استیضاح وزیر نفت در دستور کار نمایندگان استان ایلام

نماینده مردم ایلام درمجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نفت باید قانون اختصاص ۳ درصد حاصل از درآمد شرکت‌های نفتی را برای این استان اجرا کند و در صورت اجرا نشدن آن، نمایندگان از اهرم استیضاح و عزل وزیر استفاده خواهند کرد. سارا فلاحی با اشاره به موضوع اختصاص ۳ درصد درآمد نفت و گاز به […]

نماینده مردم ایلام درمجلس شورای اسلامی گفت: وزارت نفت باید قانون اختصاص ۳ درصد حاصل از درآمد شرکت‌های نفتی را برای این استان اجرا کند و در صورت اجرا نشدن آن، نمایندگان از اهرم استیضاح و عزل وزیر استفاده خواهند کرد.

سارا فلاحی با اشاره به موضوع اختصاص ۳ درصد درآمد نفت و گاز به استان ایلام گفت: متاسفانه این قانون تا کنون توسط وزارت نفت برای استان ایلام اجرا نشده که با همراهی نمایندگان در مجلس تلاش می کنیم این بندمهم مغفول مانده اجرایی شود.

وی افزود: تلاش می شود با رایزنی و گفتگو این موضوع را پیگیری کنیم و در صورت اجرا نشدن آن از سوی وزارت نفت از اهرم استیضاح و عزل وزیر استفاده می شود.

فلاحی با بیان اینکه ازسهم ۳ درصد درآمد، یک سوم به مناطق نفت و گازخیز و دوسوم مناطق محروم اختصاص دارد گفت: باتوجه به شرایط ما، تمامی ۳ درصد شامل استان می‌شود.

نماینده مردم ایلام یادآور شد: در اجرای قانون مصوب مجلس در سال ۱۳۹۳ و بمنظور عمل به مسئولیت‌های اجتماعی و با توجه به پیامد‌های زیست محیطی و خطرات جانی باید شرکت های نفتی و گازی یک درصد از درآمد خود را صرف حق آلایندگی و توسعه مناطق نفت خیز کنند.

فلاحی همچنین با اشاره به پرداخت مالیات شرکت های بزرگ ایلام به خارج از استان گفت: در سال گذشته از ۵۰هزار میلیاردتومان درآمد این شرکت‌ها، یک ریال نصیب استان نشده بطوری که ۹۵درصد درآمد آن‌ها به خارج از استان و بویژه تهران هدایت شده است.

فلاحی افزود: متاسفانه در سال‌های گذشته این شرکت‌ها در بی خبری مردم و مسئولین، درآمد و مالیات خود را به خارج استان برده اند، اما با تلاش نمایندگان مجلس یازدهم و رسانه‌ای کردن آن، این شرکت‌ها موظف به پرداخت مالیات در داخل استان هستند.

نماینده مردم استان گفت: اداره مالیات باید بر این مهم نظارت کند و نمایندگان بطور ویژه این موضوع را رصد می کنند و در صورت اجرا نشدن، آنها را به عنوان متخلف به مراجع قانونی معرفی خواهند کرد.