگهبانی، باغبانی، آبیاری ، انبارداری و خط انتقال آب

۱۷. بکارگیری جوانان و اهالی روستا (جدا از نیروهای جذب شده) در طی این مدت به میزان ۱۲،۰۰۰ نفر روز در قالب کارهای ذکر شده

۱٨. شروع کار تسهیلگری و ایجاد کلاسهای آموزشی و مهارتی برای بانوان روستای سرچم در ۵ رشته با تعداد ۱۳۳ نفر و با رعایت پروتکلهای بهداشتی

۱۹. اخذ مجوز تخصیص آب برای اراضی بالادست و پایین دست روستا به میزان ۳۲۰ هکتار و مصوب نمودن تٲمین اعتبار برای برقی نمودن ایستگاههای پمپاژ این اراضی

۲۰. مصوبه خرید تضمینی علوفه کاشت شده توسط اهالی روستای سرچم به قیمت روز

۲۱. مصوب نمودن تٲمین اعتبار و نهاده‌های کشاورزی بصورت قرض‌الحسنه‌ برای اهالی روستا که توان مالی جهت کشت و زرع در اراضی آبی خود را ندارند.

۲۲. تٲسیس صندوق خرد اعتباری زنان روستایی برای بانوان سرچم جهت پشتیبانی هرچه بیشتر از اشتغال و تولید خانگی

۲۳. مصوبه اجرای طرح هادی برای روستای سرچم

 

برای موارد اجرا شده فوق تا کنون فقط یک سوم از اعتبار ذکر شده هزینه شده و حداکثر نظارت و صرفه‌جویی به عمل آمده است، بنیاد در زمانی به شهرستان هلیلان ورود کرد که هنوز به شهرستان ارتقا نیافته بود، کاملا محروم و فاقد زیرساختهای امنیتی بود و هیچ شرکت یا ارگان دیگری حاضر به کار در آنجا نبود.

 

با این وجود با تلاشهای پیگیرانه همه عوامل محترم بنیاد، استانداری و فرمانداریهای چرداول و هلیلان، جهاد کشاورزی استان و شهرستانهای چرداول و هلیلان، نیروهای زحمتکش انتظامی، و اهالی خوب روستای سرچم هم اکنون این پروژه در مسیر تکمیل شدن می‌باشد . اگر تا کنون این اقدامات رسانه‌ای نشده بخاطر این بوده که دنبال انجام کار بدون حاشیه و سر و صدا بوده‌ایم ولی ظاهراً مجبور هستیم برای جلوگیری از تخریب و سیاه‌نمایی اقدامات خود را با مستندات رسانه‌ای کنیم.

به امید آبادانی استان عزیزمان و آرزوی دانایی و انصاف برای همه.

 

یوسف فریادی مدیر کل اموال واملاک بنیاد مستضعفان استان ایلام