ایلام، در آستانه انتخاباتی عقلانی: عبور از تعصبات ایلی، گامی در جهت توسعه

انتخابات ١۴٠٢ ایلام، می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ استان باشد. انتخاباتی آگاهانه و مبتنی بر عقلانیت، که زمینه حضور نمایندگانی توانمند و کارآمد را فراهم کند و آینده‌ای روشن را برای ایلام رقم زند.

✍️مریم چراغیان

فضای مجازی استان ایلام، این روزها گواه شور و اشتیاق مردم برای رقم زدن انتخاباتی پرشور در سال ۱۴۰۲ است که امید است این شور و اشتیاق، نویدبخش آینده‌ای روشن برای این استان محروم باشد .

 

با این وجود، بررسی عمیق‌تر فضای موجود، پرده از چالشی مهم برمی‌دارد: نقش تعصبات ایلی در انتخابات ایلام.

 

تجربه و تحلیل های علمی و عملی نشان داده تعصبات ایلی، مانعی بر سر راه توسعه و پیشرفت استان ایلام بوده و هست. این تعصبات، در طول تاریخ انتخابات استان، مانع از ورود افراد شاخص و توانمند به عرصه انتخابات شده و عملاً مردم را در انتخاب خود محدود کرده است.

 

در سایه تعصبات ایلی، شایسته‌سالاری و تخصص، به حاشیه رانده شده و روابط قومی و خویشاوندی در انتخاب افراد، نقشی اساسی ایفا کرده است.

 

تمرکز بر تعصبات ایلی، مانعی بر سر راه برنامه‌ریزی کلان و توسعه متوازن استان شده و عملاً استان را از مسیر پیشرفت و ترقی دور کرده است .

 

انتخابات ١۴٠٢ ، فرصتی برای عبور از سنت‌های قبیله‌ای و گامی مهم در جهت توسعه و پیشرفت استان ایلام است.

 

مردم ایلام در این دوره از انتخابات، با عبور از تعصبات ایلی و تکیه بر دانش و عقلانیت، می‌توانند با تابوشکنی، مسیری نوین را در پیش بگیرند.

 

انتخاباتی بر پایه شایسته‌سالاری و تخصص، نه بر اساس تعصبات و روابط قومی، می تواند گامی مهم در جهت توسعه و پیشرفت این استان باشد.

 

برای عبور از تعصبات ایلی در انتخابات ١۴٠٢ ، اقداماتی اساسی باید صورت پذیرد، از جمله اینکه رسانه‌ها، نخبگان و فعالان مدنی باید با ترویج فرهنگ انتخاباتی مبتنی بر شناخت و تخصص، زمینه را برای انتخاباتی آگاهانه و عقلانی فراهم کنند.

 

جامعه مدنی باید با مطالبه‌گری و آگاهی‌ بخشی به مردم، زمینه را برای عبور از تعصبات ایلی و انتخاباتی عقلانی فراهم کند.

 

خود مردم نیز باید با تشویق و حمایت از افراد با رزومه و پیشینه قوی، فارغ از وابستگی‌های ایلی، زمینه را برای حضور افراد شایسته در عرصه انتخابات فراهم کنند.

 

انتخابات ١۴٠٢ ایلام، می‌تواند نقطه عطفی در تاریخ استان باشد. انتخاباتی آگاهانه و مبتنی بر عقلانیت، که زمینه حضور نمایندگانی توانمند و کارآمد را فراهم کند و آینده‌ای روشن را برای ایلام رقم زند.