تولید و فروش محصولات پالایشگاه گاز ایلام ۸۶ درصد افزایش یافت

تولید و فروش محصولات پنجگانه این شرکت شامل متان، اتان، گاز مایع خام، گوگرد و میعانات گازی در طول سال گذشته بطور میانگین ۸۶ درصد افزایش یافت.

 

روح اله نوریان، مدیرعامل شرکت پالایش گاز ایلام؛

تولید و فروش محصولات پنجگانه این شرکت شامل متان، اتان، گاز مایع خام، گوگرد و میعانات گازی در طول سال گذشته بطور میانگین ۸۶ درصد افزایش یافت.

تولید و فروش گاز مایع خام در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل ۲۱۶ درصد رشد داشت.

 

گوگرد تولیدی این پالایشگاه با خلوص ۹۹.۹۸ درصد از خالص‌ترین و با کیفیت‌ترین گوگردهای‌های تولیدی در سطح کشور است که عمده مصرف آن در صنایع داخلی است‌.

 

گاز اتان به‌ عنوان یکی از تولیدات پنجگانه پالایشگاه گاز ایلام با خلوص بیش از ۹۹ درصد یکی از محصولات ارزشمند این مجموعه است که به‌ عنوان خوراک مصرفی در اختیار پتروشیمی ایلام قرار می‌گیرد.

 

در سال گذشته بیش از ۱ و نیم میلیارد متر مکعب گاز طبیعی به شبکه سراسری تزریق شد.

 

در طول سال گذشته یک میلیون و ۳۲۰ هزار بشکه میعانات گازی تولید و برای مصرف در واحد الفین پتروشیمی ایلام ارسال شده است.

 

سالانه ۱۳۰ هزار تن گاز اتان ، ۲۳۰ هزارتن گاز مایع خام، ۸۰ هزارتن گوگرد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی در این واحد صنعتی تولید می‌شود.

 

با راه‌اندازی فاز دوم این پالایشگاه ۵۰ درصد به تولیدات آن افزوده می‌شود.

 

با تکمیل فاز ۲ یک واحد تثبیت میعانات گازی به ظرفیت ۶۰۰ متر مکعب در روز، یک واحد شیرین سازی به ظرفیت ۳٫۴ میلیون متر مکعب در روز، یک واحد استحصال گوگرد به ظرفیت ۱۴۶ تن در روز به ظرفیت پالایشگاه اضافه می‌شود.

 

این پالایشگاه از لحاظ تنوع و سبد محصولات تولیدی، دارای تنوع کاملی از محصولات پالایشگاهی است که از این لحاظ، جزو معدود پالایشگاه‌های دارای تنوع محصولات تولیدی است که هم برای صنایع پایین دستی و هم در چرخه اقتصاد داخلی کشور و درآمدزایی، نقش تاثیرگذاری دارد.

 

در راستای مدیریت مصرف انرژی، افزایش تولید و کاهش آلاینده های زیست محیطی و انطباق این شرکت با استاندارد ملی معیار مصرف انرژی در این پالایشگاه گازی اقدامات متعدد و موثری انجام شده است؛ مجموعه این اقدامات موجب کاهش شاخص های مصرف انرژی، بخار، سوخت و الکتریسیته به ترتیب به میزان ۲۲، ۱۹، ۲۸ و ۱۷ درصد و کاهش ۴۶ درصدی شاخص گازهای ارسالی به فلر شده است.

 

با ارسال خوراک پتروشیمی و جلوگیری از سوزاندان LPG و اتان، میزان انتشار گازهای گلخانه ای نسبت به سال های گذشته به صورت چشمگیری کاهش پیدا کرده و این مقدار در سال ۱۴۰۰ نسبت به ۱۳۹۹ بیش از ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

 

این واحد صنعتی برای اطمینان از عملکرد خود در حوزه پایش و حفظ محیط زیست خروجی این پالایشگاه را به آنالایزرهای برخط تجهیز نموده که بصورت لحظه ای اطلاعات آن به محیط زیست استان جهت کنترل بیشتر ارسال می شود.

 

یک سری اقدامات صورت گرفت تا روزانه بیش از ۱۲۶ متر مکعب از مصرف آب در این واحد صنعتی صرفه‌جویی شود.

 

برای بازچرخانی آب این پالایشگاه اقدامات موثری در دست اقدام است که در آینده نزدیک با نصب تجهیزات، روزانه حدود ۳۰۰ هزار لیتر آب خروجی واحد تصفیه پساب به چرخه مصرف این مجموعه باز می‌گردد.

 

پایش مستمر آب، رفع مشکل پمپ کاندنس برگشتی، بررسی مه‌پاش‌های فن‌های خنک کننده، کاهش تعداد دیگ‌های بخار در مدار بهره برداری و کنترل مستمر خطوط لوله از لحاظ شکستگی و خوردگی از مهمترین اقدامات پالایشگاه گاز ایلام برای مدیریت مصرف آب بوده است.

 

تامین و تولید کالای مورد نیاز این پالایشگاه از طریق شرکت‌های داخلی انجام می‌پذیرد و مدیران شرکت بر این موضوع تاکید ویژه‌ای دارند.

 

۷۰ درصد از کالاهای خریداری شده سال جاری از تولید کنندگان داخلی تامین شده است.