پنج شنبه , ۲۹ مهر , ۱۴۰۰
آخرین خبرها

آمار خودکشی متاهلین در ایلام بالاتر از میانگین کشوری است

به گزارش ایلامیان و به نقل از ایرنا، زهرا همتی روز یکشنبه در جلسه کارگروه اجتماعی و فرهنگی شهرستان چرداول اظهار داشت: آمار خودکشی در استان ایلام بالاتر از میانگین کشوری است که این مورد زنگ خطر و هشداری جدی در حوزه مسائل اجتماعی و فرهنگی استان ایلام است.
وی افزود: در استان ایلام برخلاف سایر مناطق دیگر آمار خودکشی متاهلین زیاد است که با آگاه سازی و پیشگیری می توان در کاهش آسیب های اجتماعی و بویژه خودکشی اقدامات عملی انجام دهیم که در این راستا نیازمند مشارکت همگانی و ارائه راهکارهای مناسب از جانب تحصیل کردگان، اساتید دانشگاه، اصحاب رسانه و قلم،رسانه های جمعی و ائمه جمعه و تریبون داران می باشیم.
مدیرکل بهزیستی استان ایلام اضافه کرد: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار از سوی سازمان بهزیستی کشور به استان ایلام در موضوع خودکشی و کاهش آن اختصاص یافته است که شهرستان هایی که برنامه های متنوع و عملیاتی در این راستا داشته باشند را حمایت می کنیم .
همتی خاطرنشان شد: آموزش و اطلاع رسانی نقش مهمی در کاهش آسیب های اجتماعی دارد و از هرگونه نقد و راهکاری در این خصوص استقبال می کنیم و از رسانه ها و مطبوعات خواستار مشارکت بیشتر و بهتری بویژه در فضای مجازی برای آشنایی مردم در موضوع معضلات اجتماعی و هدایت و ترغیب آنها به سازمان بهزیستی هستیم.
مدیرکل اور اجتماعی استاندار ایلام نیز در این جلس گفت: بحث خودکشی بعنوان یکی از آسیب های اجتماعی ریشه ای دیرینه دارد و عوامل متعددی در بوجود آمدن این آسیب بعنوان یک بیماری اجتماعی دخیل است که برای ریشه کنی و کاهش آن در سطح جامعه نیازمند یک عزم جدی و فراگیر و مشارکت همگانی دارد.
عهدیه طهماسبی افزود: دولت بر کاهش و رسیدگی بر آسیب های اجتماعی اهتمام ویژه دارد تا جاییکه مقام معظم رهبری بر این موضوع ورود کرده و ماهیانه جلساتی در این خصوص با حضور معظم له برگزار می شود که نشانگر اهمیت موضوع دارد.
وی به شرایط و فضای استان ایلام اشاره کرد و گفت: در سطح استان ایلام متاسفانه شاهد فقدان نشاط اجتماعی و کاهش مهارت های اجتماعی هستیم و در راستای کاهش آمار خودکشی و سایر آسیب های اجتماعی ۱۳۰ کارگروه اجتماعی تشکیل شده و از متولیان امر می خواهیم از جزیره ای و موازی کاری در این راستا پرهیز شود تا با وحدت رویه و ایجاد تصمیمات کارشناسی شده با مشارکت اساتید و صاحب نظران بتوانیم گام های اساسی و اقدامات ملموسی را در سطح استان برداریم.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ایلام تاکید کرد: به تمام آسیب های اجتماعی بصورت موازی باید نگاه کرد و تلاش می کنیم در نیمه دوم سال جاری با جذب اعتبارات و تزریق آن به شهرستان ها برنامه های متعددی با اولویت بندی آسیب های هر منطقه عملیاتی و اجرایی کنیم.
وی تاکید کرد: دولت بر واگذاری امور به سازمان های مردم نهاد (سمن ها) تاکید دارد ولی متاسفانه شهرستان چرداول در حوزه اجتماعی و سمن ها ضعیف است که پررنگ تر شدن نقش سازمان ها و ارایه آموزش ها و پیشگیری های لازم از طریق این مراکز به مردم باید در اولویت کاری مدیران مربوطه قرار گیرد.
طهماسبی همچنین خواستار مشارکت و حضور فعال اهالی رسانه و مطبوعات در معرفی آسیب های اجتماعی و ارایه راهکارها بویژه در فضای مجازی شد.
وی اضافه کرد: هیات اندیشه ورز در استان تشکیل شده و در شهرستان ها نیز فعال می شوند و اولویت بندی های آسیب های اجتماعی را در شهرستان ها رصد می کنیم و با ارائه راهکارها و پیشنهادات در راستای کاهش آسیب ها کارهای لازم را انجام خواهیم داد.
فرماندار شهرستان چرداول نیز در این جلسه گفت:بیشترین کارها و مطالعات باید در حوزه اجتماعی و فرهنگی صورت بگیرد و کنترل آسیب های اجتماعی عامل مهمی در ارتقای سلامت اجتماعی و فردی در جامعه می باشد.
مراد یگانه ادامه داد: بعضی از معضلات علیرغم مذموم بودن به یک بیماری تبدیل شده اند که آموزش و آگاهی سازی در کاهش آنها و سالم سازی فضای جامعه نقشی تاثیرگذار دارد و خودکشی، طلاق و اعتیاد از آسیب های اجتماعی اولویت داردر شهرستان چرداول می باشند.
وی اضافه کرد:شناسایی خانواده هایی که در معرض آسیب های اجتماعی قرار دارند در دستور کار بهزیستی و سایر ارگان ها قرار گیرد تا ضمن شناسایی و ارائه آموزش ها و راهکارهای مناسب از بروز اتفاقات ناگوار جلوگیری کنیم.
یگانه بر بازسازی تعامل، صلح رحم و روابط اجتماعی در جامعه تاکید کرد و گفت: ایجاد نشاط اجتماعی قوی ترین عامل در برابر آسیب ها است و دولت از برنامه های شادی محور و نشاط آور و برنامه های فرهنگی و اجتماعی استقبال می کند کما اینکه در چندسال گذشته به مناسبت های مختلف رنامه های با موضوع نشاط اجتماعی در این شهرستان اجرا شده است.

همچنین ببینید

گزینه های بومی که با تلاش بومی ها سوخت شدند / استاندار ایلام غیربومی خواهد بود 

✍🏻 رضا خسروی _ پایگاه خبری ایلامیان در روزهایی که گروه های سیاسی، نمایندگان و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *