پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

ماجرای تسهیلات ۲۳ میلیون یورویی استیل کرد دره شهر

به گزارش ایلامیان و به نقل از  ایرنا، طی هفته های گذشته خبری مبنی بر اینکه «آقازاده ها سعی می کنند ظاهر و شکل وام گرفتن را رعایت کنند، ابتدا سوله ای در یک منطقه محروم تاسیس می کنند و بعد با مراجعه به صندوق توسعه ملی برای همان سوله که نام شرکت را نیز یدک می کشد وام کلان آن هم از نوع ارزی می گیرند و محل مصرف آن معلوم نیست» منتشر شد.
در ادامه این خبر آمده بود که «یک تولید کننده سیم لاستیک اتومبیل که مستقر در یکی از شهرهای استان ایلام است اواخر سال قبل و در زمان جهش ارزی وامی به مبلغ ۲۳ میلیون یورو یعنی بیش از کمک اتحادیه اروپا به ایران دریافت کرده است».
همچنین در این خبر گزارش شده که «شرکتی هنوز به بهره برداری نرسیده و کوچک است و خود اعلام کرده در شرایط تحریم به دلیل وارد کردن مواد اولیه از ژاپن قادر به ادامه کار نیست چگونه به راحتی تسهیلات ارزی و ریالی آن هم با نرخ ارز مرجع بانکی و سود سالانه ۱۰ درصد گرفته است».

** ماجرای وام ۲۳ میلیون یورویی
رئیس سازمان صنعتف معدن و تجارت استان ایلام در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: طرح استیل کرد در شهرستان دره شهر تسهیلات ۲۳ میلیون یورویی و ۷۲ میلیارد ریالی دریافت کرده است اما این تسهیلات طبق روال قانونی برای ایجاد طرح و در قبال کار انجام شده پرداخت شده است.
یارالله نصیری گفت: این پول به حساب ماشین ساز واریز شده و هم اکنون نیز ۱۱۰ دستگاه این طرح مستقر و آماده بهره برداری است.

** تسهیلات به حساب فروشنده واریز شده است
رئیس شعبه بانک صنعت و معدن استان ایلام نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روز گذشته بازرسان صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن از واحد تولیدی بازدید کرده اند.
یاسر کاویان پور گفت: منابع تسهیلات این واحد تولید از محل صندوق ملی با عاملیت بانک صنعت و معدن بوده و هم اکنون تمامی دستگاه های مورد نظر خریداری شده در این واحد تولیدی مستقر شده است.
وی تصریح کرد: در واقع تسهیلات پرداخت شده از طریق ال سی به حساب طرف خارجی و فروشنده ماشین آلات پرداخت شده است.
کاویان پور افزود: البته تسهیلات به صورت مرحله ای از سال ۹۰ تا ۹۴ و در قبال هر خرید به فروشنده خارجی وجه واریز شده است.
وی گفت: این واحد تولیدی در مراحل پایانی کار است و تا یک ماه آینده تولید آزمایشی خود را شروع می کند.

** استیل کرد آماده تولید آزمایشی است
فرماندار دره شهر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کارخانه استیل کرد این شهرستان تا نیمه نخست امسال به بهره برداری رسیده و برای ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم ایجاد شغل می کند.
علی اکبر شفیع زاده افزود: این طرح بیش از ۹۵ درصد پیشرفت دارد و در شرف تولید آزمایشی بوده و به عنوان تنها کارخانه تولید کننده مفتول تایر کشور شناخته می شود.
وی تصریح کرد: توسعه این کارخانه برای تولید ۱۰ هزار تن مفتول فلزی دیگر و به خودکفایی رساندن کشور در این زمینه با مشارکت سازمان گسترش صنایع ایران در شهرستان دره شهر از ضروریات و اولویت های این صنعت در کشور و استان است.
وی افزود: کارخانه استیل کرد شهرستان دره شهر اولین و بزرگ ‌ترین واحد تولیدی در ایران است که سیم تولید شده از مفتول را عرضه می‌کند.
شرکت ماداکتو استیل کرد با هدف احداث اولین خط تولید استیل کورد (سیم فولادی مورد استفاده در تایر رادیال) فعالیت خود را از سال ۱۳۸۹ شروع و در اردیبهشت ۱۳۹۰ پروژه احداث کارخانه با ظرفیت سالیانه ۱۰۰۰۰ تن را در زمینی به مساحت ۴۵۰۰۰ متر مربع در شهرک صنعتی دره‌شهر در استان ایلام آغاز کرد.
با توجه به حساسیت بالای این محصول و تأثیر آن بر عملکرد و کیفیت تایر، این شرکت تصمیم گرفت به منظور تضمین کیفیت محصول، از تکنولوژی به روز اروپایی در خط تولید استفاده کرده و دانش فنی و ماشین آلات خط تولید را از یکی از معتبرترین تولیدکنندگان و تنها دارنده دانش فنی کامل تولید استیل کورد در اروپا تأمین کند.
همچنین در طراحی و اجرای تأسیسات و ساختمان های تولید، با سپردن کار به شرکتهای داخلی، از توانایی و دانش ایرانی بهره گرفته و ضمن جلوگیری از خارج شدن غیر ضروری ارز از کشور، سعی در حمایت از دانش و تخصص داخلی داشته‌ایم.
هم اکنون کلیه ساختمان ها و سالن های تولید با مساحتی بالغ بر ۱۵۵۰۰ متر مربع به طور کامل احداث شده و تأسیسات مورد نیاز و ماشین آلات خط تولید نیز نصب و راه‌اندازی گردیده و در مرحله تولید آزمایشی میباشد و در مهرماه ۱۳۹۷ به بهره‌برداری نهایی خواهد رسید.
بهره برداری از این طرح، علاوه بر پوشش کامل نیاز داخلی و ایجاد بیش از ۲۰۰ فرصت شغلی مستقیم، موجب صرفه جویی ارزی به میزان حداقل ۱۲ میلیون دلار در سال خواهد شد و گامی مهم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

همچنین ببینید

گزینه های بومی که با تلاش بومی ها سوخت شدند / استاندار ایلام غیربومی خواهد بود 

✍🏻 رضا خسروی _ پایگاه خبری ایلامیان در روزهایی که گروه های سیاسی، نمایندگان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *