بیکاری گران؛ ارزانی مرگ

!✍️ستایش الزهرا ابراهیمی/کارشناس ارشد روزنامه نگاری “یک نوجوان ۱۲ساله ایلامی خودکشی کرد” خبر کوتاه بود اما عمیق، آنقدر که تفسیری اجمالی از تمام ارزش های هفتگانه خبری را درخود جای دهد: دربرگیری: رویدادی که بر روی تعداد بسیاری از افراد جامعه تأثیر داشته باشد.! مطابق آمارهای رسمی، نرخ خودکشی استان ایلام حدود ۷۱ نفر در […]

!✍️ستایش الزهرا ابراهیمی/کارشناس ارشد روزنامه نگاری

“یک نوجوان ۱۲ساله ایلامی خودکشی کرد”

خبر کوتاه بود اما عمیق، آنقدر که تفسیری اجمالی از تمام ارزش های هفتگانه خبری را درخود جای دهد:

دربرگیری:

رویدادی که بر روی تعداد بسیاری از افراد جامعه تأثیر داشته باشد.!

مطابق آمارهای رسمی، نرخ خودکشی استان ایلام حدود ۷۱ نفر در هر یکصد هزار نفر جمعیت است که بیش از ۱۶ برابر نرخ کشوری است.!

استثنا و شگفتی:

اقدام به خودکشی در سن های پایین، چیزی فراتر از شگفتی و خلاف انتظار است.

برخورد:

برخوردها و اختلاف ها و درگیری ها به این دلیل ارزش خبری اند که توازن جامعه را برهم می زنند، این خبر، خود گواه عدم توازن است.

بزرگی و فراوانی:

تعداد نفرات به این ارزش خبری اهمیت می دهد. سال گذشته دو دختر پانزده ساله همزمان، ماه گذشته، زن و شوهری جوان و حال این نوجوان!

اینجا گاه وبی گاه خودکشی در سکوت رسانه های خبری ثبت می شود.

مجاورت:

رویدادهایی که برای اهالی یک شهر خبر محسوب می شود، از ساکنان دیگر شهرهای کشور اگر از معضل خودکشی سوال شود، به لحظاتی درنگ نیاز دارند تا فکر کنند و آخرین مورد خودکشی را به خاطر بیاورند، شاید هم چیزی پسِ ذهنشان نباشد، مردم ایلام اما دهها مورد آشنا و غریبه در آن واحد به ذهنشان هجوم می آورد.

زمان یا تازگی خبر:

داغ خودکشی هر روز در ایلام تازه و تازه تر می شود.

شهرت:

خبری که مربوط به اشخاص مشهور جامعه باشد.که البته این خبر از این ارزش خبری خالی است. چرا که ایلامی ها نه ”مرلین مونرو” بودند نه”صادق هدایت” و نه حتی “احمد رضایی” فرزند محسن!

به راستی چرا استانی که به تنهایی به اندازه ی کشور قطر منابع نفت و گاز دارد، این چنین درگیر فقر اقتصادی و آسیب های اجتماعی است؟

چرا کسی مشعل خودسوزی را نمی گیرد از مردم این شهر؟

چرا اینجا زندگی بین بیکاری و خودکشی مچاله می شود؟

صدالبته از سوی دیگر ایلام به بهشت پژوهشگران بدل شده و بسیاری با مطالعات سطحی و آسیب شناسی های صوری، مبالغی کلان به جیب زده اند و می زنند و ما همچنان”مورد مطالعه” ایم.

خودکشی در ایلام بی ارتباط با متغیرهایی همچون سن، جنسیت، تحصیلات و وضعیت تأهل و غیره از میان تمامی اقشار قربانی می گیرد.

اما ارزش مطالعاتی این پدیده همراه با تأثیر مشهود در جامعه و به صورت تخصصی و ریشه ای کماکان مغفول مانده و هیچ راهکار نتیجه بخشی برای برون رفت از وضعیت کنونی ارائه نشده است.

آیا وقت آن نرسیده است که مسئولان کشور با اولویت قراردادن این مهم، مانع از آن شوند که دروازه ی عتبات عالیات، به پایتخت خودکشی جهان معروف شود!؟