دوشنبه , ۲۹ شهریور , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

اولین فتح ایران در جنگ تحمیلی در تقویم ملی ثبت نشده است!!!

در ۱۹ دی‌ ۵۹ ارتفاعات استراتژیک میمک بازپس گیری شد
این فتح اولین فتح و پیروزی ایران در‌جنگ تحمیلی و سرآغاز فتوحات رزمندگان اسلام بود اما با بی توجهی و بی مهری در تقویم رسمی‌کشور ثبت نشده است.

عملیات ضربت ذوالفقار یا خوارزم با رمز یا الله در محور ایلام – میمک به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۹/۱۰/۱۳۵۹ به فرماندهی ارتش انجام شد.سازمان رزم این عملیات متشکل از ارتش (۲ گردان از لشکر ۸۱زرهی؛ یک گردان از ستاد مشترک ) ، سپاه با ۲ گردان افزایش یافته ؛ به اضافه عشایر ایل خزل و ژاندارمری بود.
در تاریخ ۱۹ شهریور۱۳۵۹ نیروهای عراق وارد استان ایلام شدند و به منطقه میمک حمله کردند. که در ارتفاعات میمک با مقاومت نیروهای ایرانی مستقر در منطقه روبرو شدند.
پس از تصرف میمک و پاسگاه های حومه مهران و دهلران وزیر دفاع صدام به طور رسمی اعلام کرد: نیروهای مسلح عراق به مرزهای بین المللی رسیده اند و اختلافات ارضی خود را با ایران عملاً حل کردند.
با اشغال این منطقه معبر وصولی «صالح آباد سرنی» به طرف خط مرزی مورد تهدید نیروهای عراقی قرار گرفت و در نتیجه محور ایلام، صالح آباد و مهران به طور جدی نا امن شد.
دستاوردها
* تصرف ارتفاعات کله قندی، ۶۲۰، ۵۲۵، ۵۴۰ در محورهای شمالی و جنوبی منطقه عملیات.
* کشته و مجروح نمودن ۲۰۰۰ عراقی و به اسارت گرفتن ۱۶۴نفر
* انهدام ۶۰ دستگاه تانک و نفربر، ۵ دستگاه خودروی مختلف، سرنگونی ۲ فروند هواپیما و سه فروند هلیکوپتر، انهدام تیپ ۲ پیاده کوهستانی و گردان ۷ تانک به میزان ۷۰ درصد از جمله تلفات و ضایعات وارد شده به عراق بوده است.
* همچنین در این عملیات تعداد ۱۳ دستگاه تانک، ۲ دستگاه نفربر و تعدادی موشک مالیوتکا و اقلام مخابراتی و متفرقه به غنیمت ارتش درآمد.

نیروهای عشایر ایل خزل و غیورمردان ارتش و سپاه جمهوری اسلامی ایران در عملیات ضربت ذوالفقار با رشادت های خود توانستد این ارتفاعات را از ارتش بعث بازپس گیری نمایند و پس از آن با حضور موثر دیگر ایلات این فتح تثبیت شد.
اکنون انتظار است که این فتح درخشان که زمینه ساز فتوحات بسیجیان و سپاهیان لشکر اسلام در ۸ سال دفاع مقدس است، به پاس خون شهدایی که در این عملیات حضور داشته اند در تقویم ملی این سرزمین ثبت شده و هرسال در سالروزش گرامی داشته شود.

?اسامی شهدای گرانقدر نیروهای مردمی در جریان عملیات فتح میمک از ۱۹ دی ماه ۵۹ تا ۱۵ اردیبهشت ۶۰

?شهید خیراله جعفری
?شهید علی محمد لطفی
?شهید بهادر نبی نیا
?شهید محمد رحیم فیضی
?شهید جمشید مامی زاده
?شهید صید حیات عزیزی
?شهید علی جواهری
?شهید احمد خان مهدی زاده
?شهید قاسم پولاب
?شهید بهرام سهرابی نیا
?شهید کمر کمرزاده
?شهید سلطان بشیری
?شهید میرزاخان حاجیان
?شهید کاکامراد سلیمانی
?شهید منصور ملک احمدی
?شهید محمد نادری
?شهید نعمت الله برازنده
?شهید رمضان محمدی
?شهید بشیر بشیری
?شهید آقا جان صادقی
?شهید علیداد دانشگر
?شهید کریم قیصری

همچنین ببینید

بسطامی نماینده ایلام: رسیدگی به مشکلات ایثارگران یک اولویت برای همه مسئولان است/ تعامل و همراهی مجلس و دولت انقلابی، در رفع مشکلات ایثارگران و بازنشستگان

    صبح امروز چهارشنبه هفدهم شهریورماه، در جلسه اعضای فراکسیون ایثار و شهادت مجلس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *