پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

حصار زدایی و آزاد سازی محوطه کاخ فلاحتی مطالبه جدی شهروندان ایلامی

 

کاخ فلاحتی ایلام در سال ۱۳۲۶ در زمینی به مساحت ۸۱۰ مترمربع و با زیربنای حدود ۳۳۷ مترمربع، به دستور غلامرضاخان والی در داخل باغی زیبا و احاطه شده با درختان میوه، ساخته شده است که اکنون اثری از آن درختان میوه وجود ندارد.

 

این کاخ دارای پنج اتاق و یک ایوان به شکل مستطیل است و در اختیار سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی استان قرار دارد و موزه تاریخ کشاورزی در داخل آن دایر شده است، اما متاسفانه در سال های گذشته این اثر تاریخی مورد بی مهری و بی توجهی قرار گرفته و در میان ساخت و سازهای فضای اداری گم شده است و یک ساختمان اداری چند طبقه که هم اکنون سازمان جهاد کشاورزی در آن مستقر شده است در کنار آن ساخته شده  که موجب خسارت  به بنای کاخ و درختان قدیمی اطراف آن، شده است.


این محوطه تاریخی زیبا در حال حاضر به وسیله دیوارهای بلند اداری محصور شده  که علاوه بر محدود کردن قلمرو دید عمومی، آرامش بصری و روانی شهروندان و ساکنین محل را از بین برده است. این در حالی است که با حذف دیوارها و حصارهای فلزی این اثر گرانبهای تاریخی شهر، میتوان زیبایی شهر را چند برابر کرد و آن را در معرض دید عموم قرار داد تا مردم با مشاهده آن و مراجعه به محوطه این اثر از زیبایی های آن لذت ببرند.

حجم بالای حصارها و دیوارهای اداری در سطح شهر ایلام از نظر بصری و روانی، چهره ی شهر را افسرده و شهروندان را آزار می دهد که با حذف آنها، علاوه بر ایجاد فضایی بازتر و بهتر، موجب می شود  هزینه پاکسازی و نقاشیهای دیواری بی روح سطح شهر نیز کاهش پیدا کند.

در چند سال اخیر و با روی کار آمدن شهردار فعلی، شهرداری ایلام با تغییر رویکرد از یک نهاد صرفا خدماتی و عمرانی، تبدیل به یکی از مهمترین و اصلی ترین ارگان های اجتماعی و فرهنگی شهر ایلام شده است که با برگزاری برنامه های فرهنگی و شاد، به رفاه و اوقات فراغت شهروندان بیش از پیش بها می دهد.

وجود قنات، مجموعه درختان قدیمی، فضای سبز و قرار گرفتن در مرکزیت شهر ایلام و امکان استفاده شهروندان از این فضا، باید مورد توجه قرار گیرد و امیدواریم شهرداری بتواند با همکاری و همراهی سازمان جهاد کشاورزی و میراث فرهنگی در راستای افزایش شور و نشاط شهروندان ایلامی، نسبت به حذف دیوارهای مجموعه باغ کشاورزی و تبدیل آن به فضای سبز و تفریحی اقدام نمایند که این مکان، علاوه بر زیباسازی سطح شهر، به یکی از محل های تفریحی خانواده های ایلامی تبدیل شود.

در پایان تعدادی از وعده و قول های مسئولین در سال های اخیر در خصوص ساماندهی کاخ و مجموعه باغ کشاورزی ایلام ذکر شده که می تواند تلنگری برای پیگیری و رفع مشکل این اثر و باغ تاریخی باشد.

• ۲۸ دی ۱۳۹۳: ناصر خوش خبر فرماندار سابق شهرستان ایلام:«لزوم استفاده باغ فلاحتی برای عموم مردم ایلام»
• ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵: محمدرضا مروارید استاندار سابق ایلام «مجموعه کاخ فلاحتی به شهرداری ایلام واگذار می شود»
• ۱۴ آذر ۱۳۹۶: قاسم سلیمانی دشتکی استاندار فعلی« کاخ فلاحتی و ابنیه اطراف آن تا ۲ ماه آینده تعیین تکلیف می شود.»
• ۲۹ خرداد ۱۳۹۷: معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری« کاخ فلاحتی ایلام آزاد می شود»
• ۱۷ مهر ۱۳۹۷: قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام: «باغ فلاحتی تبدیل به پارک شهری برای استفاده شهروندان می شود.»

 

✍️ فرزاد محمد زاده

 

همچنین ببینید ?

View this post on Instagram

? کاخ فلاحتی ایلام؛موزه تاریخ کشاورزی ایلامی‌ها این عمارت بنا به دستور والی غلامرضا خان در سال ۱۳۲۶ ه‍.ق احداث گردیده و از آثار دوره قاجار است و در ایلام، خیابان آیت الله حیدری  واقع شده است. این بنای تاریخی در شهریور ۱۳۵۷ با شماره ۱۷۵۰ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است تا بر اهمیت آن به عنوان یک اثر تاریخی ارزشمند تاکید بیشتری شود. #معرفی_جاذبه_های_گردشگری_تاریخی_استان_ایلام #کاخ_فلاحتی #ایلام

A post shared by ? ایـــــلامیـــــان ? (@ilamiyan) on

همچنین ببینید

گزینه های بومی که با تلاش بومی ها سوخت شدند / استاندار ایلام غیربومی خواهد بود 

✍🏻 رضا خسروی _ پایگاه خبری ایلامیان در روزهایی که گروه های سیاسی، نمایندگان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *