برگزاری همایش آموزشی طرح و برنامه ریزی ادارات کل امور عشایری سراسر کشور به میزبانی استان ایلام

  مدیر کل امور عشایر استان ایلام در همایش آموزشی مدیران ادارات کل امور عشایری سراسر کشور که به میزبانی استان ایلام و در سالن همایش هتل زاگرس برگزار گردید اظهار داشت: کسب رتبه برتر در زمینه رضایتمندی ارباب رجوع از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اهداف این اداره کل بوده که با برنامه ریزی‌های مدون در […]

 

مدیر کل امور عشایر استان ایلام در همایش آموزشی مدیران ادارات کل امور عشایری سراسر کشور که به میزبانی استان ایلام و در سالن همایش هتل زاگرس برگزار گردید اظهار داشت: کسب رتبه برتر در زمینه رضایتمندی ارباب رجوع از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اهداف این اداره کل بوده که با برنامه ریزی‌های مدون در طول سال، حاصل گردیده است.

 

فرشاد یاسمی تجهیز مناطق عشایری به آب ثابت و نزدیک‌رسانی به جمعیت‌های سازمان را از مهم‌ترین ارکان اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های امور عشایری عنوان کرد و افزود: خوشبختانه تاکنون ۳۵ درصد مناطق عشایری استان به سامانه‌های خورشیدی که از نیازمندی‌های اساسی عشایر محسوب می‌گردد، مجهز شده‌اند؛ و همچنین قابل ذکر است تاکنون تعداد ۳۵۰۰ سامانه خورشیدی، در استان ایلام تعبیه گردیده است.

 

یاسمی با گلایه‌مندی از عدم تخصیص ردیف بودجه مشخص برای بهسازی راه‌های عشایری بیان کرد: اعتبار دریافتیِ سالانه، صرفاً در بحث بازگشایی و ترمیم راه‌ها هزینه می‌شود.

 

یاسمی همچنین خاطرنشان کرد: ۲۵۰۰ کیلومتر راه عشایری در استان ایلام داریم که قریب به ۹۰ درصد این راه‌ها، فاقد ابنیه فنی هستند و با کوچکترین بارندگی نیازمند بازسازی و بازگشایی می باشند و در همین راستا نیاز است در سازمان برنامه ریزی و بودجه استان ایلام سالانه اعتباری جداگانه برای ساماندهی راه‌های عشایری در نظر گرفته شود.

 

یاسمی در ادامه به ۵ برابر شدن اعتبارات عمرانی اشاره کرد و افزود: متأسفانه این افزایش اعتبار ناکافی بوده و نیاز عشایر استان بیش از این مبالغ است.

 

مدیرکل امور عشایری استان ایلام به ارتقاء جایگاه اداری از لحاظ تشکیلاتی، امورات و ارباب رجوع بعنوان اهداف مهم این اداره کل یاد کرد و افزود: صعود از رتبه پنجاه و دوم به رتبه سوم کشوری نتیجه برنامه ریزی در همین راستا بوده است.

 

یاسمی همچنین یادآور شد اشتغال و افزایش درآمد عشایری مهمترین دغدغه این قشر محسوب می‌شود که در استان ایلام، با بازاریابی و عرضه مستقیم محصولات عشایری در حال رسیدگی می‌باشد. وی همچنین افزود:استان ایلام جزء معدود استان‌های کشور است که توانسته است با همکاری و همیاری اداره کل پشتیبانی امور دام و با خرید احشام با قیمت مناسب از عشایر استان در زمینه عرضه گوشت قرمز، موفق عمل کرده و گوشت قرمز را با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار در اختیار هم استانی های عزیز قرار دهد.

 

همچنین مدیرکل دفتر برنامه و بودجه سازمان امور عشایری وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: امسال از محل عرضه و فروش اوراق ۲ هزار میلیارد تومان برای این سازمان تصویب شده که سعی ما تحقق همه یا بخش عمده ای از این اعتبار، ذر جهت ساماندهی و مدیریت اموری چون ایل‌راه‌ها و آب عشایری است.

 

حمید امینی افزود: سال ۱۴۰۱ اعتباری معادل سه هزار میلیارد تومان از منابع مختلف به سازمان امور عشایری اختصاص یافت که در تبصره ۱۴ هدفمندی یارانه‌ها، یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان برای عشایر در بخش محرومیت‌زدایی در نظر گرفته شده بود که شوربختانه تخصیص این اعتبار محقق نشد.

 

در پایان گفتنی‌ است: این همایش آموزشی دو روزه، با حضور مدیرکل دفتر برنامه و بودجه وزارت جهاد کشاورزی و مدیرکل دفتر پروژه‌های سرمایه‌گذاری اشتغال روستایی و فراگیر وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار می‌گردد.