دوشنبه , ۱۱ مرداد , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

دور باطل انتخابات استان ایلام

 

✍ سجاد جسمانی /کارشناس اقتصادی

با وجود اینکه در آستانه برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی هستیم و هر چند مردم استان ایلام در ادوار گذشته افراد مختلفی را با توان , تجربه ,نگاه سیاسی , رزومه و … متفاوت و بعضا قوی بعنوان نماینده انتخاب کرده اند اما عموما از عملکرد نماینده های خود رضایت ندارند و این عدم رضایت آنچنان است که مردم استان را از شرکت در انتخابات دلسرد( در جامعه ملموس است و صرفا ادعای نویسنده نمی باشد)کرده است.

 


این معضل که تقریبا در همه ی استان های کم جمعیت کشور به چشم می خورد می تواند دلایل متعددی داشته باشد . اما این نوشتار به اختصار(بنا به حوصله محدود افراد در فضای مجازی) از یک زاویه خاص این مسئله را مورد بررسی قرار می دهد و آن هم نحوه انتخاب نماینده در استان ایلام است.
اصولا مردم استان ما ( لااقل در اکثر ادوار ) بر اساس روابط فردی دست به انتخاب می زنند با این تفکر که اگر فلانی نماینده شود می تواند به درد من ( نه ما) بخورد یا نه؟
و این شروع ماجراست…!
کاندیدا هم چون در آن ایام به رای افراد نیاز دارد مجبور می شود به قول فردی کوچک و بزرگ (از انتقالی گرفتن برای فلان دانشجو گرفته تا مدیر کل کردن فلان شخص و …) دادند و اگر هم چنین رفتاری نداشته باشد مسلما انتخاب نخواهد شد. و قصه زمانی جالب تر می شود که در دوران تصدی نمایندگی همه ی ما می شنویم و می بینیم که نماینده بیچاره استان ایلام تمام وقت خود را در پی انجام کارهای ریز و پیش پا افتاده افرادی تلف می کند که به نحوی مدیون و وام دار آنهاست و دیگر توان و انرژیی نمی ماند که بتواند به اهداف بزرگ و عام المنفعه حتی فکر هم بکند. و این آغاز یک دور باطل است که کاندیدا اگر قول فردی ندهد انتخاب نمی شود و اگر هم قول بدهد نمی تواند رضایت مردم را جلب کند و دردی از مردم دوا کند و این می شود که نماینده استان ایلام تک دوره ای است و در برابر نماینده های دیگر استان ها قدرت رایزنی با دولت و با بدنه حاکمیت را از دست میدهد و تا مردم نخواهند امیدی به رهایی از این دور باطل وجود ندارد و البته این دلیل نمی شود که به راحتی از رفتار بعضی از کاندیدا ها که به این مسئله دامن زده اند بگذریم.
بنابراین:
مردم عزیز استانم برای یکبار هم که شده:
– بیایید طور دیگری انتخاب کنیم۰۰۰
– بیایید از نگاه صرافا قبیله ای و از نگاه صرفا شخصی دست بکشیم
– بیایید دوباره وظایف نمایندگان را مطالعه کنیم و این بار مطالباتمان را بر اساس وظایف و اختیارات یک نماینده پیگیری کنیم
– بیایید ابتدا یک سوزن به خود بزنیم و بعد …
– بیایید به فکر آینده خود و فرزندانمان باشیم
و اما آخرین دعوت:
– بیایید به کاندیدای با برنامه ( که بر اساس نظر کارشناسان شدنی و منطقی است و با توجه به شرایط مختلف کنونی کشور تدوین شده است) رای بدهیم, نه صرفا به فرد

به امید انتخاب اصلح ترین….

همچنین ببینید

طرح آبرسانی به ملکشاهی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد

مدیرعامل آبفای ایلام: طرح آبرسانی به ملکشاهی ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد   به گزارش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *