برخورد با مراکز عرضه غیرمجاز گوشت قرمز

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: با مراکز عرضه غیرمجاز گوشت قرمز در ایلام برخورد می شود. رامین پورنجف اظهار داشت: مردم از عرضه کنندگان غیر مجاز دام خرید نکنند برخورد با عرضه کنندگان غیر مجاز نیز تشدید خواهد شد. وی افزود: بیماری تب کریمه کنگو همه ساله با شروع فصل گرما از طریق کنه‌ها به […]

مدیرکل دامپزشکی استان ایلام گفت: با مراکز عرضه غیرمجاز گوشت قرمز در ایلام برخورد می شود.

رامین پورنجف اظهار داشت: مردم از عرضه کنندگان غیر مجاز دام خرید نکنند برخورد با عرضه کنندگان غیر مجاز نیز تشدید خواهد شد.
وی افزود: بیماری تب کریمه کنگو همه ساله با شروع فصل گرما از طریق کنه‌ها به دام و سپس در دام آلوده به انسان منتقل می‌شود.
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام بیان کرد: مهمترین راه‌های انتقال ویروس عفونی تب کریمه کنگو از طریق انتقال مستقیم از طریق کنه یا دام بیمار و یا به صورت ناخواسته در محل بیمارستان‌ها یا کلنیک‌های انسانی است.
پورنجف عنوان کرد: از له کردن کنه بر روی بدن دام اکیداً خودداری شود، افراد در صورتی که با دام سروکار دارند حتماً از دستگاه محافظ استفاده کنند.
وی اضافه کرد: همچنین عادتی نادرست که این روز‌ها باید به طور جد از آن پرهیز کرد خوردن گوشت نیم پز یا خوردن گوشت بلافاصله بعد از ذبح دام است.
مدیرکل دامپزشکی استان ایلام ادامه داد: به هیچ عنوان نباید از گوشت دامی که خارج از کشتارگاه و خارج از نظارت بهداشتی دامپزشکی ذبح شده استفاده شود.
وی یادآور شد: گوشت خریداری شده نیز باید حداقل ۲۴ ساعت در دمای یخچال بماند چراکه ویروس می‌تواند بیماری زایی خود را از دست دهد.
اداره کل دامپزشکی استان ایلام نسبت به شناسایی و معرفی متخلفان از ضوابط بهداشتی در خصوص کشتار و عرضه غیرمجاز گوشت و فرآورده‌های خام دامی به مراجع قضایی اقدام می‌کند.