توسعه؛ کلیدواژه ای برای نابودی محیط زیست / بانکول را قربانی نکنید!

✍🏻 پایگاه خبری ایلامیان

 

امروز در استانداری ایلام جلسه ای برای بررسی وضعیت پروژه میدان گازی بانکول برگزار شده است! پروژه ای که حجم گسترده تخریب محیط زیست در آن، صدای فعالین زیست محیطی را درآورده است!

 

آنچه سبب شد چند نکته ای در این رابطه بنویسیم، اظهارنظر عجیب استاندار ایلام به عنوان عالی ترین مقام اجرایی استان در این خصوص بوده است! وی‌ گفته به خاطر چند درخت مانع توسعه استان نمیشویم!

 

آقای استاندار هرچند تعداد درختان قطع شده کم نبوده اما محض‌ اطلاعتان ارزش هر درخت بلوط در سال ۹۲، دویست هزار دلار برآورد شده است! این جدای از نقش تامین آب شیرین این گونه ارزشمند است. گونه ای که هر هکتارش سالانه تا ۲ هزار متر مکعب آب ذخیره میکند!

 

کسی‌ مخالف توسعه نیست اما نگرانی بابت تخریب در گستره ای است که نقشی اساسی در حیات مردم و گونه های جانوری و جانداران دارد! طرحی‌ که از هیچ قاعده و قانون محیط زیستی پیروی‌ نمیکند و با وعده ایجاد اشتغال گستره ای بکر و بی نظیر را به سمت نابودی میکشاند!

 

باید گفت دولتی که ادعای ایجاد نزدیک به ۱۷ هزار شغل در استان در سال گذشته داشته چطور نمیتواند برای چند صد نفری که قرار است در این پروژه مشغول شوند شغل دیگری ایجاد کند تا از این خسران پیشگیری کند؟

 

امروز در خبرها خواندیم پتروشیمی ایلام به دلیل مشکل تامین آب ، شات دون شده است! طرح های بدون پیوست زیست محیطی، آینده ای بهتر از این ندارند! حالا بحران تامین آب پتروشیمی در کنار دیگر بحران های محیط زیستی این استان خودنمایی میکند!

 

بحران هایی که کم نیستند و تلاشی برای حل هیچکدام صورت نگرفته! که همین موجب شده دلخوش به جلوگیری‌ از تخریب بانکول نباشیم!

 

سایت دفن زباله ایلام بالادست سد تامین آب شرب این شهر قرار گرفته! پساب شهرک صنعتی اسلام آباد وارد رودخانه چرداول میشود! دود فلرها کرانه های استان را درنوردیده اند! تخریب جنگل برای زغال گیری بی حد است! سالهاست بحث کارخانه بازیافت ایلام مسکوت مانده! الکتروفیلتر سیمان ایلام چشم به راه تزریق اعتبار برای پیشگیری از آلودگی است! شاخص کیفیت هوا (AQI) در استان در سالیان گذشته همواره در محدوده خطر و بسیار مسائل دیگر که همه بر آن واقفیم!

 

نگرانی از تخریب بانکول بسیار بود اما این اظهارنظر که توسعه استان فدای چند درخت نمیشود، دردی گران تر از آن بود! همگان باید بدانند با وعده ایجاد چند شغل و واریز حق آلایندگی به استان نمیتوان از اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی گذشت! موضوعی که حیات بدان وابسته است.

 

در پایان پیشنهاد میشود در راستای صحبت های امروز استاندار که گفته اند دولت کاملا شفاف است، همین حالا پیوست های زیست محیطی و مجوزهای زیست محیطی این پروژه به اطلاع عموم مردم برسد.

 

مردم منطقه حق دارند با اثراتی که آلودگی هایی که با احداث این کارخانجات بر روی جسم و روانشان خواهد گذاشت، از قبل آشنا گردند.

 

درج نظرات 👇👇

https://www.instagram.com/p/CreLXZuthPH/?igshid=YmMyMTA2M2Y=