مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام در نشست خبری با اصحاب رسانه؛

تغییر ذائقه دانش آموزان ایلامی در انتخاب رشته تحصیلی / ورود سریع فارغ التحصیلان فنی به بازار کار

  تغییر ذائقه دانش آموزان ایلامی در انتخاب رشته تحصیلی / ورود سریع فارغ التحصیلان فنی به بازار کار علی درویشی مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام عصر امروز در نشست خبری با رسانه های استان، از تغییر ذائقه دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی و  تمایل به رشته های کاردانش و فنی حرفه […]

 

تغییر ذائقه دانش آموزان ایلامی در انتخاب رشته تحصیلی / ورود سریع فارغ التحصیلان فنی به بازار کار

علی درویشی مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام عصر امروز در نشست خبری با رسانه های استان، از تغییر ذائقه دانش آموزان در انتخاب رشته تحصیلی و  تمایل به رشته های کاردانش و فنی حرفه ای و افزایش سطح آگاهی خانواده ها در این خصوص خبر داد و گفت : برای افزایش بیشتر تمایل دانش آموزان به انتخاب رشته های فنی حرفه ای و کاردانش، نیازمند کار رسانه‌ ای هستیم، تا با توجیه کردن و آگاهی دادن به خانواده ها و دانش آموزان مبنی بر اینکه بازار کار برای افرادی که فارغ التحصیل رشته های فنی حرفه ای و کار و دانش، بیشتر از شاخه های نظری است، از هجوم بی مورد به رشته های نظری جلوگیری شود.

درویشی گفت : دانش آموزان ایلامی در هنرستان های کشاورزی ایلام، هم اکنون در تولید گلاب ناب و زعفران و قارچ و… خودکفا شده و به انتفاع مالی رسیده اند.

چهار هزار داوطلب ایلامی برای ترمیم معدل در کنکور شرکت می کنند

مدیر کل آموزش و پروش ایلام با بیان اینکه چهار هزار نفر از مجموع شرکت کنندگان کنکور در این استان برای ترمیم معدل با دیگران رقابت می کنند، گفت: طی دو سال گذشته ۳۷ زمین چمن دانش آموزی در قالب ۲۳هزار متر مربع در طرح شهید سلیمانی احداث شده است.

علی درویشی اظهار کرد: امسال در مجموع ۱۱هزار نفر برای کنکور در این استان ثبت نام کرده اند که از این تعداد چهار هزار نفر برای ترمیم معدل در کنکور شرکت می کنند.

وی با اشاره به تغییر ماهیت کنکور که بر اساس آن ۴۰ درصد نمرات امتحانات پایان سال در کنکور تاثیرگذار است،یادآور شد: در این زمینه تلاش و اهتمام جدی وجود داشته که با استفاده از ظرفیت های مختلف اعم از سیستم و فضاها امتحانات در کمال سلامت کامل برگزار شده و حقی از دانش آموزان ضایع نشود.

راه اندازی ۱۳ زمین چمن مصنوعی به منظور افزایش نشاط اجتماعی دانش آموزان ایلامی

مدیر کل آموزش و پرورش استان ایلام گفت: راه اندازی و افتتاح ۱۳چمن مصنوعی در سطح ۲۳هزار هکتار بالغ بر ۱۸میلیارد تومان و برنامه ریزی جهت افتتاح دهکده ورزشی در شهر ایلام از اقدامات مهم این ادراه کل در راستای افزایش نشاط اجتماعی دانش آموزان است.

علی درویشی گفت: رسانه ها به عنوان موتور پیشرفت و‌ محرکه جامعه با انتقادات و پیشنهادها و انعکاس مشکلات این حوزه به مسئولان در ساختار کاری آموزش و‌پروش نقش مهم و تاثیرگزاری داشته باشند.

وی افزود: اقدامات مهمی در اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام جهت افزایش ارتقای سرانه آموزشی در استان ایلام انجام گرفته است .

مدیر کل آموزش و پرورش ایلام ادامه داد: یکی از مهمترین این اقدامات در زمان شیوع کرونا با توجه به گریز دانش آموزان از آموزش حضوری، با راه اندازی مدارس به عنوان اولین استان در سطح کشور به صورت حضوری موفق به ارتقای سطح آموزشی در این استان شدیم.

درویشی با اشاره به اینکه در سطح کل استان توانستیم با اجرای عدالت نسبی آموزش طرح تعمیق و تثبیت یادگیری در قالب برگزاری کلاس های جبرانی تابستانه جهت رفع مشکلات درسی ناشی از بحران کرونا گام مهمی در افزایش سطح آموزش استان برداریم،گفت: یکی از دیگر اقدامات مهم این اداره کل توزیع متوازن رشته ای در جهت متعادل سازی ورود دانش آموزان به رشته های گوناگون در راستای افزایش مهارت آموزی و اشتغال با استفاده از ظرفیت سایر دستگاه ها و ارگان ها و همچنین مولد سازی و تولیدی کردن هنرستان های کار و دانش در این راستا میتوان اشاره کرد.

