بیمه رایگان سلامت برای ۵ دهک نخست درآمدی

    “نورالدین رحیمی” مدیرکل بیمه سلامت استان ایلام؛ با اضافه شدن دو دهک ۴ و ۵  به جمعیت بیمه شدگان رایگان بیمه سلامت، ۵ دهک اول جامعه بصورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند.   در راستای آسان سازی و رایگان سازی بیمه همگانی سلامت  برای دهک های نخست جامعه  بویژه محلات کم برخوردار […]

 

 

“نورالدین رحیمی” مدیرکل بیمه سلامت استان ایلام؛ با اضافه شدن دو دهک ۴ و ۵  به جمعیت بیمه شدگان رایگان بیمه سلامت، ۵ دهک اول جامعه بصورت رایگان تحت پوشش بیمه سلامت قرار می گیرند.

 

در راستای آسان سازی و رایگان سازی بیمه همگانی سلامت  برای دهک های نخست جامعه  بویژه محلات کم برخوردار دو دهک دیگر به جمعیت بیمه سلامت رایگان افزوده شد.

 

به استناد بند الف ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه و قوانین بودجه سنواتی طی ۲ سال گذشته، ۳ دهک مشمول بیمه رایگان شدند.

 

این سه دهک از ابتدای سال گذشته توسط وزارت تعاون، رفاه و کار اجتماعی دهک‌بندی شده و سپس به سازمان بیمه سلامت معرفی می‌شوند تا تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند.

 

در حال حاضر در استان ایلام نزدیک به ۱۸ هزار نفر در سه دهک نخست درآمدی  تحت پوشش بیمه رایگان قرار دارند.

 

سازمان بیمه سلامت ایران در راستای تسهیل و تامین پوشش بیمه همگانی پیشنهاد داد که دهک‌های بیشتری مشمول بیمه رایگان شوند که بر این اساس هیئت محترم وزیران طی هفته گذشته مصوبه‌ای را به تصویب رساندند که دو دهک به مجموع دهک‌های قبلی اضافه شود تا به این صورت از این به بعد ۵ دهک نخست درآمدی تحت پوشش بیمه رایگان قرار گیرند.

 

پیش از این دهک درآمدی ۴ می‌بایست ۱۰ درصد مبلغ حق بیمه سالانه و دهک درآمدی پنجم نیز ۲۰ درصد از حق بیمه یک میلیون و ۴۳۵ هزار و ۲۰۰ تومانی مصوب برای سال جاری را پرداخت می‌کردند.

 

بر همین اساس از این پس میزان پرداختی دهک ششم از ۳۰ درصد به ۲۰ درصد، پرداختی دهک هفتم از ۴۰ درصد به ۳۰ درصد و پرداختی دهک هشتم از ۶۰ درصد به ۴۰ درصد و پرداختی دهک نهم از ۸۰ درصد به ۵۰ درصد کاهش یافت.

 

میزان پرداختی حق بیمه دهک دهم نیز بدون تغییر باقی مانده است.

 

فاقدین بیمه لازم است جهت پوشش بیمه‌ از طریق دفاتر پیشخوان دولت یا از طریق سامانه شهروندی سازمان بیمه سلامت برای بیمه شدن اقدام کنند.

 

زمانی که فردی اقدام به ثبت نام در سامانه‌ شهروندی کند، روند ارزیابی وسع هم به شکل خودکار ظرف کمتر از یک روز برایش انجام می‌شود؛ البته ۹۵ درصد افراد چون یک سری سوابق در سامانه‌های ما دارند، دهک‌شان هم مشخص شده است و آنهایی هم که هیچ سابقه‌ای نداشته باشند به سرعت تعیین دهک می‌شوند.