ایلام در وضعیت بحران گرد و غبار

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام با اشاره به وضعیت بحرانی هوای استان گفت: توده گرد و غبار که از دیروز به تدریج وارد ایلام شده، هوای مناطق شمالی استان را به صورت لحظه‌ای در وضعیت بحران قرار داده است. غلامرضا ابدالی بیان کرد: این توده از کانون‌های تولید ریزگرد در بیابان‌های سوریه و عراق وارد […]

مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام با اشاره به وضعیت بحرانی هوای استان گفت: توده گرد و غبار که از دیروز به تدریج وارد ایلام شده، هوای مناطق شمالی استان را به صورت لحظه‌ای در وضعیت بحران قرار داده است.

غلامرضا ابدالی بیان کرد: این توده از کانون‌های تولید ریزگرد در بیابان‌های سوریه و عراق وارد استان ایلام شده و بیشتر نواحی شمالی را درگیر آلودگی خود کرده است.
وی افزود: میزان آلودگی در شهر‌های سربله بیش از ۶ برابر، ایلام، ملکشاهی، سیروان و ایوان حداکثر چهار برابر است.
ابدالی یادآور شد: باتوجه به اینکه این جهت حرکت این توده به سمت شمال غرب کشور نظیر استان‌های کرمانشاه و کردستان است، در استان ایلام نیز بیشتر نواحی شمالی را در برگرفته، میزان آلودگی حوزه جنوب کمتر از ۲ برابر حد مجاز است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست ایلام ادامه داد: در حال حاضر روند فعالیت این توده پایدار است و طی روز‌های شنبه و یکشنبه به تدریج رقیق‌تر شده و فرونشین می‌کند.
در سال جاری تاکنون چهار روز آلوده ناشی از گرد و غبار ثبت شده است و تعداد روز‌های آلوده پارسال هم ۲۹ روز بود.
میزان استاندارد غلظت الودگی در هوا در ۱۵۰ میکرو گرم بر متر مکعب است و در صورت افزایش این غلظت به بیش از ۴۲۰ میکروگرم بر متر مکعب اعلام وضعیت بحران می‌شود.