رییس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام خبر داد:

تحقق کشاورزی دانش بنیان با حمایت از ایده های فناورانه

نخستین رویداد بین‌المللی فناورانه در مسیر کشاورزی دانش‌بنیان به همت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام برگزار شد.

این رویداد که با حضور تجار، جمعی از استانداران و نمایندگان سابق مجلس و مسئولان کشاورزی عراق برگزار گردید، نتایج موثر و شایسته ای در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی ایلام به همراه داشت.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام هدف از برگزاری این همایش را مشارکت حداکثری نخبگان، متخصصان و صاحبان تکنولوژی پارک های علم و فناوری در مدیریت دانش و انتقال تکنولوژی های نوین دانست و‌ گفت: مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ایلام در برگزاری این رویدادهای نوآورانه پیشگام است و این رویکرد را به‌عنوان یک رسالت برای خود تعریف کرده است و این همایش نیز در راستای تحقق اهداف و برنامه‌های این مرکز به منظور رونق کشاورزی استان برگزار شده است.

نجفی فر افزود: کشاورزی استان ایلام متاثر از تحولات روز دنیا بایستی با مباحثی نظیر تغییرات اقلیمی، بحران آب، رقابتی شدن بازار، آزادسازی تجاری، تمرکززدایی و کشاورزی رقابتی خود را تطبیق نماید و در این میان فن بازارها نقش حائز اهمیتی را ایفا می کنند.

وی ادامه داد: فن بازار ها نقشه واسطه ای را برای رساندن فناوری های حوزه کشاورزی به متقاضیان به عهده دارند و ارتباط خوبی را بین تامین کنندگان تکنولوژی و خریداران برقرار می کنند.

وی اظهار داشت: این رویداد به منظور ایجاد تفکر همگرا و همسو در راستای تحقق اقتصاد دانش بنیان با محوریت کشاورزی است و توسعه بازار کالاها و خدمات شرکت های دانش بنیان و واحد های فناور در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی در کنار کشف، معرفی و حمایت از ایده های برتر فناورانه و بررسی ظرفیتها و توسعه همکاری های دوجانبه با کشور عراق از جمله اهدافی است که مرکز تحقیقات کشاورزی ایلام برای خود تعریف نموده است.

وی تصریح کرد: دانش کشاورزی در استان ایلام با بهره مندی از مزارع کشت گندم و ارقام پرمحصول دیگر متناسب با جغرافیای منطقه در مسیر بهینه سازی درست در حال پیشرفت است و با حرکت به سمت علمی شدن کشاورزی شاهد افزایش امنیت غذایی، افزایش درآمد کشاورزان، کاهش فقر و از همه مهم‌تر پایداری اکوسیستم هستیم چرا که وقتی کشاورز درآمد بیشتری داشته باشد با اکوسیستم پایدارتری مواجه می‌شویم.

رئیس موسسه آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به ظرفیت های فراوان استان ایلام در بخش کشاورزی تاکید کرد: ایلام با داشتن زمین های مرغوب، موقعیت راهبردی، شرایط اقلیمی فوق العاده و محصولات با کیفیت نقش مهمی را در کشاورزی کشور دارد و با همکاری با استان های کشور دوست و همسایه عراق، می توان از این ظرفیت ها به نحو مطلوبی بهره برداری نمود.

علی نجفی فر مهم ترین قابلیت استان ایلام در بخش کشاورزی را تولید بذور اصلاح شده ی گندم و جو عنوان کرد و گفت: استان ایلام از این نظر خودکفا بوده و در سطح کشور از جایگاه ممتازی برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری این رویداد می تواند نتایج مثبتی را در تولید، ارائه و صادرات محصولات دانش‌بنیان برای هر دو کشور به همراه داشته باشد و در این راستا قابلیت های کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام شناسایی و و در این رویداد به نحو شایسته معرفی شده است.