بیش از ۲ هزار مورد بازرسی از مراکز عرضه کالا در ایلام

مدیرکل استاندارد ایلام گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲ هزار و ۴۲۷ فقره بازرسی از مراکز عرضه و توزیع کالا در سطح استان انجام شده است.

به گزارش خبرنگار ایلامیان، مهناز همتی اظهار با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون ۲ هزار و ۴۲۷ فقره بازرسی از مراکز عرضه و توزیع کالا توسط کارشناسان این اداره‌ کل در قالب طرح اجرای هماهنگ در سطح استان انجام شده،افزود: هدف از بازرسی‌ها، کنترل کیفیت کالا‌های دارای نشان استاندارد است که در این راستا ۲۱۹ کالای غیر استاندارد به علت عدم رعایت برخی استانداردها، چون برچسب کد رهگیری یا ایرادات نوشتاری تعهد جمع آوری گرفته شد.

وی در خصوص دیگر اقدامات صورت گرفته اظهار کرد:صدور و تمدید ۳۹ مورد پروانه علامت استاندارد، ۳۷۰ مورد بازرسی فنی از واحد‌های تولیدی و ۳۲۹ مورد نمونه برداری از مراکز عرضه در سال جاری انجام شده است.

مدیر کل استاندارد ایلام همچنین اضافه کرد: ۷۶ مورد نمونه برداری طرح طاها، ۱۸۸ مورد گواهی تاییدیه آسانسور و ۳۴ مورد گواهی تجهیزات بازی در سال جاری صادر شده است.

همتی گفت:کارشناسان استاندارد و شرکت‌های بازرسی در قالب طرح‌های مختلف به واحد‌های صنفی مراجعه می‌کنند و در صورت مشاهده کالا‌های مشمول استاندارد اجباری فاقد علامت استاندارد، به ردیابی کالای یادشده و در صورت لزوم برخورد قانونی با واحد خاطی اقدام می‌کنند.

وی یادآور شد: هموطنان می‌توانند برای اطمینان از استاندارد بودن کالا‌های تولیدی، بارکد زیر علامت استاندارد روی کالا را به شماره ۱۰۰۰۱۵۱۷ پیامک کنند تا تمامی اطلاعات در رابطه با کالا در جواب پیامک اطلاع‌رسانی شود.

مهناز همتی با اشاره به میزان صادرات کالا‌های استاندارد از مرز بین المللی مهران در بازه زمانی نیمه نخست سال جاری گفت: این مدت ۷۵ هزار و ۸۵۸ هزار تن کالای استاندارد از طریق مرز بین المللی مهران به عراق صادر شده است.

مدیرکل استاندارد ایلام ادامه داد: عمده کالا‌های صادر شده تحت نظارت و کنترل کیفی این اداره کل در مدت یاد شده شامل سنگ‌های ساختمانی، سنگ آهن، کاشی، میلگرد، مواد شیمیایی و قطعات یدکی خودرو بوده است.

وی افزود: این مدت (نیمه نخست سال) بیش از ۱۸۲ تن کالای استاندارد از مرز مهران وارد کشور شده است.

سال گذشته ۲۲۰ واحد تولیدی فعال استان زیر پوشش اداره کل استاندارد ایلام قرار گرفت.