درویشی به دیگر اقدامات مهم انجام گرفته در این اداره اشاره کرد و‌گفت: برگزاری نمایشگاه دانش آموزان، راه اندازی المپیاد های آموزش و پرورش در سطح استان و شرکت ۴۰۰نفر از دانش آموزان، ابلاغ دبیرخانه علوم تجربی برای اولین بار به استان ایلام، ساخت و راه اندازی پژوهش سراها در جهت افزایش روحیه پژوهش، راه اندازی دیپلماسی مهارتی با همکاری استان واسط عراق جهت آموزش فراگیران عراقی از جمله اقدامات اداره کل آموزش و پرورش استان ایلام در جهت ارتقای سطح آموزشی در این استان است.

وی گفت: راه اندازی و افتتاح ۱۳چمن مصنوعی در سطح ۲۳هزار هکتار بالغ بر ۱۸میلیارد تومان و برنامه ریزی جهت افتتاح دهکده ورزشی در شهر ایلام از اقدامات مهم این اداره کل در راستای افزایش نشاط اجتماعی دانش آموزان است.

ایلام صاحب دهکده ورزشی می‌شود

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به احداث زمین چمن چند هکتاری در خیابان بعثت شهر ایلام، افزود: با توجه به وجود سوله ورزشی، سالن ورزشی، خوابگاه با ظرفیت ۱۶۰ نفر و همچنین ساخت استخر با پیشرفت فیزیکی بالای ۷۰ درصد در اطراف این فضا، تلاش می شود این مجموعه ها در کنار هم به دهکده ورزشی تبدیل شوند.

به گفته وی، با ایجاد این دهکده که ظرفیت مطلوبی است، این استان می تواند میزبان برگزاری جشنواره های مختلف ورزشی کشوری شود.

چهار هزار داوطلب ایلامی برای ترمیم معدل در کنکور شرکت می کنند

وی همچنین آزادسازی فضاهای ورزشی دانش آموزی و برگزاری جشنواره های ورزشی دانش آموزی پس از وقفه چند ساله بعد از همه گیری کرونا خبر داد.

مدیر کل آموزش و پرورش ایلام، یادآور شد: طی دو سال گذشته ۳۷زمین چمن دانش آموزی در قالب ۲۳هزار متر مربع در طرح شهید سلیمانی احداث که بتازگی با رایزنی دو نماینده مردم ایلام در مجلس ۵۸میلیارد ریال اعتبار برای توسعه این فضاها اختصاص یافته است.

افزایش دوبرابری مراکز اختلالات یادگیری در استان

وی همچنین با اشاره به وجود ۶مرکز اختلال یادگیری رشد در استان، ابراز کرد: این مراکز طی دو سال گذشته به ۱۲ مرکز افزایش یافته و علاوه بر این دو مرکز دیگر در سال تحصیلی آینده راه اندازی خواهد شد.

به گفته وی، در طرح سنجش نوآموزان بدو ورود به دبستان تاکنون ۱۰هزار نوآموز سنجش شده و مابقی دو هزار نفر نیز تاپایان خردادماه سنجش می شوند.

صدور حکم رتبه بندی برای عمده معلمان ایلامی

درویشی در خصوص احکام رتبه بندی معلمان در این استان، تصریح کرد: تاکنون برای عمده معلمان استان این احکام صادر شده و شمار محدودی مانده که تا پایان اردیبهشت ماه انجام خواهد شد.

به گفته وی، خوشبختانه کمترین اعتراض این احکام مربوط به استان ایلام بوده است.

راه اندازی سامانه مشاوره تلفنی 

درویشی در خصوص وجود آسیب‌های اجتماعی در مدارس گفت: اگرچه این آسیب‌ها زیاد نبوده ولی برای مقابله با انها یکی از اقدامهای این مجموعه پاکسازی محیطی اطراف مدرسه بوده است.

وی همچنین از راه اندازی خط مشاوره تلفنی ۱۵۷۰ (پیشگیری ار آسیب های اجتماعی) ویژه دانش آموزان خبر داد و افزود: عموم دانش آموزان می توانند با شماره گیری مشکلات خود را مطرح و مشاوره لازم دریافت کنند.

پوشش تحصیلی ۹۹درصدی در ایلام

مدیر کل آموزش و پرورش ایلام پوشش تحصیلی در این استان را بیش از ۹۹ درصد عنوان کرد و گفت: این درصد مربوط به دوره ابتدایی و سایر مقاطع تحصیلی است.

به گفته وی، در سال تحصیلی جدید امسال ۲۰۰ دانش آموز بازمانده از تحصیل جذب شده و در مدارس تحصیل کرده اند.

حدود ۱۰۰هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در استان ایلام به تحصیل اشتغال دارند.