جراحی اقتصادی و بیکاری شاطر بانوهای ساجی پز ایلامی !

نان ساجی از نان‌های محلی استان ایلام است که هنوز در بسیاری از مناطق استان پخت می‌شود.

 

 

✍️ مریم چراغیان _ پایگاه خبری ایلامیان

نان ساجی از نان‌های محلی استان ایلام است که هنوز در بسیاری از مناطق استان پخت می‌شود.

پخت نان ساجی به عنوان یکی از سنت‌های قدیمی استان ایلام از گذشته تاکنون در بین مردم جایگاه ویژه ای داشته است و در این بین نقش مهم زنان برای پخت آن بسیار تاثیر گذار بوده است.

 

تا پیش از شروع جراحی اقتصادی و حذف یارانه و ارز دولتی، در شهر ایلام چندین باب نانوایی از این نوع مشغول به فعالیت بودند که به دلیل علاقه مردم به دلیل نوع پخت سالم و مزه ی دلچسب آن، این نانوایی‌ها، همواره شلوغ بودند و متاسفانه در حال حاضر بیشتر این نانوایی ها تعطیل شده اند.

 

یکی از شاطربانوها که تا پیش از این، با پخت نان ساجی، زندگی خود را می گذراند، اظهار داشت: به علت مشکلات مالی در سال های اخیر به فکر پخت نان محلی افتادم که از این طریق به درآمد زایی خانواده ام کمک کنم.

 

او که چین و چروک های صورتش نشانی از زحمت و تلاش او در زندگیست در ادامه گفت : فروش نان ساجی و استقبال مردم از این نان محلی به منبع درآمدی برای خانواده ام تبدیل شده بود.

 

ما قبل از گرانی آرد، با مراجعه به اداره غله و خدمات بازرگانی به نانوایی ها معرفی میشدیم و یا خود این اداره به ما آرد با قیمت کیسه ای بین ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان می داد، اما از وقتی دولت یارانه آرد را حذف کرده، نانوایی ها آرد کیسه ای نمی دهند و اگر هم بخواهیم خرید کنیم، قیمت هر کیسه بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان است.

 

قبل از این ما هر نان ساجی را به قیمت ۲هزار تومان میفروختیم و حالا اگر توان خرید این کیسه های آرد را داشته باشیم و پیدا کنیم، باید هر نان را با قیمت خیلی بالایی بفروشیم و هیچ مشتری از ما خرید نخواهد کرد.

 

حمایت از تولیدات داخلی یکی از وظایف مهم مسئولان است که شاطر بانوهای ایلامی با پخت نان ساجی توانسته بودند با پخت نان آن را محقق کنند، اما پس از انجام جراحی های اقتصادی دولت، این قشر مغفول مانده و امورات زندگیشان که وابسته به پخت نان و آرد بود، به طور کامل فلج شده است.

 

شاطربانوهای نان ساجی پز ایلامی که بخاطر عدم وضع قوانین و نبود تبصره‌های حمایتی از طرف اداره غله و خدمات بازرگانی دست رد به سینه شان خورده، تنها امیدشان رسانه ای شدن خواسته شان است، که امیدواریم این مطالبه ی بحق مورد توجه قرار گرفته و جمع کثیر خانواده های درگیر این مشکل از نگرانی رهایی یافته و با تخصیص آرد سهمیه ای، از بیکاری و مشکلات اقتصادی موجود نجات پیدا کنند.

https://www.instagram.com/p/CelKOSGtFpa/?igshid=YmMyMTA2M2Y=